Справа № 420/4474/19
03 листопада 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.;
за участі:
секретаря судового засідання - Тригубенко Ю.Г.;
представника позивача - Тодорашка А.В.;
представника відповідача - Мунтяна Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.04.2019 року № 0000331202 та від 16.04.2019 року № 0000341202, зобов'язання вчинити певні дії, -
Приватне акціонерне товариство «Українське Дунайське пароплавство» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій просило (з урахуванням уточнень): визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 0000331202 від 15.04.2019 року за яким встановлено відсутність права на суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника за січень 2019 року у розмірі 829676,00 грн. та визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 0000341202 від 16.04.2019 року за яким встановлено відсутність права на суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника за лютий 2019 року у розмірі 1015975,00 грн. - у повному обсязі; зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби в Одеській області відшкодувати Приватному акціонерному товариству «Українське Дунайське пароплавство» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2019 року у розмірі 829676, 00 грн. на поточний рахунок та суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2019 року у розмірі 1015975, 00 грн. на поточний рахунок.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000331202 від 15.04.2019 року було винесено ГУ ДФС в Одеській області на підставі Акту про результати камеральної перевірки ПрАТ «УДП» код ЄДРПОУ 1125821 з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації з ПДВ за січень 2019 року за № 132/15-32-12-02/1125821 від 13.03.2019 р. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000341202 від 16.04.2019 року було винесено ГУ ДФС в Одеській області на підставі Акту про результати камеральної перевірки ПрАТ «УДП» код ЄДРПОУ 1125821 з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації з ПДВ за лютий 2019 року за № 185/15-32-12-02/1125821 від 25.03.2019 р. Не погоджуючись з даними Актами перевірки ГУ ДФС в Одеській області, ПрАТ «УДП» керуючись п.86.7 ст.86 Податкового кодексу України подало свої Заперечення, а саме: на Акт перевірки № 132/15-32-12-02/1125821 від 13.03.2019 р. було подано Заперечення ПрАТ «УДП» за вих. № ЧМ-130 від 28.03.2019 р. до ГУ ДФС в Одеській області. На яке останнім було направлено на адресу ПрАТ «УДП» лист-повідомлення «Про розгляд заперечень» від 15.04.2019 р. за вих. № 8302/10/15-32-12-02-06; на Акт перевірки № 185/15-32-12-02/1125821 від 25.03.2019 р. було подано Заперечення ПрАТ «УДП» за вих. № ЮС-180 від 03.04.2019 року до ГУ ДФС в Одеській області, але відповіді щодо розгляду заперечень останній не надав. В результаті чого, пізніше податковим органом було направлено рекомендованою поштою на адресу ПрАТ «УДП» відповідні податкові повідомленні-рішення. Відповідно до ст.56 Податкового кодексу України ПрАТ «УДП» скористалося своїм правом щодо адміністративного оскарження вищезазначених податкових повідомлень-рішень та подало скарги, а саме: скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0000331202 від 15.04.2019 року за вих. № ЮС-251 від 03.05.2019 року; скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0000341202 від 16.04.2019 року за вих. № ЮС-252 від 03.05.2019 року. За результатами розгляду скарг ПрАТ «УДП» 10.07.2019 р. отримало від Державної фіскальної служби України рекомендованим листом одне Рішення про результати розгляду скарг за вих. № 30716/6/99-99-11-04-01-25 від 04,07.2016 року. яким керуючись гл.4 Податкового кодексу України ДФС України залишає без змін ППР ГУ ДФС в Одеській області від 15.04.2019 року № 0000331202, від 16.04.2019 року № 0000341202, а скарги - без задоволення. ПрАТ «УДП» вважає, що податкові повідомлення-рішення № 0000331202 від 15.04.2019 року і № 0000341202 від 16.04.2019 року є необґрунтованими, незаконними, прийнятими з порушенням норм податкового законодавства України.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 року позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.04.2019 року № 0000331202 та від 16.04.2019 року № 0000341202, зобов'язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що причиною виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (із зазначенням частки загальної суми податкового кредиту звітного (податкового) періоду, у якому виникло від'ємне значення ПДВ) є: придбання послуг з охорони та ремонту суден. Здійснення міжнародних перевезень морським, річковим транспортом. Відхилення встановлені наступним чином: станом на 13.03.2019 року згідно ІКП у підприємства ПрАТ «УКРАЇНСЬКЕ ДУНАЙСЬКЕ ПАРОПЛАВСТВО» наявна сума податкового боргу у розмірі - 10057890,27 грн. (код бюджетної класифікації - 14010100). В порушення абзацу г) п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України ПрАТ «УКРАЇНСЬКЕ ДУНАЙСЬКЕ ПАРОПЛАВСТВО» не має права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1) декларації з ПДВ за січень 2019 року у розмірі 829676 грн. Причиною виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (із зазначенням частки загальної суми податкового кредиту звітного (податкового) періоду, у якому виникло від'ємне значення ПДВ) є: придбання послуг з охорони та ремонту суден. Здійснення міжнародних перевезень морським, річковим транспортом. Відхилення встановлені наступним чином: станом на 25.03.2019 року згідно ІКП у підприємства ПрАТ «УКРАЇНСЬКЕ ДУНАЙСЬКЕ ПАРОПЛАВСТВО» наявна сума податкового боргу у розмірі -22246009,77 грн. (код бюджетної класифікації - 14010100). В порушення абзацу г) п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України ПрАТ «УКРАЇНСЬКЕ ДУНАЙСЬКЕ ПАРОПЛАВСТВО» не має права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1) декларації з ПДВ за лютий 2019 року у розмірі 1015975 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
13.03.2019 року відповідно до п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України співробітник Головного управління ДФС в Одеській області провів камеральну перевірку Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника по декларації з ПДВ за січень 2019 року.
За результатами перевірки Головне управління ДФС в Одеській області склало акт перевірки від 13.03.2019 року № 132/15-32-12-02/1125821, в якому встановлено порушення абзацу г) п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України, а саме підприємство не має права на суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника у розмірі 829676 грн.
За наслідками перевірки Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» на підставі акту перевірки від 13.03.2019 року № 132/15-32-12-02/1125821 Головне управління ДФС в Одеській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 15.04.2019 року № 0000331202, яким згідно абзацу г) п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України встановлено відсутність права на суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника за січень 2019 року у розмірі 829676 грн.
25.03.2019 року відповідно до п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України співробітник Головного управління ДФС в Одеській області провів камеральну перевірку Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника по декларації з ПДВ за лютий 2019 року.
За результатами перевірки Головне управління ДФС в Одеській області склало акт перевірки від 25.03.2019 року № 185/15-32-12-02/1125821, в якому встановлено порушення абзацу г) п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України, а саме підприємство не має права на суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника у розмірі 1015975 грн.
За наслідками перевірки Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» на підставі акту перевірки від 25.03.2019 року № 185/15-32-12-02/1125821 Головне управління ДФС в Одеській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 16.04.2019 року № 0000341202, яким згідно абзацу г) п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України встановлено відсутність права на суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника за лютий 2019 року у розмірі 1015975 грн.
Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Згідно з п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки; б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки; г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення; ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами «б» і «в» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".
У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.
У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Позивач зазначає, що сума податкового боргу у розмірі 10057890,27 грн. на підставі акту перевірки № 132/15-32-12-02/1125821 від 13.03.2019 р. та сума податкового боргу у розмірі 22246009,77 грн. на підставі акту перевірки № 185/15-32-12-02/1125821 від 25.03.2019 р. внесені посадовими особами ГУ ДФС в Одеській області до індивідуального кабінету платника на основі податкових повідомлень-рішень № 0053621401 від 06.12.2018 р., № 0053641401 від 06.12.2018 р., № 0053631401 від 06.12.2018 р. та № 0052785206 від 17.12.2018 р. безпідставно. Для винесення ППР № 0053621401 від 06.12.2018 р., № 0053641401 від 06.12.2018 р., № 0053631401 від 06.12.2018 р., № 0052785206 від 17.12.2018 р. слугували раніше складені Акти перевірки ГУ ДФС в Одеській області. На зазначені Акти перевірки ГУ ДФС в Одеській області за № 2481/15-32-14-01/0115821 від 13.11.2018 р. та за № 39947/15-32-12-06/0115821 від 19.11.2018 р. ПрАТ «УДП» надсилав рекомендованою поштою свої заперечення та відповідні скарги на податкові повідомлення-рішення відповідно до процедури оскарження. Після закінчення процедури адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень до органу що їх прийняв ПрАТ «УДП» згідно норм п.56.18 ст.56 ПК України оскаржило їх в судовому порядку, шляхом подання позовних заяв, які було прийнято до провадження.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі № 420/1575/19 в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Українське дунайське пароплавство» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.12.2018 року № 0052785206 було відмовлено повністю.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі № 420/1575/19 набрало законної сили на підставі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2019 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.07.2019 року у справі № 420/1342/19 було відмовлено в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 06.12.2018 року № 0053621401, № 0053631401, № 0053641401.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2019 року у справі № 420/1342/19 апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» було задоволено, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.07.2019 року скасовано, прийнято у справі нове рішення про задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство», визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 06 грудня 2018 року № 0053621401, № 0053631401, № 0053641401, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на користь Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» понесені ним судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання адміністративного позову та апеляційної скарги у сумі 48025,00 грн.
Згідно з п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Посилання позивача, що Податковий кодекс України не містить прямої заборони на відшкодування сум ПДВ виходячи із наявної суми податкового боргу у платника податків, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, що здійснені з невірним тлумаченням норм законодавства.
Крім того, посилання позивача на довідку від 04.03.2019 року, видану Ізмаїльським управлінням Головного управління ДФС в Одеській області, про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, суд оцінює критично, оскільки вона надана відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2011 року № 809 «Про затвердження Порядку погодження залучення державними підприємствами, у тому числі господарськими товариствами (крім банків), у статутному капіталі яких 50 та більше відсотків акцій (часток) належать державі, кредитів (позик), надання гарантій або поруки за такими зобов'язаннями» для подання до Міністерства інфраструктури України зі строком дії до 13.03.2019 року.
З матеріалів справи вбачається, що актом перевірки від 13.03.2019 року № 132/15-32-12-02/1125821 встановлено, що сума задекларованого бюджетного відшкодування відповідно даних додатка 3 (Д3) сформована з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої у попередніх та звітному (податкових) періодах становить 829676 гривень. Згідно додатку 3 до декларації у таблиці 2 «Розшифровка суми податку, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України» сплачене від'ємне значення склало 829676 гривень.
При цьому, актом перевірки від 13.03.2019 року № 132/15-32-12-02/1125821 зафіксовано, що станом на 13.03.2019 року згідно з інтегрованою карткою платника у підприємства наявна сума податкового боргу у розмірі 10057890,27 грн. (код бюджетної класифікації 14010100).
З матеріалів справи вбачається, що актом перевірки від 25.03.2019 року № 185/15-32-12-02/1125821 встановлено, що сума задекларованого бюджетного відшкодування відповідно даних додатка 3 (Д3) сформована з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої у попередніх та звітному (податкових) періодах становить 1015975 гривень. Згідно додатку 3 до декларації у таблиці 2 «Розшифровка суми податку, фактично сплаченої у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України» сплачене від'ємне значення склало 1015975 гривень.
При цьому, актом перевірки від 25.03.2019 року № 185/15-32-12-02/1125821 зафіксовано, що станом на 25.03.2019 року згідно з інтегрованою карткою платника у підприємства наявна сума податкового боргу у розмірі 22246009,77 грн. (код бюджетної класифікації 14010100).
Відповідно до п.2 Розділу 1 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 року № 422 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за № 751/28881, інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами; інформаційна система органів ДФС - інтегрована структура, що складається з одного чи більшої кількості процесів, компонентів апаратного та програмного забезпечення, засобів та персоналу, що забезпечує можливість задоволення встановленої потреби або цільової функції.
Згідно з п.1 Підрозділу 1 Розділу 2 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 року № 422 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за № 751/28881, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Облікові та звітні показники включаються до еталонних довідників з подальшим обов'язковим внесенням відповідних змін до реєстрів операцій та показників, які формуються ДФС за погодженням Міністерства фінансів України. Зміни до реєстрів операцій та показників вносяться не пізніше 15 числа місяця, наступного за місяцем впровадження нових операцій та/або показників. Спеціальне кодування всіх операцій, що використовуються для відображення в ІКП облікових показників, забезпечує автоматизоване ведення ІКП. Усі вартісні облікові операції та облікові показники в ІКП проводяться у гривнях з двома десятковими знаками. Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій. В ІКП на дату проведення кожної облікової операції підбиваються підсумки за всіма її графами. Облікові показники, які відображаються у ІКП, залежать від форми обліку згідно із переліком форм інтегрованих карток для обліку податків, зборів та єдиного внеску, що відкриваються для юридичних та фізичних осіб (далі - Перелік форм ІКП). Для організації оперативного обліку кожній ІКП присвоюється код, який її ідентифікує в інформаційній системі оперативного обліку органів ДФС та не може бути присвоєний іншій ІКП.
Відповідно до п.1 Підрозділу 2 Розділу 2 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 року № 422 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за № 751/28881, з метою забезпечення контролю за коректністю відображення інформації в інформаційній системі органів ДФС при відкритті/закритті ІКП підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень, проводиться щоденний контроль шляхом формування реєстрів перевірки записів за напрямами: відповідність форм відкритих ІКП затвердженому переліку форм ІКП; відповідність відкритої ІКП за видами бюджетів та платежів як для юридичних, так і для фізичних осіб відповідно до затвердженого переліку форм ІКП; наявність нарахованих сум, сум податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску та переплати за платежами, за якими не передбачено подання платником податкової звітності до органу ДФС (крім платежів, які контролюються органами ДФС в частині актів перевірок); наявність відкритої ІКП за платником, який знятий з обліку в органі ДФС; наявність у платника, якого виключено з реєстру платників певного податку, відкритої ІКП без ознаки «платник відсутній в реєстрі»; наявність нарахованих сум, сум податкового боргу, заборгованості з єдиного внеску в ІКП зі спеціальним кодом «Платежі до з'ясування»; одночасна наявність показника переплати та невиділеного (незафіксованого) податкового боргу з грошового зобов'язання (заборгованості (без пені)) в ІКП; від'ємне значення переплати та/або боргу (заборгованості) в ІКП.
Згідно з Підрозділом 6 Розділу 3 Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 року № 422 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за № 751/28881, облік сум бюджетного відшкодування ПДВ здійснюється в ІКП за формою згідно з переліком форм ІКП. У разі анулювання свідоцтва платника ПДВ форма ІКП набуває ознаки «платник відсутній в реєстрі». З метою обліку сум бюджетного відшкодування в ІКП відображаються облікові операції щодо сум, які: заявлені платниками до відшкодування згідно із податковою звітністю; знаходяться у стадії камеральних/документальних перевірок правомірності заявлених платниками сум до відшкодування; зменшені/збільшені за результатами камеральних/документальних перевірок правомірності заявлених платниками сум до відшкодування; знаходяться у процедурах адміністративного/судового оскарження платниками повідомлень-рішень органів ДФС про зменшення сум бюджетного відшкодування ПДВ (відмову у відшкодуванні); поновлені за результатами адміністративного/судового оскарження платниками повідомлень-рішень органів ДФС про зменшення сум бюджетного відшкодування ПДВ (відмову у відшкодуванні); підтверджені до відшкодування за результатами камеральних/документальних перевірок правомірності заявлених платниками сум до відшкодування; за якими органами ДФС сформований висновок про суми відшкодування ПДВ; за якими органами ДФС висновок про суми відшкодування ПДВ переданий до органів Казначейства; відшкодовані органами Казначейства на поточні рахунки платників за висновками органів ДФС; відшкодовані органами Казначейства на поточні рахунки платників за рішеннями судів. Суми ПДВ, які підлягають автоматичному відшкодуванню платникам, відображаються в ІКП з використанням окремих облікових операцій. Після рознесення до ІКП інформації про суму відшкодування ПДВ на рахунок платника або зменшення такої суми за уточненим розрахунком, поданим до раніше поданої звітності, в ІКП платника зменшується залишок бюджетного відшкодування за відповідний звітний (податковий) період, а у разі його недостатності відбувається зменшення позитивного сальдо розрахунків платника з бюджетом в календарній черговості його виникнення, при відсутності позитивного сальдо виникає податковий борг. Зменшення в ІКП сум бюджетного відшкодування ПДВ при погашенні грошових зобов'язань платника податків та пені з ПДВ відбувається у календарній черговості їх виникнення.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, твердження позивача про відсутність у нього станом на час виникнення спірних правовідносин податкового боргу суд вважає необґрунтованими та безпідставними, не підтверджені належними та допустимими доказами, що здійснені з невірними тлумаченням норм законодавства.
З урахуванням зазначеного, відповідачем обґрунтовано було встановлено відсутність права у позивача на суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника за січень-лютий 2019 року.
Згідно з пп.пп.4-5 п.5 Розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року № 21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 159/28289, сума від'ємного значення (рядок 20 у декларації): зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу) (відображається у рядку 20.1); підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2): на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2). Платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4). Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість. Значення рядка 3 таблиці 1 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 20.2 декларації; зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. При заповненні рядка 20.2 обов'язковим є подання (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4). Залишок від'ємного значення після вирахування суми податкового боргу та суми бюджетного відшкодування (рядок 20 - рядок 20.1 - рядок 20.2) відображається у рядку 20.3; 5) сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3), відображається у рядку 21 та переноситься до рядка 16.1 наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
За таких обставин, оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 15.04.2019 року № 0000331202 та від 16.04.2019 року № 0000341202 прийняті відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, в зв'язку з чим заявлені позивачем позовні вимоги щодо їх скасування не належать до задоволення.
Згідно з п.47.1 ст.47 Податкового кодексу України відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, резиденти або нерезиденти України, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи. Відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить; фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники у випадках, передбачених законом; податкові агенти.
Відповідно до п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника. У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
З урахуванням зазначеного, у суду відсутні підстави зобов'язувати відповідача відшкодувати позивачу суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2019 року у розмірі 829676, 00 грн. на поточний рахунок та суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2019 року у розмірі 1015975, 00 грн. на поточний рахунок.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Згідно з вимогами ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -
В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» (вул. Пароходна, 28, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68600, ідентифікаційний код 01125821) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, ідентифікаційний код ВП 44069166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.04.2019 року № 0000331202 та від 16.04.2019 року № 0000341202, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Повний текст рішення складено 07 листопада 2022 року.
Суддя М.М. Кравченко