справа № 380/4157/22
про зупинення провадження у справі
01 листопада 2022 р.
15 год. 17 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Лубоцької Н. І., представника позивача Сікліцького Б. В., представника відповідачів Кавчука А. В. розглянув у підготовчому судовому засіданні клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія», політичної партії «Українська Галицька Партія», треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Львівська обласна територіальна виборча комісія, Львівська обласна рада про визнання протиправними та скасування рішень -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія» (далі - відповідач-1), політичної партії «Українська Галицька Партія» (далі - відповідач-2), у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Конференції відповідача-1 про внесення пропозиції Львівською обласною організацією політичної партії «Українська Галицька Партія» щодо відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 22 січня 2022 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Політичної ради політичної партії «Українська Галицька Партія» про відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 23 січня 2022 року.
Ухвалою від 25.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Також цією ухвалою залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Львівську обласну територіальну виборчу комісію.
Ухвалою суду від 18.10.2022, постановленою у підготовчому судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі в справі Львівську обласну раду.
На адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 63713 від 06.10.2022). В обґрунтування такого вказав, що позивач з 25.02.2022 перебуває у складі Збройних Сил України.
Від представника відповідачів надійшли заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 65863 від 19.10.2022) у якому вказав, що позивач користується правовою допомогою, уклав договори із двома адвокатами, які можуть представляти інтереси ОСОБА_1 . Крім того, зазначив, що позивач брав участь в усіх пленарних засіданнях Львівської обласної ради.
У підготовчому судовому засіданні, яке відбулося 01.11.2022, представник позивача подане клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідачів у підготовчому судовому засіданні проти клопотання заперечив, просив відмовити у його задоволенні.
Треті особи у судове засідання не з'явилися, про час і дату підготовчого судового засідання повідомлені засобами електронного зв'язку.
При вирішенні поданого клопотання суд керується таким.
Пунктом 5 частини 1 статті 236 КАС України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
З 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України № 133/2022 продовжено строк дії воєнного часу в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України № 259/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України № 341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України № 573/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до п.2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-XII).
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій. Тобто військова частина є основною військовою одиницею постійної організації в збройних силах, що структурно може входити до складу більшої військової частини або з'єднання.
За змістом норми п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України така стосується в першу чергу фізичної особи, яка перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Адже очевидно, що така особа об'єктивно не може брати активної участі у справі як сторона.
З матеріалів справи судом встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 25.02.2022 № 2 старшого сержанта ОСОБА_1 , призваного Личаківсько-Залізничним ОРТЦК та СП міста Львова на посаду сержанта з матеріального забезпечення стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 25.02.2022 зараховано до особового складу військової частини на всі види забезпечення (Т.2, а.с. 134).
Зі змісту довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.10.2022 № 512/КСП про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення слідує, що позивач в період з 28.04.2022 по 31.07.2022, з 04.08.2022 по 18.09.2022, з 22.09.2022 бере участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.
Таким чином, зважаючи на введення в Україні воєнного стану та статус позивача як військовослужбовця Збройних Сил України в період воєнного стану, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі до припинення перебування позивача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
При цьому, суд відхиляє доводи представника відповідачів про те, що позивач брав участь у пленарних засіданнях Львівської обласної ради, має укладені договори з адвокатами, оскільки норма п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України є імперативною, а тому обов'язковою до врахування. При цьому, перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України підтверджується наявними у матеріалах письмовими доказами.
Тому клопотання представника позивача про зупинення провадження слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 250, 256, 293-295 КАС України, суд -
1. Клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі задовольнити.
2. Провадження в адміністративній справі № 380/4157/22 зупинити до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
3. Роз'яснити сторонам, що відповідно до ст. 237 КАС України, провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду, якщо відпадуть обставини, які викликали зупинення провадження. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій воно було зупинене.
4. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 04.11.2022.
Суддя Р.П. Качур