65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983,
e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"07" листопада 2022 р.м. Одеса Справа № 916/1693/22
Господарський суд Одеської області у складі судді Д'яченко Т.Г.
при секретарі судового засідання Гутниковій О.С.
розглянувши справу №916/1693/22
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська області енергопостачальна компанія” (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88; код ЄДРПОУ 42114410)
До відповідача: Житлово-будівельного кооперативу „Французький бульвар-білдінг” (65012, м. Одеса, Французький бульвар, буд. 9; код ЄДРПОУ 32622948)
Про стягнення
Представники:
від позивача- Підкова Л.В., адвокат за довіреністю
від відповідача - не з'явився
Встановив: Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська області енергопостачальна компанія” звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Житлово-будівельного кооперативу „Французький бульвар-білдінг” про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 672859,12 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.08.2022р. прийнято позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська області енергопостачальна компанія” до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1693/22. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на "05" вересня 2022 р. о 11:20. Запропоновано відповідачу підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду. Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 05.09.2022р. о 11:20.
10.08.2022р. до суду позивачем було надано заяву про збільшення позовних вимог вх. №ГСОО 15901/22 про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 725000,00 грн.
02.09.2022р. до суду відповідачем було надано клопотання про відкладення розгляду справи.
05.09.2022р. до суду позивачем було надано заяву про зменшення позовних вимог вх. №ГСОО 18389/22 про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 683727,68 грн.
05.09.2022р. у судовому засіданні було оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 05.10.2022р. о 12:00.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.09.2022р. повідомлено відповідача по справі №916/1693/22: Житлово-будівельний кооператив „Французький бульвар-білдінг” про судове засідання, яке відбудеться "05" жовтня 2022р. о 12:00.
04.10.2022р. до суду відповідачем було надано клопотання про залучення доказів.
05.10.2022р. до суду позивачем було подано заяву про зменшення позовних вимог вх. № ГСОО 21690/22 про стягнення з відповідача 646030,80 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області в ід 0 5.10.2022р. з акрито підготовче провадження у справі № 916/1693/22. Призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на "07" листопада 2022 р. о 11:00. Викликано учасників справи у судове засідання, призначене на 07.11.2022 р. о 11:00.
04.11.2022р. до суду позивачем було надано клопотання, відповідно до якого позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 636030,80 грн. та судовий збір.
Позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не надано, відповідач свого права на захист не використав, хоча відповідача було належним чином повідомлено про дату, час та місце проведення засідання суду.
У судовому засіданні 07.11.2022 року судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено, що повне рішення буде складено 07.11.2022р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив.
В обґрунтування поданого позову позивачем було зазначено суду, що з 01 січня 2019р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - Акціонерне товариство „ДТЕК Одеські електромережі” на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії на підставі Постанови НКРЕКП № 1345 від 06.11.2018р. „Про видачу Акціонерному товариству „Одесаобленерго” (змінено найменування на Акціонерне товариство „ДТЕК Одеські електромережі”) ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом».
Між позивачем та Акціонерним товариством „ДТЕК Одеські електромережі” укладено Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу, відповідно до умов якого: Акціонерне товариство „ДТЕК Одеські електромережі”, як оператор системи розподілу, надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам постачальника, які входять в балансуючу групу постачальника. Наявність зазначеного договору доводиться Реєстром електропостачальників, які отримали доступ до електричних мереж оператора системи розподілу електричної енергії Акціонерного товариства „Одесаобленерго”.
Крім того, Житлово-будівельний кооператив „Французький бульвар-білдінг” був діючим споживачем електричної енергії та отримував послуги з постачання електричної енергії від Акціонерного товариства „ДТЕК Одеські електромережі” (як постачальника за регульованим тарифом) за особовим рахунком № 605945. На виконання п. 2 та п. 4 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. відповідач приєднався до публічного договору про розподіл електричної енергії Акціонерним товариством „ДТЕК Одеські електромережі” шляхом фактичного споживання електричної енергії.
Отже, Акціонерне товариство „ДТЕК Одеські електромережі” надає позивачу та споживачу послуги з розподілу електричної енергії. Крім функцій оператора системи розподілу, Акціонерне товариство „ДТЕК Одеські електромережі” також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (в силу вимог Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р.) та адміністратора комерційного обліку в силу п. 10 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18р. П.1.2.8. ПРРЕЕ передбачено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 ПРРЕЕ) та укладається в установленому цими Правилами порядку. Публічний Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та публічні комерційні пропозиції для споживачів електричної енергії, які мають право на універсальну послугу викладені Товариством з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія” на офіційному веб-сайті постачальника. Також, п. 3.1.7 ПРРЕЕ визначає, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається в паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформляються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
27.11.2018 року відповідачем підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг із початком постачання 01.01.2019 року. Таким чином, шляхом підписання і подання електропостачальнику заяви-приєднання, відповідач приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та відповідно споживачу був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 у Центральному підрозділі Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія”.
З 01.01.2019 року між позивачем та відповідачем склалися договірні відносини, на умовах обраної споживачем публічної комерційної пропозиції № 1/1-УП, згідно яких постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок останнього, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього укладеного договору.
Відповідно до п. 5.1. публічного Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього Договору.
Позивачем було зазначено суду, що за розрахунковий період листопада 2021 року-травня 2022 року ним від Акціонерного товариства „ДТЕК Одеські електромережі”, як оператора системи розподілу, отримано дані щодо фактичного споживання електричної енергії відповідачем. З отриманих даних вбачається, що за особовим рахунком № НОМЕР_1 у листопаді 2021 року-травні 2022 року відповідачем спожито 464416 кВт.год. електричної енергії.
На підставі отриманих даних, позивачем було виписано відповідачу рахунки за спожиту електричну енергію у період листопада 2021 року - травня 2022 року на загальну суму 780218,88 грн. Частина рахунків була отримані представником відповідача нарочно, а частиина рахунків направлена укрпоштою на поштову адресу відповідача.
Згідно п.4 Комерційної пропозиції № 1/1-УП, яка є додатком № 3 Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку, грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника.
Відповідно до п.4.24 ПРРЕЕ при відсутності у платіжному документі у реквізиті призначення платежу посилань на період, за який здійснюється оплата або перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані споживачем за електричну енергію, електропостачальник має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості цього споживача з найдавнішим терміном її виникнення.
Відповідачем в рахунок погашення заборгованості перед енергопостачальною організацією за спожиту електричну енергію сплачено кошти у загальному розмірі 107359,76грн. У зв'язку з чим залишок основного боргу за спожиту електроенергію періоду листопада 2021 року - травня 2022 року станом на дату подачі позову складав 672859,12 грн.
За час розгляду справи позивачем було надано заяву про збільшення розміру позовних вимог та зазначено, що за розрахунковий період червень 2022р. позивачем було отримано інформацію щодо фактичного споживання електричної енергії відповідачем та на підставі отриманих даних відповідачу було вручено рахунок за спожиту у травні 2022р. електричну енергію на суму 72140,88 грн. Станом на 09.02.2022р. за відповідачем рахується борг у загальному розмірі 725000,00 грн.
За час розгляду справи відповідачем були здійснені часткові сплати, у зв'язку з чим станом на момент розгляду справи боргу відповідача зі сплати заборгованості за спожиту електричну енергію становить - 636030,80 грн.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача за час розгляду справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193 ГК України).
Відповідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Крім того, відповідно до частини першої статті 222 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії чи звернення до суду.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 633 Цивільного кодексу України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. (ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України).
27.11.2018 року відповідачем підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг із початком постачання 01.01.2019 року. Таким чином, шляхом підписання і подання електропостачальнику заяви-приєднання, відповідач приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та відповідно споживачу був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 у Центральному підрозділі Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія”.
З 01.01.2019 року між позивачем та відповідачем склалися договірні відносини, на умовах обраної споживачем публічної комерційної пропозиції № 1/1-УП, згідно яких постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок останнього, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього укладеного договору.
Відповідно до ч.1 ст. 901 Цивільного кодексу України, договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч.1. ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Дослідивши обставини спору, судом було встановлено факт неналежного виконання Житлово-будівельним кооперативом „Французький бульвар-білдінг” прийнятих на себе договірних зобов'язань щодо своєчасної та в повному обсязі сплати використаної електричної енергії, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, не спростовано з боку відповідача належними та допустимими доказами за час розгляду справи, у зв'язку з чим, позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті 636030,80 грн. є обґрунтованими, підтверджені відповідними доказами і підлягають задоволенню судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Приписами ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Згідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія” в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати у розмірі 9540,46 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська обласна енергопостачальна компанія” - задовольнити повністю.
2.Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу „Французький бульвар-білдінг” (65012, м. Одеса, Французький бульвар, буд. 9; код ЄДРПОУ 32622948) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Одеська області енергопостачальна компанія” (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88; код ЄДРПОУ 42114410) заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 636030 (шістсот тридцять шість тисяч тридцять) грн. 80 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 9540 (дев'ять тисяч п'ятсот сорок) грн. 46 коп.
Повний текст рішення складено 07 листопада 2022 р.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Т.Г. Д'яченко