Справа № 199/6278/22
(2-а/199/73/22)
Іменем України
02.11.2022 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в складі: головуючого судді Руденко В.В., при секретарі Божко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження у залі суду міста Дніпра адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського взводу 1 роти 3 батальйону УПП в Полтавській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Сторчака Едуарда Станіславовича, інспектора 2 взводу 3 розділу БПП в Полтавській області ДПП лейтенанта поліції Дубини Костянтина Вікторовича, Управління патрульної поліції в Полтавській області про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом і просить скасувати постанови серії БАБ № 746843 від 10 серпня 2022 року та серії БАБ № 746189 від 10 серпня 2022 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП, а провадження в справі закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Посилається на те, що зі змісту винесеної постанови серії БАБ № 746843 вбачається, що позивач керуючи транспортним засобом Renault Megane Scenic д.н.з. НОМЕР_1 , 10.08.2022 року об 12 год. 10 хв. по трасі Київ-Харків-Довжанський був зупинений молодшим лейтенантом поліції Сторчак Е.С., після чого була виписана постанова через невиконання правил дорожнього руху, а саме п.п. 2.1, чим порушив ч.1 ст. 126 КУпАП. І через годину, о 13 год. 15 хв., був зупинений ще раз в тому ж напрямку по трасі Київ-Харків-Довжанський лейтенантом поліції ОСОБА_2 та знову була виписана постанова БАБ № 746189 за порушення правил дорожнього руху за п.п. 2.1, чим порушено ч.1 ст. 126 КУпАП.
У позові зазначив, що він дійсно керував транспортним засобом марки Renault Megane Scenic д.н.з. НОМЕР_1 без поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, оскільки ним тільки був придбаний автомобіль і він направлявся до місця свого проживання, щоб зареєструвати автомобіль та оформили страховий поліс. 11.08.2022 року ним було оформлено поліс № ЕР-210494943.
Позивач вважає, що вказані постанови є незаконними, оскільки правил дорожнього руху він не порушував, а непред'явлення полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності є не підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності. Вважає, що постанови винесені з порушенням норм чинного законодавства та є необґрунтованими з наступних підстав.
Зазначає, що в постановах відсутні посилання на докази, на підставі яких поліцейськими зроблено висновок про вчинення позивачем адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП, а тому оскаржувані постанови не відповідають вимогам ст. 283 КУпАП та підлягають скасуванню.
Наголошує на тому, що працівник поліції має право вимагати пред'явити поліс лише при складанні протоколів щодо порушень ПДР України та оформленні матеріалів дорожньо-транспортних пригод.
Оскільки відомості про порушення ним ПДР України відсутні, вимога інспекторів стосовно пред'явлення полісу є безпідставною, а складені постанови незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, просить задовольнити позов.
Інспектори поліції надали суду письмові відзиви на позов, в яких зазначили, що оскаржувані постанови складені відповідно до норм чинного законодавства, оскільки позивач був зупинений на блокпосту та не пред'явив чинного страхового полісу. З огляду на це, просять відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 КАС України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 КАС України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 10 серпня 2022 року поліцейським взводу 1 роти 3 батальйону УПП в Полтавській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Сторчаком Едуардом Станіславовичем винесено постанову серії БАБ № 746843 у справі про адміністративне правопорушення, якою на позивача було накладено адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
За змістом постанови, 10 серпня 2022 року о 11.55 год по трасі Київ-Харків-Довжанський, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Renault Megane Scenic д.н.з. НОМЕР_1 без чинного страхового поліса, чим порушив п. 2.1.ґ ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Крім того, того ж дня о 13.15 год. інспектором 2 взводу 3 розділу БПП в Полтавській області ДПП лейтенанта поліції Дубиною Костянтином Вікторовичем була складена постанова серії БАБ № 746189, відповідно до змісту якої 10 серпня 2022 року о 13.00 год по трасі Київ-Харків-Довжанський, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Renault Megane Scenic д.н.з. НОМЕР_1 без чинного страхового поліса, чим порушив п. 2.1.ґ ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Диспозиція частини 1 статті 126 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З останньої норми вбачається, що законодавець встановлює презумпцію вини суб'єкта владних повноважень, рішення, дії чи бездіяльність якого оскаржується.
Повідомлені позивачем обставини справи про рішення, дії чи бездіяльність відповідача - суб'єкта владних повноважень відповідають дійсності, доки відповідач не спростує їх.
Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Визначення доказів в справі про адміністративне правопорушення та їх перелік регламентований ст. 251 КУпАП.
Обов'язок доказування правомірності накладення адміністративного стягнення на позивача в даній категорій справ, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України покладений на відповідача, - суб'єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 27 червня 2019 року в справі № 560/751/17, яка відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України є обов'язковою для врахування судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Відповідно п. 2.1. ПДР , водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: ґ) чинний страховий поліс (страховий сертифікат "Зелена картка") про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).
Згідно п.п. 2.4.а ПДР на вимогу працівника поліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред'явити для перевірки документи, зазначені в п. 2.1 ПДР.
З постанов серії БАБ № 746843 та серії БАБ № 746189 від 10 серпня 2022 року вбачається, що позивач під час зупинки не пред'явив для перевірки документи, зазначені в п. 2.1 ПДР.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Частинами 1,3 ст. 16 Закону визначено, що водій має право знати причину зупинки транспортного засобу посадовою особою державного органу, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також прізвище і посаду цієї особи .
Водій зобов'язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, а водії військових транспортних засобів - на вимогу посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Тобто, законом визначено випадки, за яких водій транспортного засобу зобов'язаний пред'являти документи поліцейському.
Згідно зі ст.35 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі:
1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту;
11) якщо є наявна інформація, яка свідчить про те, що водій або пасажир транспортного засобу є особою, яка самовільно залишила місце для утримання військовополонених.
Поліцейський зобов'язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.
Як вбачається зі змісту постанов серії БАБ № 746843 та серії БАБ № 746189 від 10 серпня 2022 року інспекторами належним чином не задокументовано та не доведено належними доказами порушення позивачем Правил дорожнього руху, які стали підставою для зупинки транспортного засобу, та, як наслідок, перевірки документів.
Таким чином, суд вважає, що визначені ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» підстави для зупинки транспортного засобу під керуванням позивача у відповідачів були відсутні.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 32 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський має право вимагати у особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення.
Виходячи з цього, відсутності постанов про застосування до позивача адміністративного стягнення за будь-яке порушення Правил дорожнього руху, вимоги відповідачів про пред'явлення полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є неправомірними.
Це відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постанові в справі № 686/11314/17/ провадження № К/990/15541/18 / від 15 березня 2019 року, яка відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України. є обов'язковою для врахування судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Відповідачі, подавши відзиви, приведених позивачем обставин не спростували, доказів щодо зупинки транспортного засобу позивача на блок-постах суду не надали.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відтак, приймаючи до уваги положення ч.3 ст.286 КАС України, суд вважає за можливе скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення, а справу закрити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку із задоволенням позову на користь позивача підлягає відшкодуванню витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань з УПП в Полтавській області.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 241-246, 250, 251, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до поліцейського взводу 1 роти 3 батальйону УПП в Полтавській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Сторчака Едуарда Станіславовича, інспектора 2 взводу 3 розділу БПП в Полтавській області ДПП лейтенанта поліції Дубай Костянтина Вікторовича, Управління патрульної поліції в Полтавській області про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ № 746843 від 10 серпня 2022 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425,00 грн. на ОСОБА_1 за ч.1 ст. 126 КУпАП, винесену поліцейським взводу 1 роти 3 батальйону УПП в Полтавській області ДПП молодшого лейтенантом поліції Сторчаком Едуардом Станіславовичем.
Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ № 746189 від 10 серпня 2022 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425,00 грн. на ОСОБА_1 за ч.1 ст. 126 КУпАП, винесену інспектором 2 взводу 3 розділу БПП в Полтавській області ДПП лейтенантом поліції Дубай Костянтином Вікторовичем.
Провадження по вказаних справах про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління патрульної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі у десятиденний строк з дня ухвалення рішення апеляційної скарги.
Суддя В.В. Руденко