Справа № 446/1386/22
Провадження № 3/446/828/22
01.11.2022 м.Кам'янка-Бузька
Суддя Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області Котормус Т. І., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №1 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, якому роз'яснені права за ст. 268 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 171943 від 09.09.2022, складеним поліцейським СРПП ВП №1 ЛРУП ГУНП у Львівській області сержантом поліції Володимиром Бучко про те, що 09.09.2022 о 20.30 год. в селі Тадані Львівського району Львівської області, водій ОСОБА_1 керував автомобілем "Ford Focus" д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Драгер. Результат огляду 0,37 проміле, чим порушив п. 2.9а Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому ОСОБА_2 своєї вини не визнав та пояснив, що дійсно 09.09.2022 його зупинили працівники поліції, які під час спілкування з ним вказали, що у нього є явні ознаки алкогольного сп'яніння та запропонували пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою алкотестера «Драгер» на що він погодився. Коли він пройшов тест на стан сп'яніння, то йому повідомив працівник поліції, що він перебуває у стані алкогольного сп'яніння і повідомив що на нього буде складено адміністративний протокол за ст.130 КУпАП. Вказав, що він не погодився з результатом тестування, оскільки в цей день вживав лише ліки. Також зазначив, що працівниками поліції не було запропоновано йому пройти огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
09.09.2022 о 20.30 год. в селі Тадані Львівського району Львівської області, водій ОСОБА_1 керував автомобілем "Ford Focus" д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Драгер. Результат огляду 0,37 проміле.
Як видно з результату тесту приладу "Драгер 6820" від 09.09.2022 та акту огляду на стан алкогольного сп'яніння спеціальних технічних засобів, у ОСОБА_1 виявлено 0,37 проміле алкоголю.
У зв'язку із цим, інспектором поліції складено протокол, в якому вказано, що ОСОБА_1 порушив п. 2.9А Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Як доказ наявності у ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, посадова особа уповноважена на складання адміністративного матеріалу у протоколі зазначає матеріали справи та відеозапис.
З оглянутого в судовому засіданні відеозапису №2 нагрудної камери поліцейського видно, що на місці події присутні два працівники поліції, ОСОБА_1 та невстановлена особа, яка була пасажиром в автомобілі яким він керував. Як видно з даного відео, працівниками поліції запропоновано водію ОСОБА_1 пройти тест на визначення стану алкогольного сп'яніння, на що ОСОБА_1 надав свою згоду. Показник алкотестера Драгер показав результат 0,37 проміле, з яким водій не погодився і вказав, що вживав лише ліки. Після цього працівник поліції вказав, що на ОСОБА_1 буде складено адміністративний протокол за ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, у матеріалах справи наявне направлення ОСОБА_1 на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до Кам'янка-Бузької ЦРЛ від 09.09.2022 у якому вказано, що огляд не проводився. Будь-яких відміток про відмову водія, чи відповідної лікарської установи у такому направленні немає, відсутній також і висновок лікарської установи за наслідками медичного огляду.
Оцінивши здобуті у справі докази, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП не була перед судом доведена.
Так, вбачаючи в діях ОСОБА_1 ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, уповноваженою особою складено протокол про адміністративне правопорушення, оскільки було встановлено факт керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Процедура огляду водія на стан алкогольного сп'яніння визначена зокрема у ст. 266 КУпАП де передбачено, що у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Також, процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп'яніння визначена:
- Інструкцією "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі по тексту Інструкція);
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. N 1103 (далі по тексту Порядок).
Так, відповідно до п. 12 Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
А відповідно до пунктів 6, 7 Порядку, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Аналіз таких нормативних актів вказує, що огляд водія транспортного засобу проводиться з використанням спеціальних технічних засобів, яким у даній справі є прилад «Драгер». Однак, у випадку незгоди водія з результатами такого приладу, водій повинен бути направлений в заклад охорони здоров'я для проведення відповідного медичного огляду на предмет виявлення стану алкогольного сп'яніння.
З обставин справи, а саме відеозапису з нагрудної камери працівника поліції видно, що ОСОБА_1 , після оголошення йому результату тестування заперечував факт керування ним транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, вказував, що вживав лише ліки, заперечив факт вживання алкоголю, тобто фактично не був згоден з результатом тестування.
Натомість працівник поліції відповів водію, що на нього буде складено протокол за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння і перейшов до складання протоколу не запропонувавши та не забезпечивши проходження такого огляду у найближчому медичному закладі.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Оцінюючи обставини справи, суд враховує, що органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення не надав суду будь-яких доказів того, що водію було запропоновано пройти обстеження на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі, після того, як згоди водія на результат спеціального приладу він не отримав, а тому процедура огляду водія на стан алкогольного сп'яніння проведена з порушенням вимог закону.
Водночас, згідно ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відтак, показники спеціального приладу «Драгер», за умов відсутності згоди водія щодо них, яку в даному випадку ОСОБА_1 висловив у наданому до матеріалів справи відеозаписі місця події не можуть бути підставою для висновку про наявність складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки у такому випадку повинна відбутися процедура направлення особи до найближчого медичного закладу, чого в даному випадку не було зроблено працівником поліції.
Беручи до уваги те, що за ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, який визначається відповідно до визначеного в нормативно-правових актах порядку, який не було дотримано, тому всебічно, повно, об'єктивно дослідивши всі обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність достовірних та достатніх доказів для висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і вважає, що в його діях відсутній склад цього правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням всіх обставин справи, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки адміністративне стягнення не застосовується, тому судовий збір до стягнення не підлягає.
Керуючись ст. 130, 247, 266, 284 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Суддя Т.І.Котормус