Постанова від 01.11.2022 по справі 537/2688/22

Провадження № 3/537/1196/2022

Справа № 537/2688/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.11.2022 року м. Кременчук

Суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна, за участі секретаря Должаніци В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Головного управління ДПС у Полтавській області Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 05.06.2019 року Канівським РС УДМС України в Черкаській області, яка працює керуючою магазином «Червоний маркет», розташованого за адресою АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №3822, складеним 04.10.2022 року головним державним інспектором відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Полтавській області Табунщиком Д.В. « ОСОБА_1 , керуюча магазином, особа, що проводила розрахунки в магазині ФОП ОСОБА_2 , вчинила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: не проведення розрахункових операції через РРО зареєстрований належним чином в органах ДПС при проведенні розрахункових операцій за готівкові кошти та з використанням банківського терміналу за період з 22.08.2022 по 29.08.2022 включно, чим порушено пп.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. №265/95-ВР, в редакції Закону України від 01.06.2000 р. №1776-ІІІ із змінами та доповненнями. Дата, час і місце вчинення правопорушення - 04.10.2022 о 12 год. 00 хв., магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 » АДРЕСА_1 ».

25.10.2022 року до суду надійшла заява особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , в якій вона просила закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно неї за ч.1 ст.155-1 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. В обгрунтування клопотання зазначено, що у вересні 2022 року Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в якому здійснює свою діяльність ФОП ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 , де ОСОБА_1 працює на посаді керуючої магазином. За результатами перевірки 04.10.2022 року відносно неї складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.155-1 КУпАП. Проте ОСОБА_1 вину не визнає, оскільки відомості зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають фактичним обставинам та положенням законодавства. Протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, зокрема не зазначено номер протоколу, не зазначена суть адміністративного правопорушення, не розкрито зміст правопорушення. Наведені вимоги Закону, в порушенні яких вона обвинувачується, стосуються виключно суб'єктів господарювання. Вона є найманою особою та в її посадові обов'язки не входить забезпечувати проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, а тому не доведено, що вона є суб'єктом інкримінованого правопорушення. До матеріалів не долучено жодних належних, допустимих і достатніх доказів, які б підтверджували її вину.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином шляхом направлення телефонограми.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.1 та ст.8 Основного Закону, Україна є правовою державою, де визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно з положеннями ст.129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст. 1 КУпАП).

Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до вимог КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Наведені вимоги законодавства не дотримані при складанні протоколу про адміністративне правопорушення №3822 від 04.10.2022 року, за яким ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.151-1 КУпАП.

Згідно з диспозицією ч. 1 ст.155-1 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Об'єктивна сторона правопорушення, визначеного в ст.155-1 КУпАП, передбачає відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Відповідно до п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95 ВР (зі змінами та доповненнями), суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Фактично в протоколі про адміністративне правопорушення, за яким ОСОБА_1 притягається до відповідальності працівник податкової служби обмежився наведенням у фабулі обвинувачення лише диспозиції ч.1 ст.155-1 КУпАП.

При цьому в порушення ст. 256 КУпАП, в протоколі не зазначено суть адміністративного правопорушення. Так у протоколі не викладено обставини правопорушення, тобто які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складено протокол. В протоколі зазначено «непроведення розрахункових операцій через РРО за грошові кошти», при цьому не вказано коли саме, ким саме, з яким саме товаром (його найменування, вартість, кількість) не проведені розрахункові операції через РРО.

Суб'єктом відповідальності за ч.1 ст.155-1 КУпАП можуть бути особи, які відповідно до своїх функціональних обов'язків здійснюють розрахункові операції, а також посадові особи, до компетенції яких належить організація здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

З аналізу п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" вбачається, що суб'єктом правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 є суб'єкт господарювання. Відповідно до п.2 ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є:

1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Однак до протоколу не додано жодного належного та допустимого доказу, що на ОСОБА_1 на момент вчинення адміністративного правопорушення дійсно було покладено обов'язок проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій чи організацію їх проведення.

Наведений недолік унеможливлює визначити чи є ОСОБА_1 суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, яке їй інкремінується.

Зазначені недоліки є істотними та унеможливлюють об'єктивний розгляд справи по суті та прийняття рішення судом.

У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява F 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява F 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Оскільки, без усунення вказаних порушень вимог статті 256 КУпАП, які були допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, неможливо всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності із законом, тому протокол про адміністративне правопорушення №3822 від 04.10.2022 року відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню органу (посадовій особі), який його склав, для належного оформлення з дотриманням вимог Закону.

Керуючись ст. 256 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Повернути протокол про адміністративне правопорушення серії №3822 від 04.10.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.155-1 КУпАП до Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Крюківського районного суду

м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна