04 листопада 2022 року м. Кропивницький Справа №340/5910/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Кетрисанівської сільської ради
про визнання протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Кетрисанівської сільської ради про:
- визнання протиправним та скасування винесеного Кетрисанівською сільською радою рішення №1384 від 24 червня 2021 року «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 »;
- зобов'язання Кетрисанівської сільської ради прийняти рішення яким затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 3520887200:02:000:0719) у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 загальною площею 1,1877 га.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що за заявою позивача від 07.10.2020 р. Тарасівською сільською радою прийнято рішення №724 від 09.11.2020 р., яким надано дозвіл громадянину ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту відведення у власність для ведення особистого господарства (КВЦПЗ 01.-3) площею 2,000 га(багаторічні насадження) за рахунок схем сільськогосподарського призначення за адресою: Кіровоградська область, Бобринецьуий район, Тарасівська сільська рада, за межами населеного пункту. Позивачем подано до Кетрисанівської сільської ради проект землеустрою відведення земельної ділянки. Представник позивача зауважує, що ч.13 ст.123 Земельного кодексу України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Поряд з цим, Кетрисанівською сільською радою прийнято рішення №1384 від 24.06.2021 р. «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі)для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 ». Представник позивача вказує, що за наслідками розгляду поданої заяви відповідачем відмовлено в погодженні проекту відведення земельної ділянки, при цьому відсутня наявність недоліків розробленого проекту землеустрою, який виготовлений на земельну ділянку з кадастровим номером 3520887200:02:000:0719, а також оскаржуване рішення суперечить рішенню Тарасівської сільської ради 3724 від 09.11.2020 р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність гр. ОСОБА_1 ». Представник позивача вважає, що оскільки протиправність оскаржуваного рішення полягає у тому, що воно прийнято всупереч ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, а тому орган місцевого самоврядування не має можливості в даному випадку діяти в інший спосіб як затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому він заперечив проти позову (а.с.102-105). Представник відповідача вказує, що рішенням Кетрисанівської сільської ради №1384 від 24.06.2021 р. позивачу відмовлено у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3520887200:02:000:0719 у власність загальною площею 1,1877 га для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ 01.03). Відповідач вважає, що оскаржуване позивачем рішення приймалося депутатами Кетрисанівської сільської ради з дотриманням правил та норм чинного законодавства України. Відповідно до рішення п'ятої сесії восьмого скликання №156 від 26.02.2021 р. «Про створення громадських пасовищ на території Кетрисанівської сільської ради» на території Кетрисанівської громади було створено громадські пасовища, та надано дозвіл Кетрисанівській сільській раді на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 5 660 га пасовищ за рахунок земель комунальної власності не наданих у власність і користування для створення громадських пасовищ (КВЦПЗ - 18.00), розташованих за межами населених пунктів на території Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області. Вказаним рішенням також затверджено положення про громадські пасовища, яке розроблено з метою забезпечення потреби територіальної громади у випасанні худоби за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності з метою сприяння розвитку скотарства, зокрема молочного та м'ясного поголів'я великої рогатої худоби, шляхом спільного використання пасовища власниками худоби, мешканцями територіальної громади. На виконання рішення №156 від 26.02.2021 р. Кетрисанівська сільська рада 22.07.2021 р. уклала з ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» договір №220 «Про виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та зміну цільового призначення земельних ділянок». Згідно додатку №1 до Договору №220 передбачено виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміни цільового призначення на «Землі загального користування під громадськими пасовищами (код КВЦПЗ - 18.00)». Рішенням Кетрисанівської сільської ради №1866 «Про внесення змін до рішення сесії Кетрисанівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області від 26.02.2021 р. №156» затверджено перелік земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється. Так, заплановане цільове призначення земельної ділянки на яку претендує позивач - землі загального користування (вид використання: під громадськими пасовищами 18.00). Представник відповідача наголошує на тому, що Кетрисанівська сільська рада здійснила розпорядження землями комунальної власності, які не були надані у власність та користування, відповідно до ст.12 Земельного кодексу України, шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок, відтак затвердження проекту землеустрою щодо відведеної земельної ділянки з кадастровим номером 3520887200:02:000:0719 у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства є неможливим. Також представник відповідача зазначає, що рішення прийняте Кетрисанівською сільською радою від 24.06.2021 р. №1384 не суперечить рішенню Тарасівської сільської ради від 09.11.2020 р. №724, яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_1 .
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.59).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.71-72).
11.11.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.75).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
Рішенням сорок п'ятої сесії сьомого скликання Тарасівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області від 09.11.2020 р. №724 «Про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки безоплатно у власність» надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту відведення відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ А.01.03) площею до 2,0000 га (багаторічні насадження) за рахунок земель сільськогосподарського призначення за адресою: Кіровоградська область, Бобринецький район, Тарасівська сільська рада, за межами населеного пункту (а.с.22).
ТОВ «Тектоареал» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ А.01.03) загальною площею 1,1877 га за місцезнаходженням: Кіровоградська область, Бобринецький район, Тарасівська сільська рада, за межами населеного пункту (а.с.16-53).
ОСОБА_1 подано до Кетрсанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ А.01.03) загальною площею 1,1877 га за місцезнаходженням: Кіровоградська область, Бобринецький район, Тарасівська сільська рада, за межами населеного пункту.
Рішенням сьомої сесії восьмого скликання Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 24.06.2021 р. №1384 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 » відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 3520887200:02:000:0719) у власність (шляхом безоплатної передачі) ОСОБА_1 загальною площею 1,1877 га, з них: 1,1877 га - багаторічні насадження, для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ 01.03) за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, що знаходиться за адресою: Тарасівська сільська рада, Бобринецький район, Кіровоградська область у зв'язку з прийнятим рішенням Постійної комісії Кетрисанівської сільської ради з питань агропромислового розвитку, земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів, промисловості, енергетики, транспорту, зв'язку та житлово-комунального господарства, будівництва і архітектури від 15 червня 2021 року за №10 щодо не надання даної земельної ділянки у власність з метою загального користування жителів села (а.с.11, 93-94).
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
З огляду на ч.2 ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
При цьому, відповідно до змісту пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Пунктами «а», «б» ч.1 ст.12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Отже, до повноважень відповідача відноситься розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передача таких земельних ділянок у власність або користування у порядку, передбачених ст.118, 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.ч.9, 10 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.50 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. №858-IV, у редакції, чинній на час виготовлення проекту, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці.
Відповідно до ч.ч.7, 8 статті 186 Земельного кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.
Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
З огляду на ч.ч.9, 10 ст.186 Земельного кодексу України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України «Про землеустрій»; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт.
Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження такої документації іншими органами.
Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.
Підпунктом 58 пункту 4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 р. №1423-IX, чинному із 01.07.2021 р., Розділ Х. Перехідні положення Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, яким, зокрема, передбачено, що надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов'язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.
Суд зазначає, що з огляду на ч.8 ст.186 Земельного кодексу України, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Як встановлено судом, відповідачем відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 , з огляду на рішення Постійної комісії Кетрисанівської сільської ради з питань агропромислового розвитку, земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів, промисловості, енергетики, транспорту, зв'язку та житлово-комунального господарства, будівництва і архітектури від 15 червня 2021 року за №10 щодо не надання даної земельної ділянки у власність з метою загального користування жителів села.
Так, рішенням постійної комісії Кетрисанівської сільської ради з питань агропромислового розвитку, земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів, промисловості, енергетики, транспорту, зв'язку та житлово-комунального господарства, будівництва та архітектури від 15.06.2021 р. №10 «Про розгляд питань» рекомендовано Кетрисанівському сільському голові про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 (а.с.81-82). При цьому у зазначеному рішенні не наведено мотивів прийняття такого рішення щодо позивача.
Разом з тим, до матеріалів справи відповідачем надано колективне звернення жителів села Новокиївка Кропивницького району Кіровоградської області в кількості 30 осіб щодо не надання у приватну власність земельної ділянки з багаторічними насадженнями, оскільки вони є захистом населеного пункту від вітрових та водних ерозій, снігової заметілі, а також слугують для виділення кисню і розведення природної фауни (а.с.95-96).
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною 1 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
На підставі ч.4 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Відповідно до ч.1-3 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Суд враховує, що попередній розгляд питань, які вносяться на розгляд ради та підготовка проектів рішень ради відноситься до повноважень постійних комісій, однак рішення, які приймаються на пленарних засіданнях з питання затвердження проекту землеустрою повинні відповідати вимогам ч.8 ст.186 Земельного кодексу України, з огляду на яку підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Підстави для відмови у затвердження проекту землеустрою зазначені у рішенні сьомої сесії восьмого скликання Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 24.06.2021 р. №1384 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 » не відповідають вимогам ч.8 ст.186 Земельного кодексу України, а тому таке рішення є необґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Обираючи спосіб захисту порушеного права суд враховує, що повноваження суб'єкта владних повноважень не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки.
У даній справі повноваження відповідача щодо затвердження або відмови у затвердженні проекту землеустрою визначені статтею 118 Земельного кодексу України.
Умови за яких повноважний орган відмовляє у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, то такий орган зобов'язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою. Тобто ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити проект землеустрою або відмовити в його затвердженні, якщо для цього є законні підстави. За законом у повноважного органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями.
Таким чином, повноваження щодо затвердження або відмови у затвердженні проекту землеустрою за своєю правовою природою не є дискреційними.
Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.12.2019 р. у справі №823/59/17 (провадження №К/9901/32364/18.
Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що у відповідача не було правових підстав для відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ А.01.03) загальною площею 1,1877 га за місцезнаходженням: Кіровоградська область, Бобринецький район, Тарасівська сільська рада, за межами населеного пункту, то належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язати відповідача затвердити відповідний проект землеустрою.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн (а.с.1), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Кетрисанівської сільської ради.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення сьомої сесії восьмого скликання Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 24 червня 2021 року №1384 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 ».
3. Зобов'язати Кетрисанівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ А.01.03) загальною площею 1,1877 га за місцезнаходженням: Кіровоградська область, Бобринецький район, Тарасівська сільська рада, за межами населеного пункту.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04365508, с. Кетрисанівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, вул. Шкільна, 47).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 04 листопада 2022 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт