Рішення від 04.11.2022 по справі 320/2942/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2022 року Київ справа № 320/2942/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо застосування показника середньої заробітної плати по країні за 2014 - 2016 роки при призначені ОСОБА_1 пенсії за віком у 2021 році;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за віком у відповідності до частини першої статті 27 та частин першої, другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсі за 2018 - 2020 роки, з дня призначення пенсії за віком - 25.10.2021.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в порушення норм чинного законодавства при призначенні пенсії за віком, відповідачем було застосовано середній показник заробітної плати за 2014-2016 роки тоді, як пенсія повинна бути обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2018-2020 роки, які передували виходу на пенсію за віком. Позивач вважаючи такі дії протиправними, звертається із даним позовом до суду.

Згідно з ухвалою від 25 березня 2022 року, суд залишив позовну заяву ОСОБА_1 без руху, у якій зазначив недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановив строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії даної ухвали позивачу. Позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10 травня 2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що 25.10.2021 позивачем було подано заяву щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду матеріалах пенсійної справи.

Представник відповідача зазначив, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Вважає, що положення статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовуються саме при призначені пенсії, а в даному випадку має місце переведення з одного виду пенсії на інший.

У зв'язку з цим, при застосуванні показника середньої заробітної плати ГУПФУ у Київській області діяло правомірно та на виконання приписів Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" так як ці відомості вже містилися в матеріалах пенсійної справи позивача.

З врахуванням наведеного, представник відповідача просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Ухвалою від 2 серпня 2022 року судом витребувані докази від відповідача та позивача.

23 серпня 2022 року відповідачем надано суду додаткові пояснення, в яких зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2007 по 25.10.2021.

Відповідно до заяви № 5319 від 25.10.2021 ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон 1058).

Частиною другою статті 45 Закону 1058 зі змінами передбачено, що пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подачі заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату дохід та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший враховується заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, тобто за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховується під час призначення попереднього виду пенсії.

Розглянувши позовну заяву, відзив на позов, письмові пояснення, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , з 01.01.2007 по 25.10.2021 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також Закон 2262).

25 жовтня 2021 року, маючи вік 60 років, який передбачений ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а отже маючи право на пенсію за віком, позивач подав до відповідача оригінали необхідних документів та заяву про призначення пенсії за віком відповідно до ст. ст. 26, 27, 40 Закону 1058 замість пенсії за вислугу років, призначеної раніше відповідно до Закону 2262.

02.12.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести обчислення розміру моєї пенсії за віком, замість пенсії за вислугу років "військової", із застосуванням показника середньої заробітної плати по країні за 2018-2020 роки (9 118, 8 грн).

У листі-відповіді від 30.12.2021 за № 14425-23193/П-02/8- 1000/21 відповідач повідомив позивача щодо розрахунку пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зазначенням її розміру та Постанови КМУ "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" від 22.02.2021. Відповідач посилається на ч.3 ст. 45 Закону 1058 і вказує, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, здійснено осучаснення раніше призначених пенсій.

У розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивачу, наданому відповідачем суду (том 1 а.с 114) зазначений розрахунок заробітку для обчислення пенсії, де одним із основних позицій є застосування середньої заробітної плати по Україні, відповідачем вказано як за 2018-2020 роки, а обчислення пенсії за віком здійснюється із суми 3 764, 40 грн, що відповідає показнику середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.

Не погодившись із розрахунком розміру пенсії на підставі показника середньої заробітної плати, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV визначає порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Тому, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії за Законом № 1058-IV має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV.

Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Як випливає з матеріалів справи, позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону 2262, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії в порівнянні з Законом № 1058-IV.

Оскільки позивач 25.10.2021 вперше звернувся до відповідача за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-IV, підстави для застосування ч.3 ст. 45 Закону № 1058-IV до спірних правовідносин у відповідача відсутні.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10.07.2018 у справі № 520/6808/17, від 12.06.2020 у справі № 400/293/19.

Відповідно до ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Повноважень суду для відходу від правових висновків Верховного Суду діючий Кодексу адміністративного судочинства України та Закон України "Про судоустрій і статус суддів" не містить.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору на суму 1 984, 80 грн, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: м. Фастів, вул. Саєнко Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) щодо застосування показника середньої заробітної плати по країні за 2014 - 2016 роки при призначені ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії за віком з 25.10.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження: м. Фастів, вул. Саєнко Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) нарахування та виплату пенсії за віком у відповідності до частин першої, другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсі за 2018 - 2020 роки, з дня призначення пенсії за віком - 25.10.2021, з урахуванням раніше виплачених йому сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1 984 (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (місцезнаходження: м. Фастів, вул. Саєнко Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.