про передачу адміністративної справи до іншого суду
04.11.22 р. справа № 400/4758/22
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., ознайомившись з позовною заявою
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання протиправним та скасування наказу № 497 вiд 02.09.2022 року в частинi притягнення до дисциплінарної відповідальності
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (надалі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) "Про результати службового розслiдування за фактом вiдмови вiйськовослужбовцiв 3 піхотної роти 101 пiхотного батальйону нести вiйськову службу" № 497 вiд 02.09.2022 року в частинi притягнення стрiльця-снайпера 3 пiхотного вiддiлення 3 пiхотного взводу 3 піхотної роти 101 пiхотного батальйону солдата ОСОБА_1 до дисциплінарної вiдповiдальностi iз накладенням дисциплiнарного стягнення "сувора догана".
Відповідно до приписів ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що справа належить до територіальної юрисдикції іншого суду.
Так, згідно ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Частиною 1 ст. 22 КАС України встановлено, що місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
За правилами ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Отже, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
Таким чином, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, місцезнаходження відповідача є: АДРЕСА_2 .
Позивач у позовній заяві в якості місця свого проживання зазначає адресу: АДРЕСА_1 .
В той же час, із долученої позивачем копії довідки від 08.12.2021 року № 6334-5000417461 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи встановлено, що зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_3 , а фактичним місцем проживання/перебування є: АДРЕСА_4 .
Оскільки, у суду відсутня можливість з'ясувати думку позивача щодо пріоритету місцезнаходження суду, яким має розглядатися справа, враховуючи, що позивач проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та зважаючи на віддаленість місцезнаходження відповідача (Одеська область) від фактичного місця проживання позивача (м. Харків), задля дотримання процесуальних прав позивача, суд дійшов висновку, що справа має бути передана на розгляд Одеського окружного адміністративного суду.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, дана справа має бути передана на розгляд Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 26, 29, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) "Про результати службового розслiдування за фактом вiдмови вiйськовослужбовцiв 3 піхотної роти 101 пiхотного батальйону нести вiйськову службу" № 497 вiд 02.09.2022 року в частинi притягнення стрiльця-снайпера 3 пiхотного вiддiлення 3 пiхотного взводу 3 піхотної роти 101 пiхотного батальйону солдата ОСОБА_1 до дисциплінарної вiдповiдальностi iз накладенням дисциплiнарного стягнення "сувора догана", на розгляд Одеського окружного адміністративного суду.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
3. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.
Суддя А. О. Мороз