справа №758/3448/2022 Головуючий у І інстанції - Павленко О.О.
апеляційне провадження №33/824/2581/2022 Доповідач у ІІ інстанції - Приходько К.П.
22 вересня 2022 року суддя Київського апеляційного суду Приходько К.П., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника Кубрака Олега Олександровича, переглянувши справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою Кубрака Олега Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 на постанову судді Подільського районного суду м. Києва від 17 червня 2022 року, якою
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає
за адресою:
АДРЕСА_1
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та на якого накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік, -
установив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №333619 від 22 січня 2022 року, цього ж дня 22 січня 2022 року о 01 год. 50 хв. по вул. Пуща-Водицька, 35/24 у м. Києві, водій ОСОБА_1 керував автомобілем Porsche Cayenne, д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, порушення координації рухів, порушення мови). Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, водій відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Подія зафіксована на бодікамеру №477768.
Постановою судді Подільського районного суду м. Києва від 17 червня 2022 року, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, та провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що в матеріалах справи наявна невідповідність обставин щодо вчинення правопорушення відомостям, що зазначені в Протоколі, а також долученим доказам.
Зазначає, що відеозапис з бодікамери не може бути прийнятий як належний та допустимий доказ.
Відмова від проходження огляду на стан сп'яніння складена за відсутності двох свідків, адже Протокол оформлений з порушенням і в додатках до Протоколу не зазначено відеозапис з бодікамери як доказ, а також через те, що останній є неналежним та недопустимим доказом.
Звертає увагу на те, що доведеність вини особи у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння не може базуватися на протоколі, складеному з порушенням законодавства, так як в ньому не зазначені свідки та відсутні їх підписи, беручи до уваги недопустимість наданих відеозаписів.
Поліцейський не надав роз'яснення належним чином апелянту щодо його прав та обов'язків, що в тому числі вбачається з Протоколу та відеозапису, а також наслідків відмови від проходження огляду на стан сп'яніння у вигляді позбавлення його права керування транспортних засобом саме на 1 рік, а також накладення адміністративного стягнення в розмірі 17000 грн.
Екіпаж поліції, що прибув на місце події до цього не оформлювали матеріали адміністративного правопорушення за ст.130 КУпАП, що підтверджується словами співробітника поліції на відеозаписі, де останні консультуються з іншим екіпажем поліції та просять про допомогу скласти матеріали, після чого відеозапис перервався.
Зазначає, що суд не перевірив легітимність доказів, що надані працівниками поліції, не врахував суперечності, які породжують сумніви щодо факту вчинення адміністративного правопорушення, виніс необґрунтовану та незаконну постанову.
Апелянт просить також поновити строк на апеляційне оскарження постанови судді Подільського районного суду м. Києва від 17 червня 2022 року, посилаючись на те, що про час та дату розгляду справи апелянта повідомлено не було, а тому, він був позбавлений можливості подати до суду першої інстанції свої пояснення і заперечення.
На час ухвалення судом першої інстанції рішення, відомості сайту «Судова влада» щодо призначених справ до розгляду, а також реєстр судових рішень були недоступні з огляду на введення в країні воєнного стану та обмеження доступу до реєстрів.
Копію постанови суду першої інстанції Апелянтом не було отримано, а з матеріалами справи та оскаржуваною постановою сторона захисту ознайомилася лише 18 серпня 2022 року в приміщенні Подільського районного суду м. Києва.
Апеляційну скаргу було подано 26 серпня 2022 року.
Перевіривши причини пропуску строку на апеляційне оскарження постанови суду, передбаченого ст. 294 КУпАП, апеляційний суд вважає можливим поновити ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 пропущений строк, оскільки пропущений він був з поважних причин.
В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Кубрак О.О. апеляційну скаргу підтримали, просили її задовольнити.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та його захисника, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанова суду першої інстанції повністю відповідає зазначеним вище вимогам.
Як убачається з матеріалів справи та судового рішення, при розгляді даної справи суд першої інстанції достатньо повно, об'єктивно та всебічно дослідив наявні у ній письмові матеріали та дійшов правильного висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і такий висновок, всупереч тверджень апелянта, ґрунтується на наявних у матеріалах справи адміністративної справи доказах.
Частиною 1 статті 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність не тільки за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а й за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Проте, вимоги вказаного пункту ПДР ОСОБА_1 дотримано не було.
У рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, ОСОБА_1 реалізував своє право володіти та керувати автомобілем, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
Винуватість ОСОБА_1 у порушенні п.2.5 ПДР України, за обставин, викладених у постанові, всупереч доводів апеляційної скарги, підтверджується наявними у справі доказами, а саме, даними, які містяться:
- у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №333619 від 22 січня 2022 року, відповідно до якого ОСОБА_1 22 січня 2022 року о 01 год. 50 хв. по вул. Пуща-Водицька, 35/24 в м. Києві керував транспортним засобом Porsche Cayenne, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, порушення координації рухів, порушення мови). Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, що було зафіксовано на бодікамеру працівника поліції №477768. ОСОБА_1 своїми діями порушив п.2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП;
- на відеозаписі із нагрудної відеокамери (відеореєстратора) працівників поліції, що здійснювали оформлення вчиненого особою, що притягається до адміністративної відповідальності, адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, який кореспондується з фактичними обставинами справи та указує на факт порушення водієм указаних правил ПДР;
- у розписці особи про доставлення транспортного засобу Porsche Cayenne, д.н.з. НОМЕР_1 до місця стоянки від 22 січня 2022 року.
Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та у передбачений законом спосіб. Відповідно відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.
Протокол про адміністративне правопорушення складено відповідно до вимог ст.256 КУпАП, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Обставини, зазначені в протоколі повністю узгоджуються із дослідженим судом апеляційної інстанції відеозаписами із нагрудної камери (відеореєстратора) поліцейського, на якому достатньо повно відображені події, які відбувалися 22 січня 2022 року за участю ОСОБА_1 .
Відеозаписи свідчать про дотримання працівниками поліції в повному обсязі Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції під час проведення її огляду та вимог ст.266 КУпАП.
Відеозаписи є одними із об'єктивних доказів в справі про адміністративне правопорушення. А на відео зафіксовані подія правопорушення. Ці відеозаписи суд оцінює в сукупності з іншими дослідженими судом та наведеними в даній постанові доказами, і така сукупність належних та допустимих доказів свідчить про беззаперечну доведеність вини ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Таким чином, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції було прийнято законне і обґрунтоване рішення щодо винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, з наведенням обґрунтованої мотивації прийнятого рішення.
Переконливих доводів, які б безумовно спростовували висновки суду в постанові і були підставами для її скасування та закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, апелянтом не наведено і при розгляді апеляційної скарги не встановлено.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає обраний судом першої інстанції вид адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, таким, що відповідає обставинам справи та вимогам ст.ст.33, ч.1 ст.130 КУпАП.
Враховуючи наведене, апеляційний суд приходить до висновку про те, що постанова Подільського районного суду м. Києва від 17 червня 2022 року є законною та обґрунтованою, а тому, апеляційна скарга Кубрака О.О., який діє в інтересах ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись ст.294 КУпАП, апеляційний суд
постановив:
Клопотання Кубрака Олега Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження задовольнити.
Поновити Кубраку Олегу Олександровичу, який діє в інтересах ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження постанови судді Подільського районного суду м. Києва від 17 червня 2022 року.
Апеляційну скаргу Кубрака Олега Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову судді Подільського районного суду м. Києва від 17 червня 2022 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Київського апеляційного суду К.П. Приходько