Постанова від 26.10.2022 по справі 214/6072/20

Постанова

Іменем України

26 жовтня 2022 року

м. Київ

справа № 214/6072/20

провадження № 61-4629св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Луспеника Д. Д.

суддів: Воробйової І. А., Коломієць Г. В., Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Черняк Ю. В.

учасники справи:

позивачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

відповідач - Комунальне підприємство «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпровського апеляційного суду від 29 березня 2022 року у складі колегії суддів: Остапенко В. О., Бондар Я. М., Зубакової В. П.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2020 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Комунального підприємства «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради (далі - КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР) про стягнення невиплаченої заробітної плати (доплат) медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 і ОСОБА_2 працюють на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2020 року № 211 (з відповідними у подальшому змінами) установлено з 12 березня 2020 року до 03 квітня 2020 року на усій території України карантин.

Пізніше терміни карантину неодноразово продовжувались Кабінетом Міністрів України та відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 установлено, що з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 року до 31 липня 2020 року на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Пунктом 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768 було затверджено на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначених у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів Перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2 (далі - Перелік), яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

Відповідно до Переліку до посад, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відносяться посади сестри медичної станції (відділення) швидкої та невідкладної медичної допомоги, фельдшера, фельдшера з медицини невідкладних станів, водія автотранспортних засобів та прибиральника службових приміщень.

Підпунктом 2 пункту 5 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» Кабінету Міністрів України визначено протягом тижня з дня набрання чинності цим Законом встановити додаткові, до встановлених законодавством, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» від 24 квітня 2020 року № 331 установлено, що кошти, передбачені для закупівлі медичних послуг, пов'язаних з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, насамперед спрямовуються на: здійснення додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням обов'язкових доплат, надбавок) відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» від 24 квітня 2020 року № 331 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 01 квітня 2020 року.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено, що на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - коронавірусна хвороба (COVID-19), визначений Кабінетом Міністрів України в акті про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення здійснення зазначених заходів встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок: медичним та іншим працівникам центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які задіяні до реагування на випадки коронавірусної хвороби (COVID-19), та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров'я.

Позивачі зазначали, що всупереч положень вказаних нормативно-правових актів, в період з березня 2020 року до липня 2020 року, будучи медичними та іншими працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації коронавірусної хвороби (COVID-19), вони жодного разу не отримали доплату у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначених у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 просили суд:

- визнати, що вони дійсно в період з березня 2020 року до липня 2020 року були іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та мають право на отримання доплати в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768; отримання додаткових доплат у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року до липня 2020 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»;

- визнати незаконними дії керівника КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» ОСОБА_3 щодо не внесення та не затвердження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які являються іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до персонального переліку працівників, яким встановлюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768; не внесення та не затвердження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які являються іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до персонального переліку працівників, яким встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року до липня 2020 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»;

- стягнути з КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» на користь ОСОБА_1 , який працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР», невиплачену доплату в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768; невиплачені щомісячні додаткові доплати у розмірі 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року до липня 2020 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»;

- стягнути з КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» на користь ОСОБА_2 , який працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради, невиплачену доплату в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768; невиплачені щомісячні додаткові доплати у розмірі 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року до липня 2020 року, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції

Рішенням Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 серпня 2021 року у складі судді Ковтун Н. Г. позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 дійсно являлися у період часу з березня 2020 року до липня 2020 року іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та мають право на отримання доплати у розмірі 3 окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768; отримання додаткових доплат у розмірі до 300% заробітної плати посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок за період часу з квітня 2020 року до липня 2020 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Визнано незаконними дії керівника КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради ОСОБА_3 щодо не внесення та не затвердження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які являються іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 до персонального переліку працівників, яким встановлюється доплата у розмірі 3 окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768.

Визнано незаконними дії керівника КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради ОСОБА_3 щодо не внесення та не затвердження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які являються іншими працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 до персонального переліку працівників, яким встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300% заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок за період часу з квітня 2020 року до липня 2020 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Зобов'язано КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради здійснити нарахування та виплати ОСОБА_1 , який працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради, а саме:

- доплату у розмірі 3 окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768;

- щомісячні додаткові доплати у розмірі передбаченому пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» за період часу з квітня 2020 року до липня 2020 року.

Зобов'язано КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради здійснити нарахування та виплати ОСОБА_2 , який працює на посаді водія санітарних автотранспортних засобів виїзної бригади екстреної медичної допомоги відокремленого підрозділу Криворізька станція екстреної медичної допомоги КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради, а саме:

- доплату у розмірі 3 окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768;

- щомісячні додаткові доплати у розмірі передбаченому пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» за період часу з квітня 2020 року до липня 2020 року.

У задоволенні іншої частини позову відмовлено.

Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідно до відомостей, зазначених у розрахункових листах ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , останні працювали водіями автотранспортних засобів санітарної виїзної бригади екстреної медичної допомоги у період з березня до липня 2020 року, їм робилися нарахування за виконану роботу, але не здійснено нарахування додаткової доплати для інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Оскільки позивачі є медичними працівниками, які були безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, отже, їм передбачено доплата визначена постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 та рішенням Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення виконання цих заходів.

Суд відхилив доводи відповідача щодо застосування при оплаті праці позивачам наказу Міністерства праці та соціальної політики України № 145, оскільки ним не надані докази - наказ та локальні нормативні акти щодо порядку застосування даного наказу в установі, починаючи з березня 2020 року.

При цьому посилання відповідача на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 в частині забезпечення права позивачів на отримання доплат шляхом здійснення виплат в травні 2020 року ОСОБА_1 та в червні 2020 року ОСОБА_2 премій за виїзд до пацієнтів з підозрою на короновірусну хворобу є необґрунтованими, оскільки преміювання та виплата додаткової доплати за зайнятістю на роботі з ліквідації гострої респіраторної хвороби мають різну правову природу та не підміняють один одного. Відповідачем не надано доказів, що ці виплати нараховувались та здійснювалися за постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246. Суд першої інстанції вважав посилання відповідача у відзиві на виплату позивачам премій в травні 2020 року ОСОБА_1 та в червні 2020 року ОСОБА_2 такими, що підтверджують право останніх на отримання доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246.

Районний суд вважав, що позовні вимоги в частині стягнення з КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» на користь ОСОБА_2 невиплаченої доплати в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року відповідно до пункту 1 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768; невиплачені щомісячні додаткові доплати у розмірі 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок в період з квітня 2020 року по липень 2020 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», підлягають частковому задоволенню, оскільки є дискрецією керівника щодо вирішення розміру доплати, які передбачає постанова Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246.

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 29 березня 2022 року апеляційну скаргу КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради задоволено.

Рішення Саксаганського районного суду м. Кривогу Рогу Дніпропетровської області від 05 серпня 2021 року скасовано та ухвалено нове судове рішення.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 відмовлено.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції при розгляді справи допустив порушення норм процесуального права, оскільки неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, а тому рішення районного суду підлягає скасуванню.

Суд апеляційної інстанції вважав неправильним висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог позивачів та помилковим висновок суду першої інстанції про те, що позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у період з березня 2020 року до липня 2020 року були медичними працівниками, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та останнім передбачено доплата визначена постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 та рішенням Кабінету Міністрів України про встановлення карантину у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення виконання цих заходів.

При цьому суд апеляційної інстанції зазначив, що позивачами не надано доказів про внесення їх до переліку працівників, що були безпосередньо задіяні в наданні медичної допомоги хворим на COVID-19 та взято наявну у матеріалах справи інформацію про те, що ОСОБА_1 у квітні 2020 року здійснив виїзд на виклик до пацієнта з підозрою на COVID-19, який в подальшому не підтвердився, за що в травні 2020 року отримав премію за рахунок джерел відмінних від Національної служби охорони здоров'я (далі - НСЗУ), а саме премію Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - ОДА) в розмірі 1 518,02 грн, ОСОБА_2 у травні і липні 2020 року здійснив виїзд на виклик до пацієнтів з підозрою на COVID-19, які в подальшому не підтвердился, за що в червні та серпні 2020 року отримав премії за рахунок джерел відмінних від НСЗУ, а саме премію Дніпропетровської ОДА в розмірі 2 586,54 грн і 8 875,19 грн, відповідно.

Більше позивачі відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, не були безпосередньо зайняті до реагування на хворих COVID-19.

Крім того, позивачі не були включені до переліку осіб, яким нарахована доплата за березень 2020 року, оскільки вони не були безпосередньо задіяні на виклики до пацієнтів з підтвердженим діагнозом COVID-19, у зв'язку з чим відсутні підстави для стягнення доплати за березень 2020 року.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить постанову Дніпровського апеляційного суду від 29 березня 2022 року скасувати та залишити в силі рішення Саксаганського районного суду м. Кривогу Рогу Дніпропетровської області від 05 серпня 2021 року.

ОСОБА_2 касаційної скарги на судові рішення судів попередніх інстанцій не подавав, повноважень ОСОБА_1 на оскарження судових рішень не надавав, тому на підставі частини першої статті 400 ЦПК України оскаржуване судове рішення у частині позовних вимог ОСОБА_2 в касаційному порядку не переглядається.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що у березні 2020 року він сумлінно виконував обов'язки водія автотранспортного засобу санітарної виїзної бригади екстреної медичної допомоги, вимоги наказу КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» від 16 березня 2020 року № 59/1, інших спеціальних нормативно-правових актів, проте неправомірно був позбавлений доплати в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

Зазначає, що зміст наказу Міністерства охорони здоров'я України від 02 квітня 2020 року № 768 не має положень про зменшення доплати працівнику пропорційно відпрацьованого часу та містить більш розширений перелік осіб, які мають право на доплату.

Виплати спірних доплат не можуть ставитися в залежність від «дискреційних повноважень» керівника та ведення кадрового діловодства КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР».

Підставою касаційного оскарження зазначеного судового рішення ОСОБА_1 вказує неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, що передбачено пунктом 3 частини другої статті 389 ЦПК України.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У вересні 2022 року КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» подало відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 , у якому зазначило, що висновки суду апеляційної інстанції відповідають обставинам справи, а тому оскаржуване судове рішення скасуванню не підлягає.

Зазначає, що позивачам в межах норм законодавства здійснювалося правомірне нарахування та виплата належних їм доплат та премій за період безпосередньої зайнятості на роботах з ліквідації гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. При цьому сам факт перебування позивачів на посаді водія автотранспортних засобів не дає права на доплати певній особі, оскільки важливим є безпосередня зайнятість працівника, а визначення конкретних працівників, яким надається відповідна виплата здійснюється керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

У травні 2022 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 серпня 2022 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі, витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.

У вересні 2022 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 жовтня 2022 року справу призначено до розгляду.

Фактичні обставини, встановлені судами

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 працюють у КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради» на посаді водіїв автотранспортних засобів санітарних виїзної бригади екстреної медичної допомоги Криворізької станції екстреної медичної допомоги (том 1, а. с. 8, 12).

Відповідно до довідки старшого інспектора ВК КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катостроф» ДОР Федоріва Л. В. у додатку № 2 до наказу № 59/1 від 16 березня 2020 року, під номером 2635 списку посад працівників, які надають медичну допомогу пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19 зазначений ОСОБА_2 - водій автотранспортних засобів санітарних виїзної бригади екстреної медичної допомоги, під номером 2623 зазначений ОСОБА_1 - водій автотранспортних засобів санітарних виїзної бригади екстреної медичної допомоги (том 1, а. с. 162, 163-182).

Даний наказ з Додатками не обмежений строками в дії та не має застережень щодо виконання та пов'язаний з наданнями екстреної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або підтвердженим захворюванням на короновірусну хворобу.

З огляду на розрахункові листи ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , останні працювали водіями автотранспортних засобів санітарної виїзної бригади екстреної медичної допомоги в період з березня до липня 2020 року (том 1, а. с. 57-61).

ОСОБА_1 24 квітня 2020 року, як водій бригади експретнної медичної допомоги, здійснив виїзд на виклик до пацієнта з підозрою на COVID-19, який надалі не підтвердився, за що в травні 2020 року отримав премію за рахунок джерел відмінних від НСЗУ, а саме премію Дніпропетровської ОДА в розмірі 1 518,02 грн (том 1, а. с. 57).

Більше ОСОБА_1 не був безпосередньо зайнятий до реагування на хворих COVID-19 (том 1, а. с. 237-247).

ОСОБА_2 26 травня 2020 року, як водій бригади експретнної медичної допомоги, здійснив виїзд на виклик до пацієнта з підозрою на COVID-19, який надалі не підтвердився, за що в червні 2020 року отримав премію за рахунок джерел відмінних від НСЗУ, а саме премію Дніпропетровської ОДА в розмірі 2 586,54 грн (том 1, а. с. 60).

ОСОБА_2 09 липня 2020 року, як водій бригади експретнної медичної допомоги, здійснив виїзд на виклик до пацієнта з підозрою на COVID-19, який надалі не підтвердивсч, за що в серпні 2020 року отримав премію за рахунок джерел відмінних від НСЗУ, а саме премію Дніпропетровської ОДА в розмірі 8 875,19 грн (том 1, а. с. 260).

ОСОБА_2 у подальшому не був безпосередньо зайнятий до реагування на хворих COVID-19 (том 1, а. с. 248-257).

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках, зокрема, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

Касаційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до вимог частин першої та другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.

У частинах першій, другій та п'ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.

Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до норм статей 12, 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 98 КЗпП України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата складається із основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Додатковою заробітною платою є винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частинами першою-третьою статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.

Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

11 березня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби коронавірусу COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», якою установив з 12 березня 2020 року до 03 квітня 2020 року на всій території України карантин. У подальшому у постанову вносилися зміни.

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 25 лютого 2020 року № 521 «Про внесення зміни до Переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб» внесено зміни до переліку особливо небезпечних інфекційних та паразитарних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19 липня 1995 року № 133, доповнено його особливо небезпечною хворобою «COVID-19».

Відповідно до статті 40 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» умови і розміри оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні хвороби, працюють із живими збудниками інфекційних хвороб та в осередках інфекційних хвороб, виконують інші роботи, пов'язані з високим ризиком зараження збудниками інфекційних хвороб, встановлюються відповідно до законодавства.

За період роботи по ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб посадові оклади медичним та іншим працівникам встановлюються в порядку і розмірах, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин та соціального захисту населення.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2001 № 791 «Про реалізацію статті 40 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» установлено, що умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи, пов'язаної з ліквідацією епідемій та спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб затверджуються Міністерством праці та соціальної політики за погодженням з Міністерством фінансів і Міністерством охорони здоров'я.

02 червня 2003 року Міністерством праці та соціальної політики України прийнято наказ № 145 «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб», яким установлено порядок оплати праці за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб. Зокрема визначено, що медичним та іншим працівникам закладів (відділень) охорони здоров'я, які безпосередньо зайняті ліквідацією епідемій та лікуванням захворювань людей, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Медичним та іншим працівникам, які зайняті на інших роботах з ліквідації епідемій і спалахів, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі двох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Перелік посад працівників, яким здійснюється доплата в розмірі трьох або двох посадових окладів (тарифних ставок), затверджується Міністерством охорони здоров'я України.

У пункті 1.2 зазначеного наказу визначено, що у всіх інших випадках оплата праці медичних та інших працівників закладів (інфекційних: лікарень, відділень, палат, кабінетів) здійснюється відповідно до умов оплати праці, визначених згідно з чинним законодавством.

Пунктом 2 наказу визначено, що оплата праці медичних та інших працівників за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб здійснюється за рахунок асигнувань на охорону здоров'я та додаткових асигнувань на проведення протиепідемічних заходів з державного та місцевих бюджетів. Виділення додаткових коштів на оплату праці за рахунок асигнувань на проведення протиепідемічних заходів здійснюється у встановленому Міністерством охорони здоров'я і Міністерством фінансів порядку витрачання бюджетних асигнувань на заходи з боротьби з епідеміями, оплату праці й відрядження медичних та інших працівників, які направлені на боротьбу з епідеміями.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» від 24 квітня 2020 року № 331 (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 331), яка набрала чинності з дня її опублікування і застосовується з 01 квітня 2020 року, установлено, що кошти, передбачені для закупівлі медичних послуг, пов'язаних з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, насамперед спрямовуються на: здійснення додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням обов'язкових доплат, надбавок) відповідно до законодавства.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 331 встановлено, що тарифи на медичні послуги з надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, екстреної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, медичної допомоги, яка надається мобільними медичними бригадами, що утворені для реагування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, стаціонарної медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, яка надається окремими закладами охорони здоров'я протягом квітня 2020 року, у рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення включають фінансове забезпечення, зокрема, здійснення передбачених законодавством додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я, які надають медичні послуги, пов'язані з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

02 квітня 2020 року Міністерство охорони здоров'я України прийняло наказ № 768 «Про затвердження Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року» (далі - наказ № 768).

Даним наказом затверджено перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

Пунктом 2 наказу № 768 встановлено, що персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 533-IX від 17 березня 2020 року.

Підпунктом 2 пункту 5 розділу ІІ вказаного Закону, Кабінету Міністрів України доручено протягом тижня з дня набрання чинності цим Законом встановити:

додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), у розмірі до 200 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 18 березня 2020 року, Кабінету Міністрів України доручено, протягом тижня з дня набрання чинності цим Законом встановити додаткові, до встановлених законодавством, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), у розмірі до 300 відсотків заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів.

23 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - постанова № 246), відповідно до якої на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначений Кабінетом Міністрів України в акті про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення здійснення зазначених заходів встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок, зокрема, у закладах охорони здоров'я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров'я, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з надання медичних послуг хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19). При цьому визначено, що конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Отже, право на додаткову доплату, у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до завершення вказаних заходів, серед інших, мають право медичні та інші працівники, які безпосередньо зайняті на роботах з надання медичних послуг хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) закладів охорони здоров'я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров'я.

При цьому конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється вказана доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

Відповідно до пункту 2 постанови № 246 доплати здійснюються за рахунок коштів, отриманих закладами охорони здоров'я відповідно до договорів про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг, укладених з Національною службою здоров'я, та з місцевих бюджетів.

12 травня 2020 року КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» уклало договір з Національною службою здоров'я України про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичної допомоги пацієнтам з COVID-19, який діє з 01 квітня 2020 року (договором визначена його зворотна дія) та яким встановлено тариф на медичні послуги з надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з COVID-19 - 12 163,64 грн. Зазначені кошти відповідно до Порядку використання коштів, виділених для забезпечення здійснення деяких заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2020 року № 372, спрямовуються на додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на COVID-19.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 працює у КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» на посаді водіїя автотранспортних засобів санітарних виїзної бригади екстреної медичної допомоги Криворізької станції екстреної медичної допомоги.

При цьому 24 квітня 2020 року ОСОБА_1 , як водій бригади ектреної медичної допомоги, здійснив виїзд на виклик до пацієнта з підозрою на COVID-19, який надалі не підтвердився, за що в травні 2020 року отримав премію за рахунок джерел відмінних від НСЗУ, а саме премію Дніпропетровської ОДА в розмірі 1 518,02 грн.

Більше ОСОБА_1 не був безпосередньо зайнятий до реагування на хворих COVID-19.

З висновками суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 про стягнення невиплаченої заробітної плати (доплат) медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2, колегія суддів погоджується з огляду на таке.

Наказом від 16 березня 2020 року № 59/1 «Про визначення бригад екстреної медичної допомоги та переліку посад для надання медичної допомоги пацієнтам з підозрою або підтвердженим захворюванням на коронавірусну хвороб у (COVID-19)», виданого директором КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР», Криворізька станція екстреної медичної допомоги визначена до бригад екстреної медичної допомоги для надання медичної допомоги пацієнтам з підозрою або підтвердженим захворюванням на коронавірусну хворобу.

Додатком № 1 до наказу від 16 березня 2020 року № 59/1визначено перелік посад працівників, які надають медичну допомогу пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19. Зокрема, до зазначеного переліку включено посаду водіїв автотранспортних засобів бригад екстреної медичної допомоги.

Посаду водіїв автотранспортних засобів також включено до переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02 березня 2020 року № 768.

Відповідно до Порядку реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 65 від 05 лютого 2020 року (далі - Порядок № 65) тариф на медичні послуги із стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, встановлюється як глобальна ставка на місяць, що розрахована як комбінація ставки на медичну послугу за укомплектованість медичним персоналом, медичними виробами та лікарськими засобами, яка становить 498 325,65 гривні, та ставки на медичну послугу за готовність надавати медичні послуги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, в умовах інтенсивної терапії, яка становить 171 167,83 гривні.

Фактична вартість медичних послуг, пов'язаних з лікуванням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 розраховується за формулами, передбаченими у пункті 1164 Порядку № 65, та розраховується як добуток тарифу на медичні послуги з надання екстреної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та кількості пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, підтвердженою протягом відповідного звітного періоду на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що у березні 2020 року по Дніпропетровській області було виявлено та лабораторно підтверджено 9 випадків захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, зокрема з них 3 випадки - у м. Кривий Ріг.

Оскільки перелік працівників, що були безпосередньо задіяні в наданні медичної допомоги хворим на COVID-19, формувався керівником КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР», що відповідає положенням постанови № 246 та наказу № 768, отже, і персональний перелік працівників, яким проводиться виплата, визначався також керівником вказаного закладу.

У березні 2020 року ОСОБА_1 не входив до складу бригад екстреної медичної допомоги, не був безпосередньо зайнятий на роботах з надання медичних послуг хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19), отже, не мав права на доплати у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями). Зазначене відповідає положенням постанови № 246.

За виїзд 24 квітня 2020 року до пацієнтів з підозрою на COVID-19, у яких надалі не було підтверджено наявність гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, ОСОБА_1 отримав грошову премію у розмірі 1 518,02 грн.

З 03 травня 2020 року до 31 травня 2020 року ОСОБА_1 перебував у відпустці, тому права на доплати не мав.

У червні та липні 2020 року ОСОБА_1 , як водій бригади екстреної медичної допомоги, не був безпосередньо задіяний на реагування на хворих COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

З огляду на зазначене, за період з квітня до липня 2020 року (включно) підстав для включення ОСОБА_1 до переліку осіб, які мають право на доплату в розмірі до трьох окладів (тарифних ставок), у керівника КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» не було.

Отже, висновки суду апеляційної інстанції, якими встановлено відсутність у ОСОБА_1 права на доплати, визначені наказом № 768, є правильними.

Крім того, судом апеляційної інстанції під час ухвалення судового рішення правильно враховано акт № 04.04-20/5 від 25 серпня 2020 року ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» за період з 01 січня 2020 року до 30 червня 2020 року, складений Державною аудиторською службою м. Дніпро, відповідно до якого порушень не встановлено.

Під час касаційного перегляду справи колегія суддів врахувала, що наказ № 768 поширював свою дію виключно на березень 2020 року, а перелік працівників, яким встановлювалася спірна доплата, затверджувався керівником відповідного закладу охорони здоров'я.

З огляду на зазначене, висновки суду апеляційної інстанції про наявність у керівника закладу охорони здоров'я повноважень на визначення персонального переліку працівників, яким встановлюється доплата в розмірі трьох окладів у березні 2020 року на підставі наказу № 768, є правильними та відповідають положенням вказаного наказу.

Посилання заявника про те, що керівник КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» не наділений повноваженнями на визначення кола осіб, які мають право на доплати, є необґрунтованими, оскільки такими повноваженнями керівник КП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ДОР» наділений на підставі наказу № 768.

З висновками суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 колегія суддів погоджується та вважає, що вони відповідають нормам матеріального права, отже, оскаржувана постанова скасуванню не підлягає.

Суд апеляційної інстанції дотримався принципу оцінки доказів, згідно з яким суд на підставі всебічного, повного й об'єктивного розгляду справи аналізує і оцінює докази як кожен окремо, так і в їх сукупності, у взаємозв'язку, в єдності і протиріччі, і ця оцінка повинна спрямовуватися на встановлення достовірності чи відсутності обставин, які обґрунтовують доводи і заперечення сторін.

Отже, вирішуючи спір, суд апеляційної інстанції з дотриманням вимог статей 263-265 ЦПК України забезпечив повний та всебічний розгляд справи, дійшовши обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Наведені в касаційній скарзі доводи не спростовують висновків суду апеляційної інстанції та не дають підстав вважати, що судом порушено норми матеріального та процесуального права, про що зазначає у касаційній скарзі заявник.

Відповідно до частини першої статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи касаційної скарги висновків апеляційного суду не спростовують, на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення не впливають, колегія суддів вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Щодо судових витрат

Відповідно до підпункту «в» пункту 4 частини першої статті 416 ЦПК України постанова суду касаційної інстанції складається, зокрема з резолютивної частини із зазначенням у ній розподілу судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції.

З огляду на те, що касаційна скарга залишається без задоволення, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 400, 402, 409, 410, 416, 419 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Дніпровського апеляційного суду від 29 березня 2022 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Д. Д. Луспеник

Судді: І. А. Воробйова Г. В. Коломієць Р. А. Лідовець Ю. В. Черняк