Постанова від 02.11.2022 по справі 140/5908/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 рокуЛьвівСправа № 140/5908/22 пров. № А/857/14146/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Іщук Л. П.,

суддів - Обрізка І. М., Шинкар Т. І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року, ухвалене головуючим суддею Ксензюком А. Я. у м. Луцьку, у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

08.09.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернулося в суд з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), в якому просить скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про накладення штрафу від 19.08.2022 у виконавчому провадженні № 64315820 за невиконання судового рішення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.09.2022 позов задоволено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що при вирішенні справи суд першої інстанції не врахував, що позивачем не надано жодних доказів в підтвердження повного виконання рішення суду, за яким видано виконавчий лист у спірних правовідносин, а тому у державного виконавця були законні підстави для прийняття оскаржуваної постанови про накладення штрафу. Зазначає, що позивач мав можливість здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду, оскільки останнім було подано заяву до АТ КБ «ПриватБанк» про виплату пенсії або грошової допомоги на поточний рахунок НОМЕР_1 , про що банківською установою в обов'язковому порядку інформується орган Пенсійного фонду (електронний сервіс територіальних органів ПФУ).

Оскільки учасники справи в судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд відповідно до пункту 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь головуючого судді, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання рішення суду від 06.12.2019 у справі № 140/3037/19 Волинський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист від 03.06.2020 № 946/2020 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області поновити виплату, призначеної ОСОБА_1 , пенсії та виплатити заборговану суму пенсії з 04.01.2019.

28.01.2021 до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) надійшла заява представника стягувача ОСОБА_1 - Стебакової Олександри Миколаївни про прийняття до виконання виконавчого листа про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області вчинити дії.

Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюка П. В. від 05.02.2021 ВП № 64315820 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 946/2020, виданого 03.06.2020 Волинським окружним адміністративним судом, та встановлено боржнику - Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області строк тривалістю 10 робочих днів для виконання рішення суду. Вказана постанова була направлена сторонам виконавчого провадження згідно із супровідним листом від 05.02.2021.

Листом від 26.02.2021/0300-0401-5/9651 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про те, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі №140/3037/19 виконано 10.03.2020 (до відкриття виконавчого провадження), оскільки винесено рішення за від 10.03.2020 №907510150925 про поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з 04.01.2019. Зазначено, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2005 за №1566/11846, до документів, необхідних для призначення, перерахунку, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, додаються документи про місце проживання (реєстрації) особи. За документами, що засвідчують місце проживання особи, приймається паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі місцевого самоврядування. Управлінням неодноразово надсилалися листи на адресу позивача, яка зазначена в судовому рішенні, про необхідність особистого звернення та подання вищезазначених документів. З метою з'ясування факту проживання пенсіонера за адресою, вказаною у рішенні суду, проведено відповідний запит до Рогожанської сільської ради. Згідно з довідкою, виданою Устилузькою міською радою Володимир-Волинського району від 03.03.2020 №127/05-04, дана особа на території Рогожанського старостинського округу Володимир-Волинського району не зареєстрована та не проживає. Із заявою про взяття на облік до органів соціального захисту населення в області заявник не звертався.

Така ж інформація надана Головним управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 31.05.2021 № 0300-0402-5/23444 на вимогу державного виконавця від 18.05.2021 № 2.1-34/8199.

04.08.2022 представник стягувача Тертичний Ю. В. звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо виконання рішення суду.

19.08.2022 державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюк П. В. виніс постанову про накладення штрафу ВП № 64315820, відповідно до якої за невиконання рішення суду від 06.12.2019 у справі №140/3037/19 наклав на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. Вказана постанова була направлена позивачу згідно із супровідним листом від 19.08.2022 № 27886 та вручена 30.08.2022.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана постанова державного виконавця є протиправною з огляду на помилковість висновків відповідача щодо невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області рішення суду без поважних причин.

Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення регламентовано статтею 63 вищевказаного Закону, згідно з якою за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до вимог статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що правовою підставою для накладення на боржника штрафу є невиконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України «Про виконавче провадження», можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення суду божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Як встановлено з матеріалів справи, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі № 140/3037/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області було поновлено виплату пенсії з 04.01.2019.

Що стосується виплати такої пенсії слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2005 за №1566/11846, до документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, відносяться, зокрема, документи про місце проживання (реєстрації) особи.

За документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт громадянина України (для громадян, які мають паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, - довідка про реєстрацію місця проживання особи, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру»), тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - посвідка на постійне проживання, посвідчення на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист).

Таким чином, встановлення органом Пенсійного фонду місця фактичного проживання пенсіонера в межах України є обов'язковою передумовою для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії.

Апеляційний суд звертає увагу, що ОСОБА_1 пенсія призначена у 2005 році в органах Пенсійного фонду України в Донецькій області. З 2014 року по червень 2021 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду у Волинській області без статусу внутрішньо переміщеної особи. У червні 2021 року електронна пенсійна справа на відповідний запит відправлена до уповноваженого органу Пенсійного фонду Російської Федерації у Бєлгородській області (місто Губкіне) по місцю проживання пенсіонера та за його заявою.

З метою отримання відомостей про фактичне місце проживання ОСОБА_1 для виплати поновленої пенсії на виконання судового рішення у справі № 140/3037/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області неодноразово надсилалися листи на адресу стягувача, яка зазначена в рішенні суду від 06.12.2019 у справі №140/3037/19 та виконавчому листі, а саме: АДРЕСА_1 , а також надіслано відповідний запит до Рогожанської сільської ради.

Так, згідно з довідкою та листом Устилузької міської ради Володимир-Волинського району від 03.03.2020 №127/05-04, від 17.03.2021 №150/08-04 ОСОБА_1 на території Рогожанського старостинського округу Володимир-Волинського району не зареєстрований та не проживає.

Крім того, ОСОБА_1 не перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення як внутрішньо-переміщена особа, в базі внутрішньопереміщених осіб не реєструвався, довідка про взяття на облік як ВПО не видавалась, що підтверджується довідкою та листом Управління соціального захисту населення Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області від 03.03.2020 №586 та від 15.03.2021 №431/2/2/-21, а також листом Управління соціального захисту населення Нововолинської міської ради від 27.02.2020 №886/04.

За даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, щодо ОСОБА_1 останньою є інформація про виїзд за межі України до Російської Федерації в листопаді 2017 року.

З огляду на викладене, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області в частині виплати грошових коштів за відсутності інформації про фактичне місце проживання стягувача не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник вжив усі можливі і необхідні заходи для встановлення згаданих обставин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання пенсії.

Що стосується доводів скаржника про подання стягувачем заяви до АТ КБ «ПриватБанк» про виплату пенсії або грошової допомоги на поточний рахунок НОМЕР_1 , то такі не спростовують обставини, що унеможливлюють виконання Головним управління Пенсійного фонду України у Волинській області судового рішення в повному обсязі, оскільки заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, згідно з пунктом 10 якого заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 140/3037/19 з поважних причин, що свідчить про протиправність застосування відповідачем до нього штрафу оскаржуваною постановою та наявність підстав для її скасування.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 287, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) залишити без задоволення.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі № 140/5908/22 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л. П. Іщук

судді І. М. Обрізко

Т. І. Шинкар

Повне судове рішення складено 02.11.2022