Постанова від 03.11.2022 по справі 320/4356/22

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/4356/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н. П.

Суддів: Костюк Л.О., Степанюка А.Г.

За участю секретаря: Шевченко Е.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2022 року, суддя Лиска І.Г., у справі за адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України в якому просить:

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо зменшення розміру додаткових видів грошового забезпечення, зокрема премії при виготовлені довідки від 08.02.2022 №22/6-7388 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового ОСОБА_2 , станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про види та розміри основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за званням підполковник міліції (поліції), надбавка за стаж служби (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 45%, надбавка за службу у мовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 85,92%, премія (відсотків грошового забезпечення) 112%, індексації для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до ухвали Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 26.05.2022 розгляд справи здійснювався у порядку спрощеного позовного провадження у справі без проведення судового засідання.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2022 адміністративний позов залишено без задоволення

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, не вбачає підстав для проведення розгляду апеляційної скарги за участю учасників справи у відкритому судовому засіданні.

В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження без виклику сторін.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 31.07.2015 відповідно до Закону №2262 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області.

Розмір пенсії позивача обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та складається із: посадовий оклад - 1300,00 грн.; оклад за звання підполковник міліції - 130,00 грн.; надбавка за стаж служби (35%) - 500,50 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 4478,21 у тому числі надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%); надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %);премія 100%. Всього 6408,71 грн.

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений у запас у 2015 році з посади головного оперуповноваженого-інспектора антикорупційного бюро Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України.

Наказом МВС України від 17.02.2017 № 138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції), що прирівнюються посадам поліцейських.

Відповідно до даного наказу посада головного оперуповноваженого-інспектора апарату МВС України прирівнюється до посади головного оперуповноваженого апарату Національної поліції України.

У 2017 році уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, позивачу було виготовлено довідку від 03.05.2017 № П-3209 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою для перерахунку пенсії до складу якої включено такі складові в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000,00, оклад за званням підполковник міліції (поліції) - 2200,00, надбавка за вислугу років (45 %) - 2340,00, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 450,00, премія (112 % від усього грошового забезпечення) - 8948,80. Всього грошове забезпечення за даною довідкою 16938,80 гривень.

У 2018 році Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, на підставі якої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України було виготовлено нову довідку від 20.03.2018 № 1003014194 про розмір грошового забезпечення до складу якої було включено посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за званням підполковник міліції (поліції) - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2340,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 450,00 грн, премія 77,22 % (від усього грошового забезпечення) - 6169,98 грн. Всього грошове забезпечення за даною довідкою 14159,88 грн.

У червні 2018 року на виконання рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області у справі № 369/13684/17 від 16.02.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області здійснено перерахунок пенсії позивача, в порядку встановленому судовим рішенням, а саме перерахунок здійснено відповідно до довідки від 03.05.2017 № П-3209 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії до складу якої було включено посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за званням підполковник міліції (поліції) - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2340,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 450,00 грн, премія 112 % (від усього грошового забезпечення) - 8948,80 грн. Всього грошове забезпечення за даною довідкою для перерахунку пенсії становить 16938,80 гривень.

Відповідно до протоколу від 11 червня 2018 року про перерахунок пенсії по пенсійній справі №1003014194-МВС здійсненого ГУ ПФ України у Київській області пенсія перерахована з 01 липня 2018 року із сум грошового забезпечення посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за званням підполковник міліції (поліції) - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2340,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 450,00 грн, премія 112 % (від усього грошового забезпечення) - 8948,80 грн. Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії становить 16938,80 гривень. Підстава перерахунку - рішення суду.

Починаючи з 2019 року поліцейські Національної поліції України почали отримувати новий додатковий щомісячний вид грошового забезпечення, а саме «надбавку за специфічні умови проходження служби», яка передбачена постановою КМУ № 988 та наказом МВС №260.

12 квітня 2021 року позивач подав до Міністерства внутрішніх справ України заяву щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за рівноцінною посадою, посаді, яку обіймав на день звільнення, а саме головний оперуповноважений апарату Національної поліції із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за званням підполковник міліції (поліції) - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45 %) - 2340,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 450,00 грн, премія (112 %) - 16204,16 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (85,92 %) - 6478,36 грн, всього 30672,52 грн, станом на листопад 2019 року.

За заявою позивача від 12.04.2021 року Міністерство внутрішніх справ України довідку про розмір грошового забезпечення не виготовило та листом від 23.04.2021 № А-10481/22 повідомило, що заяву направлено до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву».

12 квітня 2021 року позивачем направлено запит до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області» про надання інформації чи наділена дана установа повноваженнями, щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та направлення її до Головного управління пенсійного фонду України у Київській області де позивач перебуває на обліку та чи може дана установа бути відповідачем у суді, щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

26 квітня 2021 року позивачем отримано лист від 16.04.2021 № 33/30/2-А від Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області» яким повідомлено, що в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій, визначено Департамент персоналу МВС. При цьому Департамент персоналу МВС не є юридичною особою і суб'єктом владних повноважень, у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а є структурним підрозділом суб'єкту владних повноважень, тому саме МВС України має виступати відповідачем у суді з питання виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Оскільки Міністерство внутрішніх справ України довідку про розмір грошового забезпечення не виготовив, позивач у травні 2021 року звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07 червня 2021 року по справі № 320/6497/21 у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

Постановою Шостого Апеляційного адміністративного суду від 18.01.2022 по справі №320/6497/21 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2021 року скасовано та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України (ідентифікаційний код: 00032684, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за специфічні умови проходження служби, доплати, підвищення, індексації) та премії, для проведення з 01.12.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Окрім того, у вищезазначеному судовому рішенні було зазначено, позовна вимога щодо конкретизації позивачем розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, які необхідно включити до оновленої довідки, є передчасними, оскільки відповідач не виготовляв та не направляв до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивачу станом на 19.11.2019 року, а тому не порушував законних прав та інтересів позивача в цій частині вимог.

28 січня 2022 року позивач звернувся із заявою до Міністерства внутрішніх справ України про виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначення основних і додаткових видів грошового забезпечення, станом на листопад місяць 2019 року для перерахунку йому пенсії, при цьому останній вказав, що первісний розмір премії у довідці про розмір грошового забезпечення від 03.05.2017 № П-3209, яка була виготовлена уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ, станом на січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 № 260, становить 112 % (від грошового забезпечення) та, що на виконання рішення Києво-Святошинського районного суду від 16.02.2018 року у справі №369/13684/17 розмір премії для перерахунку пенсії встановлений у розмірі 112 % відповідно до довідки від 03.05.2017 № П-3209.

Листом від 15 лютого 2022 року № А-2766/22 Міністерство внутрішніх справ України надало довідку від 08 лютого 2022 року № 22/6-7388 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 19.11.2019 року за прирівняною посадою до складу якої включено: посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 45 % - 2340,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 15 % - 450,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 85,92% - 6478,37 грн, премія (відсотків грошового забезпечення) 35,26% - 5101,55 грн, індексація 887,09 грн. Всього грошове забезпечення за даною довідкою 20 457,01 гривень.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є, зокрема, Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Згідно з положеннями статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною другою статті 51 Закону №2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262.

Зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Отже, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Відповідно до пункту 2 постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

Постановою КМУ № 988, а саме частиною 2 пунктом 4 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

На виконання вимог статті 94 Закону №580 та Постанови №988 МВС 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 4 Розділу ІІ Порядку №260 передбачено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.

У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.

Згідно з пунктом 12 Розділу ІІ Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Аналіз вищевикладеного свідчить, що премія напряму залежить від «особистого внеску поліцейського в загальний результат служби» та може бути переглянутою керівником поліцейського щомісячно, як на збільшення та і на зменшення.

Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.

Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов'язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорту (звернення) керівника.

Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Верховним Судом було прийнято зразкове рішення від 12.03.2018 № Пз/9901/1/18 у подібних правовідносинах, у якому зазначено наступне: «..Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію..».

За змістом частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (тут і далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18)).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для перерахунку пенсії є:

- зміна розміру грошового забезпечення на підставі рішення КМУ;

- введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 грудня 2018 року у справі №802/2196/17, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Як встанолвлено судом першої інстанції, позивачу на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2022 у справі № 320/6497/21 відповідачем було виготовлено оновлену довідку від 08.02.2022 №22/6-7388, з врахуванням наступних складових: посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за званням підполковник міліції (поліції) - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2340,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 450,00 грн, премія (35,26%) - 5101,55 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (85,92%) - 6478,36 грн, індексація - 887,09 грн, всього грошове забезпечення - 20457,01 грн.

Відповідно до листа від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021 Національної поліції України вбачається, що середній розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, що були фактично виплачені поліцейським за листопад 2019 року, відповідно до посади «головний оперуповноважений апарату Національної поліції України» передбачено 35,26% премії нарахованого грошового забезпечення.

Отже, надаючи довідку про розмір грошового забезпечення, на виконання рішення суду, відповідач користувався інформацією про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, що були фактично виплачені поліцейським за листопад 2019 року, зокрема, середній розмір премії за посадою «головний оперуповноважений апарату Національної поліції України» становить - 35,26 %.

Таким чином, вказаний відповідачем розмір премії 35,26 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 112%, яку отримував позивач, немає.

З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що МВС України правомірно та у спосіб, передбачений чинним законодавством, враховано премію у розмірі 35,26% відповідно до листа Національної поліції України.

Таким чином, суд прийшов до вірного висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення позову.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2022 року.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2022 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Степанюк А.Г.