Постанова від 02.11.2022 по справі 580/7152/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/7152/21 Суддя першої інстанції: Марина БІЛОНОЖЕНКО

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Собківа Я.М.,

секретаря Вишняк В.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автогазсервіс» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування розпоряджень, зобов'язання вчинити дії, за апеляційними скаргами Товариства з обмеженою відповідальністю «Автогазсервіс» та Головного управління ДПС у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.12.2021, -

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Автогазсервіс» (далі - позивач, ТОВ «Автогазсервіс») звернулось у суд з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Черкаській області) про визнання протиправними та скасування розпоряджень від 30.07.2021 №793-рл та від 23.09.2021 №1083-рл про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, зобов'язання видалити з Реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформацію (відомості) про анулювання цих ліцензій та поновити таку інформацію (внести відомості) в Реєстр.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно анульовано позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, оскільки для їх отримання були надані усі передбачені законом документи.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано розпорядження ГУ ДПС у Черкаській області від 23.09.2021 №1083-рл про анулювання ліцензії ТОВ «Автогазсервіс» на право роздрібної торгівлі пальним та зобов'язано відповідача видалити з Реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформацію (відомості) про анулювання вказаної ліцензії та поновити таку інформацію (внести відомості) в Реєстр. У задоволенні решти позову відмовлено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, сторони подали апеляційні скарги.

Позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким позов задовольнити повністю. Свою позицію обґрунтовує тим, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, що встановлення автомобільного газозаправного пункту за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, поворот с. Благодатне (біля захисної дамби), не є будівництвом, а тому не виникало обов'язку щодо прийняття такого об'єкту в експлуатацію, у зв'язку з чим посилання відповідача на ненадання таких документів як на підставу для прийняття оскаржуваного розпорядження від 30.07.2021 №793-рл є безпідставним; місцевим судом не враховано, що відповідачем пропущено встановлений законом строк для застосування до ТОВ «Автогазсервіс» адміністративно-господарських санкцій.

Відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Свою позицію обґрунтовує тим, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, що до заяви про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8-й км Смілянського шосе, позивачем не додано акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або, сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним, що стало підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження від 23.09.2021 №1083-рл.

Відзиву(и) на апеляційну(і) скаргу(и) не подано.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарг, колегія суддів уважає, що апеляційну скаргу відповідача потрібно залишити без задоволення, натомість апеляційну скаргу позивача - задовольнити, а рішення суду - скасувати, з таких підстав.

Судом установлено, що ТОВ «Автогазсервіс» є суб'єктом господарювання, основним видом діяльності якого є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (код за КВЕД 46.71) та роздрібна торгівля пальним (код КВЕД 47.30).

ГУ ДПС у Черкаській області було видано позивачу:

- ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним з реєстраційним №23130314201900288 від 02.10.2019 терміном дії п'ять років за адресою місця торгівлі: Черкаська область, Золотоніський район, поворот с. Благодатне (біля захисної дамби);

- ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним з реєстраційним №23250314201900202 від 11.07.2019 терміном дії п'ять років за адресою місця торгівлі: Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8-й км Смілянського шосе, АГЗП.

Відповідачем надіслано до Управління ДАБІ у Черкаській області запити від 26.07.2021 №6364/5/23-00-09-0351 та від 28.07.2021 №6437/5/23-00-09-035 щодо надання інформації, зокрема, чи видавались суб'єкту господарювання, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі або іншій особі (за адресами: Черкаська область, Золотоніський район, поворот с. Благодатне (біля захисної дамби); Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8-й км Смілянського шосе) акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Управління ДАБІ у Черкаській області листами від 29.07.2021 №1023-7-1.14/338 та від 04.08.2021 №1023-7-1.14/345 повідомило податковий орган про відсутність інформації щодо видачі/реєстрації документів дозвільного та декларативного характеру на початок виконання підготовчих та будівельних робіт і документів, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом указаних вище об'єктів.

29.07.2021 управлінням контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Черкаській області подано доповідну записку №1041/23-00-09-0333, згідно з якою контролюючим органом установлено, що за адресою місця роздрібної торгівлі пальним (Черкаська область, Золотоніський район, поворот с. Благодатне (біля захисної дамби)) документів дозвільного та декларативного характеру на початок виконання підготовчих та будівельних робіт і документів, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів не видавалось.

30.07.2021 відповідачем прийнято розпорядження №793-рл, яким анульовано ТОВ «Автогазсервіс» ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №23130314201900228 від 02.10.2019.

Також 23.09.2021 управлінням контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Черкаській області подано доповідну записку №1301/23-00-09-0333, згідно з якою контролюючим органом установлено, що за адресою місця роздрібної торгівлі пальним (Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8-й км Смілянського шосе) документів дозвільного та декларативного характеру на початок виконання підготовчих та будівельних робіт і документів, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів не видавалось.

23.09.2021 відповідачем прийнято розпорядження №1083-рл, яким анульовано позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №23250314201900202 від 11.07.2019.

Не погоджуючись із указаними розпорядженнями, ТОВ «Автогазсервіс» звернулося до суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позов, місцевий суд виходив з того, що позивачем набуто право власності на об'єкт нерухомого майна за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8-й км Смілянського шосе, на підставі документів, що видані до 01.01.2014, у зв'язку із чим, у відповідності до положень ч. 3 ст. 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР), у позивача до 01.01.2022 року було наявне право на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним без подання акта вводу в експлуатацію об'єкта або акта готовності об'єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства. При цьому, зважаючи на встановлену відсутність у позивача Акту готовності об'єкту до експлуатації, сертифіката готовності об'єкту до експлуатації за місцем здійснення роздрібної торгівлі пальним (Черкаська область, Золотоніський район, поворот с. Благодатне (біля захисної дамби)), як обов'язкової підстави для отримання відповідної ліцензії, суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для визнання протиправним і скасування розпорядження №793-рл від 30.07.2021 відсутні.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абз. 57 ст. 1 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції /газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» №222-VІІІ від 02.03.2015 ліцензуванню підлягають виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону №481/95-ВР.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 №2628-ІІІ були внесені зміни до ч. 20 ст. 15 Закону №481/95-ВР, які згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону від 23.11.2018 №2628-ІІІ набирають чинності з 01.07.2019, та з 01.07.2019 запроваджується ліцензування роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до ст. 15 Закону №481/95-ВР ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років. Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального). Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Згідно з ч. 39 ст. 15 Закону №481/95-ВР для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

- акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Таким чином, згідно з вказаними нормами обов'язковою умовою для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є подання суб'єктом господарювання акту вводу в експлуатацію об'єкта або акту готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 39 ст. 15 Закону №481/95-ВР у разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.

Згідно з абз.абз. 9, 10 ч. 50 ст. 15 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема:

- отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;

- встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ч. 2 ст. 39 Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Акт готовності об'єкта до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об'єкт застрахований).

Водночас установлення на бетонний майданчик АЗС, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, не є будівництвом, а тому при розміщені такої АЗС не виникає обов'язку щодо прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва.

Такий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 22.07.2021 у справі №640/19955/19.

Отже, для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним суб'єкт господарювання зобов'язаний подати до ліцензійного органу акт вводу в експлуатацію об'єкта, акт готовності об'єкта до експлуатації або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта щодо виконаного цілісним заводським виробом стаціонарного АЗС, проте такий обов'язок не виникає, якщо АЗС розміщено на бетонному майданчику як цілісний заводський виріб і для його установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 09.08.2022 у справі №580/2513/21.

З наданих позивачем копій договору поставки №157П-16 від 19.12.2016 та специфікації №1, акту приймання газообладнання від 08.05.2019, дозволу Управління Держпраці від 19.09.2019 №373.19.71 убачається, що стаціонарний газовий заправник СЗГ-к-10 за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, поворот с. Благодатне (біля захисної дамби) є цілісним заводським виробом, що відповідачем не заперечується, а також у порушення вимог ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що для його установлення необхідно здійснити будівельні роботи.

Зважаючи на викладене, у даному випадку у позивача був відсутній обов'язок подати до ліцензійного органу акт вводу в експлуатацію об'єкта, акт готовності об'єкта до експлуатації або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта щодо виконаного цілісним заводським виробом, у зв'язку з чим оскаржуване розпорядження від 30.07.2021 №793-рл прийнято відповідачем безпідставно, а тому воно є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому посилання позивача на пропуск відповідачем визначеного ст. 250 Господарського кодексу України строку для застосування до ТОВ «Автогазсервіс» адміністративно-господарських санкцій судова колегія вважає помилковими, оскільки відповідно до ч. 2 цієї норми її дія не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України, Законами України "Про валюту і валютні операції", "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні послуги" та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на податкові та митні органи.

З метою належного захисту порушеного права позивача, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зобов'язання ГУ ДПС у Черкаській області видалити з Реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформацію (відомості) про анулювання виданої ТОВ «Автогазсервіс» ліцензії №23130314201900288 від 02.10.2019 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним та поновити інформацію (внести відомості) в Реєстр про таку ліцензію.

Щодо правомірності розпорядження від 23.09.2021 №1083-рл колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 18 Закону №481/95-ВР передбачені виключення, коли подання передбачених ч. 39 ст. 15 Закону №481/95-ВР документів не вимагається.

Так, згідно з ч. 3 ст. 18 Закону №481/95-ВР визначено, що тимчасово, до 01.01.2022, суб'єкти господарювання можуть отримувати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об'єкта або акта готовності об'єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об'єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 01.01.2014.

Отже, відповідно до вказаних норм, у разі подання копій документів, що підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна, видані у встановленому законодавством порядку до 01.01.2014, від суб'єкта господарювання не вимагається надання акту вводу в експлуатацію об'єкта або акту готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Державного акту серії ЧР 1776 на право постійного користування землею, виданого 20.06.1996 Черкаською районною радою, землекористувачу (фірмі Автогазсервіс), згідно з розпорядженням голови Черкаської районної державної адміністрації №242 від 05.06.1996, надано земельну ділянку у розмірі 0,98 га, в межах Степанківської сільської ради у постійне користування для несільськогосподарських потреб.

Крім того розпорядженням голови Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області №112 від 14.03.2000 затверджено Акт серії АТ №00021 державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатацію щодо об'єкта АГЗС скраплених газів (адреса: 7+20 км автошляху Черкаси-Умань). Згідно з вказаним Актом державній технічній комісії пред'явлений закінчений будівництвом АГЗС скраплених газів фірми Автогазсервіс, збудований згідно з дозволом на виконання будівельно-монтажних робіт, виданого інспекцією ДАБК Черкаської області від 07.07.1999р. №178. Оглядом об'єкта комісією встановлено, що будівельно-монтажні роботи виконані згідно з державними будівельними нормами. За висновками комісії - АГЗС скраплених газів готовий до введення в експлуатацію.

Таким чином, аналіз вказаних документів свідчить про те, що позивачем набуто право власності на об'єкт нерухомого майна на підставі документів, що видані до 01.01.2014, у зв'язку із чим, у відповідності до положень ч. 3 ст. 18 Закону №481/95-ВР, у позивача тимчасово, до 01.01.2022, наявне право на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним (за адресою місця торгівлі: Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8-й км Смілянського шосе, АГЗП) без подання акта вводу в експлуатацію об'єкта або акта готовності об'єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

З урахуванням зазначених обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №23250314201900202 від 11.07.2019 (за адресою місця торгівлі: Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, 8-й км Смілянського шосе, АГЗП), у зв'язку із чим розпорядження №1083-рл від 23.09.2021 прийнято необґрунтовано, а тому наявні підстави для визнання його протиправним і скасування, а також для зобов'язання відповідача видалити з Реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відповідну інформацію (відомості).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення і ухвалити нове судове рішення.

За змістом ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при прийнятті рішення неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, та неправильно застосовано норм матеріального права, що зумовило неправильне вирішення справи.

Частиною 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 6 цієї правової норми закріплено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Правові засади справляння судового збора, платники, об'єкти та розміри ставок судового збора, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збора визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI у відповідній редакції (далі - Закон).

З огляду на те, що предметом позову є розпорядження про анулювання ліцензій, позовні вимоги є вимогами немайнового характера.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону у редакції, чинній на момент подання позову до суду першої інстанції, ставка судового збора за подання адміністративного позову немайнового характера, який подано юридичною особою, складала 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить 2270,00 грн).

Судовий збір за подання апеляційної скарги обраховується, виходячи із положень статей 3 та 4 Закону - в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що у цій справі становить 6810,00 грн (2270,00 х 2 х 150%).

Відповідно до матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір за подання позову та апеляційної скарги з урахуванням вищенаведених вимог Закону - у розмірі 15890,00 грн (9080,00 + 6810,00).

Оскільки апеляційним судом ухвалено нове судове рішення, відповідно розподіл судових витрат підлягає зміні, а саме, позивачу мають бути відшкодовані понесені судові витрати у розмірі 11350,00 грн, з яких 4540,00 грн - сплачений судовий збір за позовні вимоги, у задоволенні яких судом першої інстанції відмовлено, а 6810,00 грн - сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги.

Керуючись статтями 33, 34, 139, 243, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Черкаській області залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Автогазсервіс» задовольнити.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 в частині відмови у задоволенні позовних вимог скасувати. Позовні вимоги у цій частині задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Черкаській області від 30.07.2021 №793-рл про анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «Автогазсервіс» на право роздрібної торгівлі пальним згідно додатку;

Зобов'язати Головне управління ДПС у Черкаській області видалити з Реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформацію (відомості) про анулювання виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «Автогазсервіс» ліцензії за номером 23130314201900288 від 02.10.2019 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним та поновити інформацію (внести відомості) в Реєстр про таку ліцензію.

У решті рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 залишити без змін.

Стягнути з Головного управління ДПС у Черкаській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Автогазсервіс» понесені ним судові витрати у розмірі 11350 (одинадцять тисяч триста п'ятдесят) грн 00 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Я.Б. Глущенко

Судді О.Є. Пилипенко

Я.М. Собків