Постанова від 03.11.2022 по справі 420/10552/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/10552/22

Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді - доповідача - Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Шеметенко Л.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Одеській області), в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо не розгляду по суті заяви про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «д» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

-зобов'язати ГУПФУ в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років, вiдповiдно до пункту «д» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та прийняти рішення за результатом розгляду заяви із врахуванням до пільгового стажу роботи записів згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначав, що через засоби почтового зв'язку звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років. Проте, відповідач будь-якого рішення щодо заяви позивача не прийняв, а лише надав відповідь, якою роз'яснено вимоги щодо процедури підтвердження стажу роботи та призначення пенсії при зверненні до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2022 року позов ОСОБА_1 - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеськiй області щодо не розгляду по суті заяви про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «д» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії за вислугу років вiдповiдно до пункту «д» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та прийняти рішення за результатом розгляду заяви.

В решті позову - відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) сплачений судовий збір в розмірі 992 грн. 40 коп.

Справа розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.

В апеляційній скарзі, ГУПФУ в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2022 року та прийняти нове про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначав, що судом першої інстанції під час ухвалення рішення не враховано, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту, натомість позивачем до заяви надано копії документів які неможливо прочитати, а копія титульної сторінки трудової книжки обрізана, що не дає можливості розглянути заяву. Таким чином, апелянт наголошував на тому, що даний спір можна було б врегулювати шляхом особистого звернення позивача до сервісного центу ПФУ з оригіналами поданих документів, у звязку з чим категорично не погоджується із висновком суду стосовно того, що Головним управлінням було допущено протиправну бездіяльність.

Позивач, ОСОБА_1 , у відзиві на апеляційну скаргу зазначав про безпідставність доводів апеляційної скарги та наголошував на тому, що будь-якими нормами законодавства України не встановлено обмежень щодо направлення заяви про призначення пенсії засобами поштового зв'язку, або вимог щодо особистого звернення до органу Пенсійного фонду із відповідною заявою. З урахуванням викладеного, просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, згідно якого суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 , звернувся до Головного управління із заявою від 22.06.2022 року щодо призначення пенсії за вислугу рокiв, вiдповiдно до п. «д» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» через веб-портал Пенсійного фонду України та надав самостійно виготовлені копії документів.

Розглянувши заяву позивача про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Головним управлінням листом №1500-0217-8/66267 від 29.06.2022 року направлено позивачеві відповідь, в якій повідомлено що, порядок звернення за призначенням пенсії встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затв постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р.№22-1. Повідомлено, що процедура підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємств визначена Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затв. Постановою правління ПФУ від 10.11.2006р. №18-1. Також зазначено, що для подання заяви про підтвердження стажу роботи та призначення пенсії позивач може звернутися до будь-якого територіального органу ПФУ з оригіналами документів.

Крім того, листом за № 11834-9692/Г-02/1500/22 від 27.07.2022 року ГУПФУ в Одеській області повідомлено позивача про те, що заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID вiдповiдно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1. Направлення заяви та документів для призначення пенсії засобами поштового зв'язку діючим пенсійним законодавством не передбачено. Також, повідомлено позивача, що долучені позивачем до звернення від 22.06.2022 ксерокопії документів мають нечітке зображення, деякi зовсiм не читаються, а копія титульної сторінки трудової книжки взагалі обрізана.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що Пенсійним органом було допущено протиправну бездіяльність під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії, адже за результатами її розгляду відповідачем не прийнято ані рішення про призначення пенсії, ані рішення про відмову в призначенні пенсії. З урахуванням наведеного, суд першої інстанції вважав, що належним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 22.06.2022 року про призначення пенсії.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла таких висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, який набрав чинності 01.01.2004 року (далі - Закон №1058-ІV).

Згідно ч. 1 ст. 44 Закону №1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Разом з цим, особливості подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано однойменним Порядком (надалі - Порядок), що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1).

Так, пунктом 1.1 розділу І Порядку визначено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 року за №991/27436.

Згідно з пунктом 1.9 розділу І Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через веб-портал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на веб-порталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на веб-порталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, особливу увагу слід звернути на приписи пункту 1.9 розділу І Порядку, згідно із якими у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу).

Таким чином, у разі відсутності усіх необхідних документів для призначення заявникові пенсії в такому випадку пенсійний орган письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу).

Разом з цим, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач 22.06.2022р., засобами поштового зв'язку, звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років, вiдповiдно до п. «д» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та надав копії документів на підтвердження стажу роботи.

Листом ГУПФУ в Одеській області від 29.06.2022 року було роз'яснено порядок звернення та запропоновано особисто звернутися до будь-якого територіального органу ПФУ разом з оригіналами документів.

Листом ГУПФУ в Одеській області від 27.07.2022 року повідомлено, що надані документі мають нечітке зображення, однак не зазначено, які саме документи слід надати позивачеві для розгляду його заяви, а наведено лише загальну інформацію. Крім того, зазначено, що направлення заяви та документів для призначення пенсії засобами поштового зв'язку діючим пенсійним законодавством не передбачено.

З приводу відповіді, направленої позивачеві на його заяву про призначення пенсії, судом першої інстанції доречно зауважено на тому, що відповідно до п. 4.3 розділу IV Порядку рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до пункту 4.7 розділу IV Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Таким чином, наведеними приписами Порядку чітко передбачено, що за результатами розгляду заяви про призначення пенсії орган, що призначає пенсію, приймає рішення про призначення такої пенсії або про відмову в її призначенні; при цьому, у рішенні про відмову в призначенні пенсії повинні бути зазначені причини відмови та порядок оскарження такого рішення.

Разом з цим, слід зазначити, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії, пенсійним органом не прийнято жодного рішення, що свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду поданої заяви.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Пенсійним органом було допущено протиправну бездіяльність під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії, адже за результатами її розгляду відповідачем не прийнято ані рішення про призначення пенсії, ані рішення про відмову в призначенні пенсії.

При цьому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання орган ПФУ розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2022р. про призначення пенсії за вислугу років, вiдповiдно до пункту «д» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, на думку колегії суддів, доводи апеляційної скарги, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення - відсутні.

Крім того, колегія суддів зазначає, що згідно п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Однак, згідно п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.ст. 315, 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Оскільки справа віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Дата складення повного тексту судового рішення 03.11.2022р.

Головуючий суддя Стас Л.В.

Судді Турецька І.О. Шеметенко Л.П.