Постанова від 03.11.2022 по справі 540/4709/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2022 р.м. ОдесаСправа № 540/4709/21

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Херсон;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

19.01.2022 року;

Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Яковлєва О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Департаменту персоналу, організаційної та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просив:

визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка полягає у не прийнятті рішення за заявою про призначення пенсії, і зобов'язати відповідачів вчинити дії, передбачені чинним законодавством, зокрема, положеннями Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, а саме:

- Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" - оформити всі необхідні документи і подання про призначення пенсії та направити до органу, що призначає пенсії (Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області);

- Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - розглянути подані документи та прийняти рішення про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В обґрунтування позову зазначено, що позивач у період з листопада 2000 року проходив службу в органах внутрішніх справ та 06.11.2015 року звільнений зі служби згідно п.п. 10, 11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» і відповідно до п.п. «г» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів).

Зазначає, що в період проходження служби в органах внутрішніх справ перебував у тривалих закордонних відрядженнях у складі національного персоналу МВС України в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки: у Судані (згодом - Південному Судані) з 17.05.2010 року до 29.07.2012 року, та у Ліберії з 01.02.2014 року до 02.11.2015 року, всього - 03 роки 11 місяців 13 днів, а відповідно до положень Законів України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки», «Соціальний захист учасників міжнародних миротворчих операцій та членів їх сімей» вислуга років за цей період має бути обчислена, виходячи з 11 років 10 місяців 08 днів.

В період проходження служби в органах внутрішніх справ перебував на посадах начальницького складу спеціального підрозділу по боротьбі з організованою злочинністю: з 28.02.2001 року до 01.09.2001 року - оперуповноважений управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Херсонській області; з 23.07.2003 року до 31.10.2007 року - оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС України в Херсонській області; з 31.10.2007 року до 17.05.2010 року - старший оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС України в Херсонській області; з 29.07.2012 року до 01.02.2014 року - оперуповноважений УБОЗ УМВС України в Херсонській області, всього - 08 років 09 місяців 29 днів, а відповідно до приписів Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ України від 16.12.1993 року №3720 та наказу МВС України «Про перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ» від 14.11.2007 року №431 вислуга років за цей період має бути обчислена, виходячи з 13 років 02 місяці 28 днів.

До вступу на службу до органів внутрішніх справ з 01.09.1995 року до 30.06.2000 року навчався у цивільному вищому навчальному закладі «Херсонський сільськогосподарський інститут» (після реорганізації - Херсонський державний аграрний університет), у березні 2001 року було присвоєно спеціальне офіцерське звання «лейтенант міліції» та відповідно до приписів Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ від 29.07.1991 року №114, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і постанови Кабінету міністрів України від 17.07.1992 року №393 період навчання має бути додатково зараховано до вислуги років на законних підставах як 02 роки 04 місяці 30 днів.

Таким чином, з урахуванням терміну навчання у відомчих навчальних закладах МВС України (в Одеському училищі професійної підготовки працівників міліції з 23.11.2000 року до 28.02.2001 року та в Національній академії внутрішніх справ України з 01.09.2001 року до 23.07.2003 року), а також усіх зазначених вище періодів, загальна вислуга років в органах внутрішніх справ має складати 29 років 08 місяців 05 днів, що відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає право на призначення пенсії за вислугою років.

Проте, в порушення вимог п.п. 12, 14, 17, 18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 року №3-1, уповноваженим структурним підрозділом МВС - ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області" не оформлено всі необхідні документи і подання про призначення пенсії, не направлено до органу, що призначає пенсію, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області не прийнято рішення про призначення пенсії за поданою заявою, чим порушено конституційне право на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року адміністративний позов задоволено частково.

Суд визнав протиправними дії Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у поданні до пенсійного органу документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Зобов'язав Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подання та необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, з урахуванням правової оцінки, наданої судом щодо зарахування до вислуги років для призначення такої пенсії пільгового періоду вислуги років позивача.

В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

Стягнув на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.

Проаналізувавши положення п.п. «а», «б» ч. 1 ст. 12, ч. 4 ст. 17, ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького від 17.07.1992 року №393, суд першої інстанції виходив з того, мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення позивачу пенсії за вислугою років за цим Законом, складає 22 календарних роки та 6 місяців і більше. При цьому, визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме пільгове обчислення вислуги років.

Враховуючи, що позивач проходив службу, яка передбачена Постановою №393, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у нього права на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку 1 місяць служби за сорок днів для призначення пенсії за вислугою років згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Разом з цим, з посиланням на положення Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 року №129 (із змінами, внесеними наказом від 16.04.2021 року №291), суд першої інстанції визначив, що уповноваженим структурним підрозділом МВС, на який покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів є Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України, на який має бути покладений обов'язок підготувати та направити до органу пенсійного фонду подання та необхідні документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ та Порядку №3-1, з урахуванням правової оцінки, наданої судом щодо зарахування до вислуги років для призначення такої пенсії пільгового періоду вислуги років.

Одночасно, з огляду на те, що документи про призначення пенсії від уповноваженого органу до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не надходили, суд першої інстанції дійшов висновку про передчасність доводів позивача щодо порушення органом пенсійного фонду його прав на соціальне забезпечення та відсутність правових підстав для задоволення позову у відповідній частині.

В апеляційній скарзі Міністерство внутрішніх справ України, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції помилково залишено поза увагою чинність положень п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і те, що постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 груденя 2016 року №25 відмовлено у зверненні до Конституційного Суду України із конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) абз. 7 ч. 1 ст. 12 Закону №2262 в аспекті умов призначення пенсії за вислугу років працівникам правоохоронних органів приписам ч. 1 ст. 8, ч. 5 ст. 17, ч.ч. 2, 3 ст. 22, ч. 1 ст. 24, ч.ч. 1, 3 ст. 46 Конституції України, а також неодноразові відмови у відкритті конституційних проваджень за відповідними конституційними скаргами.

Не обґрунтовано залишено судом першої інстанції поза увагою й те, що відповідно правових позицій, викладених Верховним Судом, зокрема, у постановах від 22 серпня 2019 року по справі №295/7220/16, від 27 березня 2020 року по справі №569/727/17, положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачають можливості призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року, при наявності 22 років 6 місяців вислуги, обчисленої на пільгових умовах; вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 22 календарних років 6 місяців, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. При цьому, зазначеною законодавчою нормою чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності календарної, а не загальної чи пільгової вислуги років.

Одночасно стаття 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії. Жодної відсилочної норми вказана стаття не містить, а також не містить посилання на те, що види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії можуть бути встановлені підзаконними актами.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом УМВС України в Херсонській області від 06.11.2015 року №415 о/с підполковника міліції ОСОБА_1 звільнено з посади старшого оперуповноваженого відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми УМВС України в Херсонській області.

Згідно розрахунку вислуги років для призначення пенсії, складеного та підписаного членами ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області, вислуга років, що дає право на призначення позивачу пенсії, станом на 06.11.2015 року, становить: 14 років 11 місяців 13 днів, у тому числі час служби в календарному обчисленні - 14 років 11 місяців 13 днів, час служби в пільговому обчислені (без урахування вислуги в календарному обчислені) - 12 років 03 місяці 25 днів. Вислуга років станом на 06.11.2015 року для обчислення пенсії становить 27 років 03 місяці 08 днів.

08.10.2019 року позивач звернувся до ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області» із заявою, в якій просив направити до МВС України заяву про призначення йому пенсії за вислугу років, для прийняття рішення у встановленому порядку.

ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області» супровідним листом від 09.11.2019 року №33/42-738 направило до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України документи ОСОБА_1 для вирішення питання щодо права на пенсію.

Листом від 15.11.2019 року №22/6-6600 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повернув документи із вказівкою надати роз'яснення заявнику. Зазначив, що відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається, зокрема, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, у період з 1 жовтня 2015 по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки 6 місяців і більше. Проте, при розгляді поданих документів встановлено, що на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (02.11.2015 року) календарна вислугу років ОСОБА_1 становить 14 років 11 місяців 13 днів, яка не дає права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону. Виходячи із зазначеного, Законом не передбачено, що пенсію за вислугу років можна призначити особам, при наявності вислуги років, обчисленої на пільгових умовах. Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається лише при наявності відповідної календарної вислуги років.

22.05.2021 року позивач звернувся до відповідачів із заявою, у якій просив призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дня звернення за призначенням 08.10.2019 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 07.06.2021 року №3672-3351/Є-03/8-2100/21 повідомило позивачу, що пунктом 1 Порядку №3-1 передбачено, що заява про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, як мають право на пенсії згідно із Законом №2262, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств та відомств.

Функції щодо обчислення вислуги років, підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, покладаються на визначені уповноважені структурні підрозділи. Проте, документів на призначення пенсії за вислугу років від уповноваженого органу МВС до ГУ ПФУ не надходило.

ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області» у листі від 25.06.2021року №33-42-Є-7 зазначено, що відповідно до ст.ст. 10, 49 Закону №2262 призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється органами Пенсійного фонду України. Отже, з порушеного позивачем питання йому необхідно звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідачів, посилаючись на неправомірність та необґрунтованість відмови у складанні та направленні матеріалів для призначення пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно із пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

Згідно із частиною 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей.

Відповідно до п. 1 Постанови №393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції.

Згідно із абз. 2 пункту «г» пункту 3 цього Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ зараховується час проходження служби на пільгових умовах: один місяць служби за сорок днів.

Таким чином, статтею 17 Закону №2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ встановлений порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема п. «а» ст. 12, визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 22 календарних роки та 6 місяців і більше.

В свою чергу, положеннями ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ та постанови п.п. «г» п. 3 Постанови №393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону №2262-ХІІ і Постанови №393.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 27.06.2018 року у справі №750/9775/16-а.

З огляду на приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, судом першої інстанції вірно враховано, що згідно правової позиції Верховного Суду, аналіз норм Закону №2262-XII у взаємозв'язку з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон №2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою №393.

З урахуванням викладеного Верховний Суд у вказаному рішенні зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Також, Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 03 березня 2021 року по справі №805/3923/18-а з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону №2262-ХІІ в частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, відступила від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17. Суд зазначив про необґрунтованість висновку суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Отже, визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме пільгове обчислення вислуги років.

Враховуючи викладене, оскільки позивач проходив службу, яка передбачена Постановою №393, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність у нього права на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку 1 місяць служби за сорок днів для призначення пенсії за вислугою років згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки судом першої інстанції повною мірою з'ясовані обставини справи, висновки суду відповідають нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, а доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог ст. 316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 19 січня 2022 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв