02 листопада 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/1148/22-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області, про скасування рішення,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення № 00000170/Ж10/24-13-24-04 від 12.01.2022 року, про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку, як особа яка отримує пенсію з 26.10.2004 року і вважає, що звільнений від сплати єдиного соціального внеску, при цьому посилався на вимоги Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Водночас зазначив, що із заявою про сплату добровільних внесків позивач не звертався, із вказаних підстав позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовним вимог, з огляду на наступне.
Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що позивачем самостійно були подані звіти щодо суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2014, 2015 роки. Однак, оскільки заборгованість своєчасно не погашалась, податковим органом нараховані відповідні штрафні санкції.
3. Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій зазначив, що заперечує проти аргументів, викладених у відзиві та просить скасувати спірне рішення, як протиправне.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. Позивач починаючи з 30.06.1998 року по 22.12.2020 року перебував на обліку в Сокирянській ДПІ ГУ ДПС у Чернівецькій області як фізична особа - підприємець.
2. Судом також встановлено, що позивачем подавалися звіти до податкового органу, зокрема:
- 21.01.2014 року самостійно подано до контролюючого органу "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" за 2013 рік № 1401284571 від 21.01.2014 року, на суму 1094,65 грн;
- 21.05.2015 року самостійно подано до контролюючого органу "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" за 2014 рік № 1514769363 від 21.05.2015 року на суму 5071,80 грн. та не сплачено відповідну заборгованість.
3. Згідно відомостей з ІС "Податковий блок" та інтегрованих карток платника податку за період 2013-2022 роки, судом встановлено наступне: 31.10.2013 року Пенсійним фондом України було передано заборгованість ОСОБА_1 в сумі 4947,09 грн, станом на 31.12.2013 року борг складав 4947,09 грн.;
- 21.01.2014 року позивачем подано до контролюючого органу "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" за 2013 рік № 1401284571 від 21.01.2014 року, на суму 1094,65 грн, сплата по звіту відсутня. Станом на 31.12.2014 року борг складав 7335,15 грн.;
- 21.05.2015 року ОСОБА_1 подано до контролюючого органу "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" за 2014 рік №1514769363 від 21.05.2015 року на суму 5071,80 грн, сплата по звіту відсутня, станом на 31.12.2015 року борг складав 12360,60 грн.;
- 05.07.2016 року податковим органом було здійснено коригування щоквартальних нарахувань, зменшено суму подвійного нарахування 07.05.2014 року, станом на 31.12.2016 року борг складав 11113,54 грн.;
- 2017-2018 рр. - сплата по заборгованості відсутня, станом на 31.12.2018 року борг складав 11113,54 грн.;
- 11.12.2019 року частково погашено заборгованість у сумі 6000,00 грн, станом на 31.12.2019 року борг складав 5113,54 грн.;
- 23.01.2020 року здійснено часткову сплату боргу у сумі 2000,0 грн.;
- 04.02.2020 року здійснено часткову сплату боргу у сумі 1022,0 грн.;
- 25.02.2020 року здійснено часткову сплату боргу у сумі 500,00 грн.;
- 03.03.2020 року погашено заборгованість в сумі 2613,6 грн, переплата склала 1022,06
грн.;
- 18.06.2020 року платнику було надіслано Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску в період з 03.04.2012 року до 25.02.2020 року № 0034695407 від 18.06.2020 року у сумі: штраф у розмірі 1295, 59- грн. та пеню у розмірі 19962,79 грн, станом на 09.07.2020 року сплата відсутня.
- 20.07.2020 року часткова сплата боргу у сумі 5167,26 грн.;
- 03.09.2020 року часткова сплата боргу у сумі 1400,00 грн.;
- 01.10.2020 року часткова сплата боргу у сумі 1500,00 грн.;
- 18.12.2020 року часткова сплата боргу у сумі 254,80 грн, станом на 31.12.2020 року заборгованість складала 11914,26 грн.;
- 20.01.2021 року часткова сплата боргу у сумі 353,80 грн.;
- 20.02.2021 року часткова сплата боргу у сумі 353,80 грн.;
- 04.03.2021 року часткова сплата боргу у сумі 69,00 грн.;
- 19.03.2021 року часткова сплата боргу у сумі 353,80 грн.;
- 19.03.2021 року часткова сплата боргу у сумі 4000,00 грн.;
- 05.04.2021 року часткова сплата боргу у сумі 4000,00 грн.;
- 14.04.2021 року часткова сплата боргу у сумі 2784,00 грн.;
- 20.04.2021 року часткова сплата боргу у сумі 353,80 грн.;
- 21.05.2021 року часткова сплата боргу у сумі 353,80 грн, станом на 31.12.2020 року переплата складала 707,74 грн.;
- 12.01.2022 року платнику надіслано Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску в період з 22.05.2015 року до 03.03.2020 року № 00000170/ж 10/24-13-24-04 від 12.01.2022 року у сумі 3100,32 грн., з яких штраф у розмірі 318,31 грн. та пеню у розмірі 2782,01 грн, станом на 18.03.2022 року борг ОСОБА_1 складає 2392,58 грн.
4. Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 07.02.2022 року № 10 встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку і отримує пенсію по інвалідності з 26.10.2004 року довічно.
ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1.Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
2.Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", особи, зазначені у пунктах 4 та 5 1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
3. В даному випадку спір виник з приводу того, що позивачем єдиний внесок сплачений із пропуском термінів, встановлених законодавством.
Частиною 11 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено , що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.ч.3, 10, п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
4. Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року №449 визначено процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів (далі Інструкція №449).
Згідно з п.1 р. VII Інструкції №449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції,
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів,
При застосуванні штрафів приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Згідно з п. 5 розд. VII Інструкції №449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
5. Як встановлено судом, нарахування заборгованості зі сплати єдиного внеску здійснювалось щодо недоїмки зі сплати єдиного внеску, несплаченої станом на 18.03.2022 - за період з 22.05.2015 року до 03.03.2020 року, а також щодо штрафуу та пені, нарахованої на ці суми недоїмки - за вказаний період.
Також, з інтегрованої картки позивача та розрахунку штрафних санкцій вбачається, що останнім частково вносились кошти, що зараховані в рахунок сплати заборгованості, однак несвоєчасно.
Оскільки, зазначені суми частково та невчасно погашались позивачем, тому контролюючим органом і нараховано штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.
6. При цьому, суд погоджується з доводами позивача про те, що останній наділений пільгами щодо сплати ЄСВ, оскільки звільнений від такої сплати, як пенсіонер відповідно до вимог Закону. Разом з тим, позивач може бути платником єдиного внеску виключно за умови його добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Так, відповідно до матеріалів справи судом встановлено, що позивачем подавались звіти про самостійно нараховані суми єдиного соціального внеску, а також здійснювались відповідні платежі до бюджету, однак не своєчасно та частково, що свідчить в свою чергу про те, що позивач добровільно брав участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та частково погашав заборгованість.
7. При цьому доказів, які б свідчили про те, що позивач звертався до контролюючого органу із заявою про повернення помилково сплачених коштів, чи з повідомленням, що останній звільнений від сплати ЄСВ матеріали справи не містять, а тому податковим органом правомірно винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
8. Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску задоволенню не підлягають.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ст. 90 КАС України).
9. Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
10. Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, не дають суду підстав для висновків, які б спростовували доводи відповідача, а тому відсутні підстави для задоволення позову.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
2. Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат в частині стягнення з суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області, про скасування рішення - відмовити повністю.
2. Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ: 44057187).
Суддя О.В. Боднарюк