Справа № 560/6732/22
іменем України
03 листопада 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки , військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправними дії Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що полягають у здійсненні 01 березня 2022 року призову за мобілізацією ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без проходження призовної комісії, медичного огляду військово-лікарською комісією та без урахування належності останнього до осіб з інвалідністю, із подальшим направленням для проходження військової служби до в/ч НОМЕР_1 ;
- зобов'язати Хмельницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки утриматися від здійснення призову за мобілізацією ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період його інвалідності;
- визнати протиправним і скасувати рішення Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01 березня 2022 року про призов за мобілізацією ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - особи з інвалідністю, і наказ № 13 від 02.03.2022 року Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки "Про призов війсковозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині, що стосується за мобілізацією ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2022 року № 48 (про прийняття посади та початок виконання службових обов'язків) в частині, що стосується ОСОБА_1 , та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 03.03.2022 року № 52 в частині зарахування до списків в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - особи з інвалідністю.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до відомостей зазначених у довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ № 536708 від 02.09.2021 року, що видана Хмельницькою міською МСЕК, він визнаний особою з інвалідністю третьої групи, йому протипоказана важка фізична праця, та рекомендовано заходи щодо відновлення працездатності - лікування у невролога.
Проте його протиправно було призвано на військову службу по мобілізації, оскільки відповідно до ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому законом порядку особами з інвалідністю. Особи з інвалідністю у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Вказує, що згоди на призов він не надавав і призваний був поза межаит свого місця проживання, що є порушенням ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Вказує, що Хмельницьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки здійснено його призов без урахування того, що він є особою з інвалідністю, без проведення призовної комісії та медогляду військово-лікарською комісією, і за відсутності його згоди, як особи з інвалідністю, тому як наслідок накази командира військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2022 року № 48 (про прийняття посади та початок виконання службових обов'язків) в частині, що стосується ОСОБА_1 , та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 03.03.2022 року № 52 в частині зарахування до списків в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - особи з інвалідністю, є незаконними внаслідок протиправних дій Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та підлягають скасуванню.
З урахуванням викладеного у позовній заяві, позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 01.07.2022 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.09.2022 року вирішено прийняти заяву ОСОБА_1 про зміну предмету позову та уточнення позовних вимог до розгляду, та запропоновано відповідачам протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення вказаної ухвали, подати до суду письмові пояснення щодо поданої та прийнятої заяви про зміну предмету позову та уточнення позовних вимог.
Відповідач - Хмельницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подав відзив на даний адміністративний позов, та пояснення від 28.09.2022 року, в яких у задоволенні позову просить суд відмовити.
В обгрунтування відзиву та пояснень зазначив, що позивач 01.03.2022 року особисто в добровільному порядку звернувся до восьмого відділу Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою призову на військову службу за призовом під час мобілізації, після чого в добровільному порядку був призваний 02.03.2022 на військову службу під час мобілізації у військову частину НОМЕР_1 на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022.
Вказує, що відповідно до вимог Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921, правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних зазначають, що призовники і військовозобов'язані повинні - особисто повідомляти у семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади.
Позивач не повідомив восьмий відділ Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про такі зміни, скарг на здоров'я під час призову на військову службу не повідомляв. Свідоцтва про наявність інвалідності третьої групи не пред'являв.
Зазначає, що відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" розділу 3 "Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період", пункту 3.1 Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Проте начальником Хмельницького районного територіального центу комплектування та соціальної підтримки такий наказ не видавався.
Вказує, що ОСОБА_1 правом на відстрочку від призову на військову службу по мобілізації не скористався.
З врахуванням викладених обставин, у задоволенні позову просить суд відмовити.
Відповідач - військова частина НОМЕР_1 подала відзив на даний адміністративний позов, та відзив на заяву позивача про зміну предмету позову та уточнення позовних вимог, в яких у задоволенні позову просить суд відмовити.
В обгрунтування відзивів відповідач зазначив, що в документах, які надійшли з Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки стосовно позивача не було інформації, що він є інвалідом третьої групи.
Крім того, під час прийому на військову службу позивач не повідомляв військову частину НОМЕР_1 про те, що він є інвалідом третьої групи.
На підставі списку військовозобов'язаних восьмого відділу Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області, військовою частиною НОМЕР_1 прийнято 21 чоловіка, у тому числі під АДРЕСА_1 сержанта ОСОБА_1 , 1993 року народження.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.02.2022 року № 48 до пункту постійної дислокації м. Коломия прибув солдат ОСОБА_1 , такелажник евакуаційного відділення евакуацівйного взводу евакуаційної роти ремонтно-відновлювального батальйону управління військової частини НОМЕР_1 , який прибув із восьмого відділу Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області.
З 28 лютого 2022 року ОСОБА_1 , вважається таким, що справу та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Вказує, що військова частина НОМЕР_1 не має повноважень визначати ступінь придатності ОСОБА_1 , при його прибутті до військової частини НОМЕР_1 .
Також зазначає, що згідно з довідкою начальника відділення персоналу штабу управління військової частини НОМЕР_1 від 20.07.2022 року №7/944, запис здійснений на сторінці 7 військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 щодо його проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 за військово-обліковою спеціальністю такелажника і зарахування до особового складу військової частини НОМЕР_1 на підставі наказу від 03.03.2022 року № 51.
Вважати вірним те, що ОСОБА_1 був зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_1 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.02.2022 року № 48.
Також зазначив, що під час зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини НОМЕР_1 з восьмого відділу Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області до військової частини НОМЕР_1 не надходила особова справа ОСОБА_1 .
Одночасно, представник відповідача - військової частини НОМЕР_1 у відзиві на позовну заяву просив залишити позов без розгляду.
Суд наголошує, що за змістом статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України.
Отже, заявлене у відзиві представником військової частини НОМЕР_1 клопотання про залишення позову без розгляду не підлягає судом вирішенню по суті.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Указом Президента України №69/2022 «Про Загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.02.2022 року № 48 до пункту постійної дислокації м. Коломия прибув солдат ОСОБА_1 , такелажник евакуаційного відділення евакуаційного взводу евакуаційної роти ремонтно-відновлювального батальйону управління військової частини НОМЕР_1 , який прибув із восьмого відділу Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Хмельницької області.
З 28 лютого 2022 року ОСОБА_1 , вважається таким, що справу та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Згідно наказу начальника Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.03.2022 № 13 ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації та перебуває на військовій службі по мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 03.03.2022 № 51 позивача зараховано до особового складу в/ч НОМЕР_1 .
Медичну комісію ОСОБА_1 , не проходив, що підтверджується поясненнями відповідача - Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вказаним у відзиві.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідачів, звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини першої статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В силу частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
У силу статті 65 Основного Закону України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Поряд з цим, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 21.04.2022 №2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 22.05.2022 №2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 15.08.2022 №2500-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 “Про загальну мобілізацію” постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Згідно частини першої статті 1 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу” від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. (частина друга статті 1 Закону №2232-ХІІ)
Відповідно до частини сьомої статті 1 Закону №2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
За нормами частини третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Пунктом 12 частини 1 статті 1 Закону України “Про оборону України” визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону №2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Статтею 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, зокрема, відповідно до частин третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Редакцією статті 23 Закону №3543-ХІІ (чинна на момент призову позивача) визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років;
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю, яка має будь-які види порушень функцій організму III - IV ступеня їх вираження та обмеження життєдіяльності будь-якої категорії II - III ступеня їх вираження відповідно до критеріїв встановлення інвалідності дітям, затверджених Кабінетом Міністрів України, або дитина з інвалідністю, яка має функціональні порушення в організмі та обмеження життєдіяльності, що відповідають критеріям для встановлення I чи II групи інвалідності для повнолітньої особи згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю II групи, до досягнення нею 23 років;
- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років (такі особи можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
- зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
- народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
- інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
- здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
- наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
- жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов'язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
Згідно Указу Президента України №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Згідно з Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Згідно з Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 р. № 573/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
З аналізу норм Законів №2232-ХІІ, №3543-XII слідує, що під час загальної мобілізації, ці Закони не містять заборони для територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомлення громадян про прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки засобами телефонного зв'язку та іншими засобами.
Громадяни мають право і самостійно за власним бажанням з'являтись до відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо виконання свого конституційного обов'язку захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Формою виклику є мобілізаційні розпорядження, повістки або розпорядження військових комісарів.
З матеріалів справи встановлено, що позивач добровільно з'явився до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Згідно частини 13 статті 2 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд.
Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 10 статті 14 Закону №2232-ХІІ за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:
- придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;
- тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;
- підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);
- непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;
- підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
- підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі - Положення), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно до пункту 1.1 розділу ІІ Положення медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях (далі - ММО) та у складі миротворчого персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.
Згідно до пункту 1.5 розділу ІІ Положення у воєнний час військовослужбовці, військовозобов'язані, працівники Збройних Сил України, крім ВЛК, зазначених у пункті 1.4 розділу II Положення, проходять медичний огляд також у ВЛК евакуаційних пунктів, госпітальних баз.
З огляду на викладе, позивач під час мобілізації повинен був пройти медичний огляд ВЛК з метою визначення на тепер придатності його до військової служби.
Судом встановлено, що медичну комісію ОСОБА_1 не проходив, що підтверджується поясненнями представника відповідача - Хмельницького районного територіального центру комплектування, вказаними у відзиві на дану позовну заяву.
Тому позивач в обов'язковому порядку мав пройти медичний огляд за результатами якого повинна встановлюватись його придатність до військової служби із врахуванням того, що йому 02.09.2021 року встановлена третя група інвалідності.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач - Хмельницький районний територіальний центр комплектування допустив бездіяльність щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду після призову на військову службу під час мобілізації.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що полягають у здійсненні призову за мобілізацією ОСОБА_1 без проходження медичного огляду військово-лікарською комісією, та про визнання протиправним і скасування наказу № 13 від 02.03.2022 року Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки "Про призов війсковозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині, що стосується ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльності Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду після призову на військову службу під час мобілізації, та визнання протиправним та скасування наказу № 13 від 02.03.2022 року Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки "Про призов війсковозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині, що стосується ОСОБА_1 .
В частині позовних вимог, що стосуються зобов'язання Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки утриматися від здійснення призову за мобілізацією ОСОБА_1 у період його інвалідності, суд зазначає наступне.
Право на захист у адміністративному судочинстві є самостійним суб'єктивним правом, яке з'являється у власника прав лише в момент їх порушення або оспорювання.
Так, відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, предметом судового розгляду можуть бути лише правовідносини, які вже виникли і пов'язані з захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Захист порушених прав, свобод та інтересів особи є похідним, тобто передбачає наявність встановленого факту їх порушень, при цьому суд не здійснює превентивного захисту.
Тому суд приходить до висновку, що у суду відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача щодо утримання від здійснення призову за мобілізацією ОСОБА_1 у період його інвалідності.
Щодо позовних вимог заявлених до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2022 року № 48 (про прийняття посади та початок виконання службових обов'язків) в частині, що стосується ОСОБА_1 , та наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 03.03.2022 року № 52 в частині зарахування до списків в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 , суд зазначає, що відповідач у своєму відзиві вказав що згідно з довідкою начальника відділення персоналу штабу управління військової частини НОМЕР_1 від 20.07.2022 року №7/944, запис здійснений на сторінці 7 військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 щодо його проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 за військово-обліковою спеціальністю такелажника і зарахування до особового складу військової частини НОМЕР_1 на підставі наказу від 03.03.2022 року № 51 - вважати недійсним, проте безпосередньо сам наказ керівництвом військової частини НОМЕР_1 не скасований.
Тому, на підставі встановлених обставлених обставин, суд приходить до висновку, що вказані накази необхідно визнати протиправними та скасувати.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду після призову на військову службу під час мобілізації.
Визнати протиправним та скасувати наказ № 13 від 02.03.2022 року Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки "Про призов війсковозобов'язаних на військову службу під час мобілізації" в частині, що стосується ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2022 року № 48 в частині, що стосується ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 03.03.2022 року № 52 щодо зарахування до списків в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 .
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Хмельницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Ю. Сіцінського, буд. 16,Хмельницький,Хмельницька область,29009 , код ЄДРПОУ - 26629451) Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )
Головуючий суддя В.К. Блонський