Рішення від 03.11.2022 по справі 520/418/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2022 року № 520/418/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, б. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкову заставу накладену 08.08.2017 за номером обтяження 16412082 Головного управління ДПС у Харківській області на автомобіль марки Samand LX2006 року випуску, синій колір, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 ;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області звільнити автомобіль марки Samand LX2006 року випуску, синій колір, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 з податкової застави.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ним 21.01.2016 у системі електронних торгів СЕТАМ, в рамках виконавчого провадження № 29060500, було придбано за 61007,80 грн. лот 117951, а саме автомобіль Samand LX2006р.випуску,синій колір, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , що належав боржнику ОСОБА_2 , на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 , виданого РЕВ МВ №2 ДАІ ГУМВС в Харківській області 19.04.2007 (РНОКПП НОМЕР_5 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 . При зверненні до територіального сервісного центру МВС України, позивачу стало відмовлено у перереєстрації у зв'язку з наявністю публічного обтяження № 16412082 «податкова застава», що накладена ГУ ДПС у Харківській області на підставі акту опису від 08.08.2017 № 14898-17. 25.05.2021 позивач звернувся до відповідача з вимогою вилучити із Державного реєстру обтяжень рухомого майна запису про податкову заставу автомобіля Samand LX2006, однак відповідач листом від 29.06.2021 № 2899/К/20-40-13-13-20 відмовив у задоволені вимоги. Позивач зазначає, що ним перераховані кошти за придбане майно за банківськими реквізитами, зазначеними у протоколі № 140957 проведення електронних торгів та автомобіль переданий позивачу відповідно до акту видачі майна переможцю. Вважаючи порушення його прав відповідачем, позивач звернувся до суду.

Копії ухвал про відкриття спрощеного провадження надіслані сторонам, та отримані ними.

Відповідач відзив на позов до суду не надав. Відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання відзиву на позов, передбачені ч. 6 ст. 162 КАС України.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) , зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено наступне, позивачем 16.01.2016 у системі електронних торгів СЕТАМ, в рамках виконавчого провадження № 29060500, було придбано за 61 007,80 грн, лот 117951, а саме автомобіль Samand LX2006 випуску, синій колір, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , що належав боржнику ОСОБА_2 , на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 , виданого РЕВ МВ №2 ДАІ ГУМВС в Харківській області 19.04.2007р.( РНОКПП НОМЕР_5 ),яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Позивач зазначає, що ним перераховані кошти за придбане майно за банківськими реквізитами, зазначеними у протоколі № 140957 проведення електронних торгів та автомобіль переданий позивачу відповідно до акту видачі майна переможцю. При зверненні до територіального сервісного центру МВС України, позивачу стало відмовлено у перереєстрації у зв'язку з наявністю публічного обтяження №16412082 «податкова застава», що накладена ГУ ДПС у Харківській області на підставі акту опису від 08.08.2017 № 14898-17. 25.05.2021 позивач звернувся до ГУ ДПС у Харківській області з вимогою вилучити із Державного реєстру обтяжень рухомого майна запису про податкову заставу автомобіля Samand LX2006. Листом від 29.06.2021 № 2899/К/20-40-13-13-20 відповідач відмовив у задоволені вимоги, посилаючись на те, що станом на 24.06.2021 ОСОБА_2 має податковий борг та від неї не надходило заяви про заміну заставного майна. Крім того, у листі зазначено, що до ГУ ДПС у Харківській області не надходило підтвердження про сплату коштів до бюджету від продажу майна.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з пунктом 88.1 статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Відповідно до пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу; у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань. З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (пункт 89.2).

Згідно з пунктом 89.3 статті 89 даного Кодексу майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 89.8 статті 89 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Згідно з пунктом 93.1 статті 93 Податкового кодексу України майно платника податків звільняється з податкової застави з дня: отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку; визнання податкового боргу безнадійним; набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства; отримання платником податків рішення відповідного органу про визнання протиправними та/або скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження.

Підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами 93.1.1-93.1.5 пункту 93.1 цієї статті (пункт 93.2).

Пунктом 93.4 статті 93 цього ж Кодексу встановлено, що у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 цього Кодексу таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.

Також, відповідно до розділу VI «Припинення податкової застави» наказу Міністерства фінансів України за № 586 від 16.06.2018 «Про затвердження Порядку застосування податкової застави контролюючими органами» у випадках, визначених пунктом 93.1 статті 93 глави 9 розділу II Податкового кодексу України, майно платника податків звільняється з-під податкової застави, про що такому платнику надсилається повідомлення.

Звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів здійснюються у порядку, передбаченому пунктом 93.2 статті 93 глави 9 розділу II Податкового кодексу України.

У випадках, передбачених пунктом 100.11 статті 100 глави 9 розділу II Податкового кодексу України, майно платника податків звільняється з-під податкової застави за умови отримання контролюючим органом підтвердження надходження коштів до бюджету в рахунок погашення розстрочених (відстрочених) сум та плати за користування таким розстроченням (відстроченням) в повному обсязі.

У разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 глави 9 розділу II Податкового кодексу України таке майно звільняється з-під податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження надходження коштів до бюджету від такого продажу.

Правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених з метою забезпечення виконання зобов'язань, а також правовий режим виникнення, оприлюднення та реалізації інших прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна визначає Закон України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень».

Відповідно до статті 37 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» до публічних обтяжень належать: податкова застава; накладення арешту на рухоме майно на підставі рішення суду для забезпечення цивільного позову або при порушенні провадження у справі про банкрутство громадянина-підприємця; звернення стягнення на рухоме майно відповідно до рішення суду, винесеного за позовом, який стосується виконання незабезпечених зобов'язань боржника; накладення арешту на рухоме майно на підставі рішень уповноважених органів (осіб) у випадках, встановлених законом; інші обтяження рухомого майна, які кваліфікуються публічними.

Порядок встановлення і зміст окремих видів публічних обтяжень визначаються законом. Публічне обтяження набирає чинності з моменту його реєстрації в Державному реєстрі.

Згідно з статтею 31 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» продаж предмета обтяження є підставою для припинення всіх існуючих забезпечувальних та публічних обтяжень щодо відповідного рухомого майна, а також інших договірних обтяжень з нижчим пріоритетом.

Правила, встановлені цією статтею, також застосовуються в разі реалізації предмета забезпечувального обтяження на публічних торгах за рішенням суду.

Частиною 4 статті 59 Закону України «Про виконавче провадження» підставами для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є надходження на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця суми коштів, стягнених з боржника (у тому числі від реалізації майна боржника), необхідної для задоволення вимог усіх стягувачів, стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та штрафів, накладених на боржника. З постанови державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 29.01.2016 звільнено з під арешту майно боржника, а саме автотранспортний засіб Samand LX2006 випуску, синій колір, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , що належав боржнику ОСОБА_2 .

Пунктом 29 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерство юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 після реалізації арештованого майна чи його передачі стягувачеві в рахунок погашення боргу всі арешти та заборони з такого майна знімаються не пізніше наступного робочого дня після отримання виконавцем документів, що підтверджують повний розрахунок за придбане майно на електронних торгах або після його передачі стягувачеві.

Враховуючи аналіз вказаних норм права та встановлені обставини справи,з'ясовано, що ОСОБА_1 на електронних торгах придбав автомобіль Samand LX2006 випуску, синій колір, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , що належав боржнику ОСОБА_2 , тобто набув право приватної власності на вказаний транспортний засіб. Зазначений транспортний засіб був предметом обтяження - відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції . На підставі постанови державного виконавця від 29.01.2016, вказаний автомобіль вилучено з обтяження.

Тому, відповідно до статті 31 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», продаж предмета обтяження є підставою для припинення всіх існуючих забезпечувальних та публічних обтяжень щодо відповідного рухомого майна, а відповідно до пункту 93.4 статті 93 Податкового кодексу України у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 цього Кодексу таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.

Відповідно до акту про проведення прилюдних (електронних) торгів 28.01.2016, складеного головним державним виконавцем управління державної виконавчої служби Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції Близнюковим Ю.В., виданого на підставі протоколу проведення електронних торгів від 21.01.2016 № 140957 та копій документів, що підтверджують розрахунок за придбане майно, підтверджено надходження на депозитний рахунок Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції гарантійного внеску 3 050,39 грн та 57 957,41 гривень.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до частини 1 статті 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

При цьому, суд зазначає, що державну реєстрація відомостей про припинення обтяження визначає Порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 № 830.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у звільненні майна - придбано на електронних торгах автомобіля Samand LX2006 року випуску, синій колір, № шасі (кузова, рами)VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , що належав боржнику ОСОБА_2 , з податкової застави, і така відмова є протиправною, тому, суд обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача на належний йому вказаний транспортний засіб, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області звільнити з податкової застави, зареєстрованої № 16412082 у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна(тип обтяжень «податкова застава2), Samand LX2006 року випуску,синій колір, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , із внесенням відповідних відомостей до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, встановлених Порядком ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 № 830.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, відповідно до платіжного доручення від 28.12.2021 № 10071135 підтвердив сплату судового збору в розмірі 908,00 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (вул. Пушкінська, б. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Державної податкової служби у Харківській області у звільненні майна - автомобіль Samand LX 2006 року випуску, синій колір, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 з податкової застави.

Зобов'язати Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (вул. Пушкінська, б. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) звільнити з податкової застави, зареєстрованої 08.08.2017 за № 16412082 у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, автомобіль марки Samand LX 2006 року випуску, синього кольору, № шасі (кузова, рами) VIN НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , із внесенням відповідних відомостей до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, встановлених Порядком ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 за № 830.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Харківській області (вул. Пушкінська, б. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) сплачений судовий збір в розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.