03 листопада 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/6889/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС України у Полтавській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом,
16 серпня 2022 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ФОП ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 1264410,98 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за відповідачем зберігається податковий борг у розмірі 1264410,89 грн., що виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
Позивач, будучи повідомленим про відкриття провадження у справі, правом на подання відзиву на позов не скористався, доказів на спростування доводів позовної заяви не надав.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Відповідач у встановленому Законом порядку зареєстрований фізичною особою - підприємцем, ідентифікаційний код НОМЕР_1 .
За відповідачем зберігається податковий борг з ПДВ в розмірі 14060100,00 грн.
Відповідачем подано до контролюючого органа податкові декларації з ПДВ, у яких самостійно визначено суму податкових зобов'язань, яка підлягає сплаті до бюджету.
За вищевказаними податковими деклараціями зберігається заборгованість у розмірі 1090036,83 грн.
За змістом пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає платник податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відтак, визначена у податкових деклараціях сума податкового зобов'язання відповідача з ПДВ вважається узгодженою.
Крім того, контролюючим органом проведено камеральні перевірки відповідача з питань своєчасності сплати податкових зобов'язань з ПДВ, за результатами яких складено відповідні акти та винесено податкові повідомлення-рішення:
№ 41132406 від 29 червня 2021 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 29531,78 грн,
№ 41122406 від 29 червня 2021 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 688,10 грн,
№ 82772406 від 09 листопада 2021 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 6448,73 грн.
Судом встановлено, що вищевказані податкові повідомлення-рішення надсилались на адресу відповідача, проте повернулись до контролюючого органа без вручення.
Матеріалами справи підтверджено, що вказані податкові повідомлення-рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку платником податків не оскаржувались, а відтак, визначені у них суми штрафних санкцій набули статусу податкового боргу.
За відповідачем зберігається податковий борг з ПДФО в розмірі 94038,75 грн.
Відповідачем подано до контролюючого органа податкові декларації з ПДФО, у яких самостійно визначено суму податкових зобов'язань, яка підлягає сплаті до бюджету.
За вищевказаними податковими деклараціями зберігається заборгованість.
За змістом пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає платник податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Крім того контролюючим органом проведено документальну планову виїзну перевірку відповідача, за результатами якої складено відповідний акт та винесено податкові повідомлення-рішення:
№ 0001673305 від 28 січня 2020 року про збільшення податкових зобов'язань на 3796,17 грн та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 1898,09 грн,
№ 0001623305 від 28 січня 2020 року про збільшення податкових зобов'язань на 45554,00 грн та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 22777,00 грн.
Судом встановлено, що вищевказані податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу 19 лютого 2020 року.
Матеріалами справи підтверджено, що вказані податкові повідомлення-рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку платником податків не оскаржувались, а відтак, визначені у них суми штрафних санкцій набули статусу податкового боргу.
За відповідачем зберігається податковий борг з військового збору в розмірі 14658,40 грн.
Відповідачем подано до контролюючого органа податкові декларації про майновий стан і доходи, у яких самостійно визначено суму податкових зобов'язань, яка підлягає сплаті до бюджету в розмірі 8126,20 грн.
За вищевказаними податковими деклараціями зберігається заборгованість.
За змістом пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає платник податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Крім того контролюючим органом на підставі акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0001673305 від 28 січня 2020 року, за яким зберігається заборгованість в розмірі 3796,17 грн.
Матеріалами справи підтверджено, що вказане податкове повідомлення-рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку платником податків не оскаржувалось, а відтак, визначена у ньому сума зобов'язань набула статусу податкового боргу.
За відповідачем зберігається податковий борг з орендної плати за землю в розмірі 146354,72 грн.
Відповідачем подано до контролюючого органа податкові декларації з орендної плати за землю, у яких самостійно визначено суму податкових зобов'язань, яка підлягає сплаті до бюджету.
За вищевказаними податковими деклараціями зберігається заборгованість у розмірі 146354,72 грн.
За змістом пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, сума податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає платник податків у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу, вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Контролюючим органом проведено фактичні перевірки відповідача з питань дотримання законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, за результатами якої складено відповідний акт та винесено податкові повідомлення-рішення:
№ 00088460705 від 23 листопада 2021 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 5100,00 грн,
№ 00088470705 від 23 листопада 2021 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 16800,00 грн.
Матеріалами справи підтверджено, що вказані податкові повідомлення-рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку платником податків не оскаржувались, а відтак, визначені у них суми штрафних санкцій набули статусу податкового боргу.
Згідно із приписами пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
В силу вимог пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг-сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Сума узгодженого грошового зобов'язання, визначена податковими повідомленнями-рішеннями, у встановлений чинним законодавством строк відповідачем не сплачена, а тому набула статусу податкового боргу.
Внаслідок порушення відповідачем строків сплати узгоджених податкових зобов'язань контролюючим органом, у відповідності до статті 129 Податкового кодексу України, нараховано пеню в розмірі 10943,76 грн.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Контролюючим органом 22 лютого 2021 року винесено податкову вимогу № 12400-51, яку вручено відповідачу 25 березня 2021 року.
Доказів оскарження вищевказаної податкової вимоги в адміністративному чи судовому порядку суду не надано.
Відповідно до підпунктів 20.1.19 та 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Зважаючи на те, що відповідачем не надано суду доказів сплати узгодженої суми податкового боргу в добровільному порядку або доказів його спростування, суд дійшов висновку, що позовні вимоги контролюючого органу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 257-263, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
. Адміністративний позов Головного управління ДПС України у Полтавській області (вул. Європейська 4, м. Полтава, 36000, ЄДРПОУ ВП 44057192) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) податковий борг:
з податку на додану вартість у сумі 1126707 (один мільйон сто двадцять шість тисяч сімсот сім) гривень 44 (копійки) та перерахувати кошти за реквізитами: ГУК у Полт. обл/Полтавська/14060100, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UА528999980313060029000016001, код класифікації доходів бюджету: 14060100;
з податку на доходи фізичних осіб у сумі 94038 (дев'яносто чотири тисячі тридцять вісім) гривень 75 (сімдесят п'ять) копійок та перерахувати кошти за реквізитами: ГУК у Полт. обл/тг м. Кременчук/11010500, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UА208999980333159341000016706, код класифікації доходів бюджету: 11010500;
з військового збору в сумі 14658 (чотирнадцять тисяч шістсот п'ятдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок та перерахувати кошти за реквізитами: ГУК у Полт. обл/тг м. Полтава/11011001, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UА138999980313020137000016001, код класифікації доходів бюджету: 11011001;
з орендної плати з фізичних осіб у сумі 7106 (сім тисяч сто шість) гривень 39 (тридцять дев'ять) копійок та перерахувати кошти за реквізитами: ГУК у Полт. обл/тг м. Кременчук/18010900, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UА258999980334189815000016706, код класифікації доходів бюджету: 18010900;
за штрафними санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, у сумі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок та перерахувати кошти за реквізитами: ГУК у Полт. обл/Полтавська/21080900, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UА098999980313040104000016001, код класифікації доходів бюджету: 21080900;
за адміністративними штрафами та штрафними санкціями за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 16800 (шістнадцять тисяч вісімсот) гривень 00 копійок та перерахувати кошти за реквізитами: ГУК у Полт. обл/Полтавська/21081500, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UА028999980314000561000016706, код класифікації доходів бюджету: 21081500.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова