Рішення від 02.11.2022 по справі 420/13803/22

Справа № 420/13803/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.12.2019 р. пенсії у розмірі 82 % від відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 з 01.12.2019 р. пенсії у розмірі 82 % від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення. Під час перерахунку пенсії з 01.12.2019 р. на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.04.2022 р. у справі №420/484/22 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.11.2021 р. № 22/6-6403-у ГУ ПФУ в Одеській області зменшило основний розмір пенсії з 82 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення. Вважає такі дії ГУ ПФУ в Одеській області протиправними, оскільки положення ст.13 Закону № 2262-ХІІ стосовно граничного розміру пенсії виходячи з 70 % суми грошового забезпечення стосуються призначення пенсії, а не його перерахунку, а правова позиція щодо протиправного зменшення відсоткового співвідношення значення пенсії викладена у зразкові справі № 240/5401/18, яка розглядалась Великою Палатою Верховного Суду 16.10.2019 р.

Ухвалою від 03.10.2022 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

Листом від 18.10.2022 р. відповідач надав копії пенсійної справи позивача №N/A19015.

Станом на 01.11.2022 р. відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву.

З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 30.12.2002 р. перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пенсію призначено у розмірі 82 % грошового забезпечення (вислуга років 33) з урахуванням складових: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років; надбавка за ОУС; надбавка за секретність; надбавка за ОРД; премія.

01.01.2016 р. ГУ ПФУ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 70 % відповідних сум грошового забезпечення, однак не погоджуючись з вказаним перерахунком позивач звернувся до суду.

Відповідно до даних КП «ДСС», рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 р. у справі № 420/6381/18, яке набрало законної сили 28.01.2020 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 82% від відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 р.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 82% від відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 р., з урахуванням проведених виплат.

З часом позивач звернувся до МВС України із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням усіх виплат, які він отримував на день звільнення, проте МВС України у задоволенні заяви відмовлено.

Відповідно до даних КП «ДСС», рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 р. у справі № 420/3110/21, яке набрало законної сили 08.06.2021 р., визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови листом від 28.10.2020р. (вих. № Т-19720/22 від 28.10.2020р.) ОСОБА_1 у підготовці та наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 р., відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

На виконання рішення суду Департамент персоналу МВС України 02.11.2021 р. видав ОСОБА_1 довідку № 22/6-6403-у, яку позивач надав ГУ ПФУ в Одеській для проведення перерахунку, однак відповідач відмовив ОСОБА_1 у проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до даних КП «ДСС», рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.04.2022 р. у справі № 420/484/22, яке набрало законної сили 20.05.2022 р., визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у перерахунку з 01.12.2019 р. пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.11.2021 р. № 22/6-6403-у, виданої Департаментом персоналу МВС України, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.12.2019 р. пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.11.2021 р. № 22/6-6403-у, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

03.08.2022 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про виконання вказаного рішення суду та здійснення відповідного перерахунку пенсії.

Листом від 25.08.2022 р. № 13760-11509/Т-02/8-1500/22 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.04.2022 р. у справі № 420/484/22 установлено нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії за рішенням суду у справі № 420/6381/18 у розмірі 82 % грошового забезпечення згідно із довідкою Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, що враховувалась перерахунку пенсій станом на січень 2016 року, тому перерахунок пенсії з 01.12.2019 р. проведено у розмірі 70 % грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону України від 09.04.1992 р. №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням оновленої довідки Департаменту персоналу МВС України від 02.11.2021 № 22/6-6403-у.

Вважаючи дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 82 % до 70 % грошового забезпечення під час перерахунку пенсії з 01.12.2019 р. протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 p. № 2262-XII (далі - Закону № 2262-ХІІ).

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абз.3 преамбули до Закону № 2262-ХІІ).

Право на довічну пенсію за вислугу років за цим Законом мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ (ч.1 ст.1 Закон № 2262-ХІІ у редакції станом на 30.12.2002 р.).

З матеріалів справи слідує, що 30.12.2002 р. ОСОБА_1 набув право на пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІІ у розмірі 82 % грошового забезпечення.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції від 30.12.2002 р.) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни згідно з Законами від 08.07.2011 р. № 3668-VI, від 27.03.2014 р. № 1166-VII, якими цифру "90" замінено цифрою "80" та цифру "80" замінено цифрою "70" відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна розміру пенсії ОСОБА_1 з 82 % до 70 % суми грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Внесені Законом № 1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90 % від розміру грошового забезпечення.

Аналогічні висновки щодо протиправності зменшення відсоткового значення розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії викладені в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 р. у зразковій справі № 240/5401/18.

Положеннями ч.5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії з 82 % на 70% при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 р. на виконання на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.04.2022 р. у справі № 420/484/22 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.11.2021 р. № 22/6-6403-у, виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Щодо зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на отримання перерахованої пенсії з 01.12.2019 р., а оскільки позивач до теперішнього часу отримував пенсію не у повному розмірі з вини органу Пенсійного фонду України, то її різниця має бути виплачена за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Суд зауважує, що питання зміни відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 82% до 70% вже було предметом судового розгляду у справі № 420/11772/20.

Так, у рішенні від 20.12.2019 р. у справі № 420/6381/18 Одеський окружний адміністративний суд дійшов висновку про протиправність дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 82% від відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 р.

Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. А відповідно до ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Таким чином, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 р. у справі № 420/6381/18, що набрало законної сили, є остаточним, обов'язковим для виконання та врахування пенсійним органом під час обчислення розміру пенсійних виплат позивача.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 992,40 грн.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) відсоткового значення розміру пенсії з 82 % до 70 % сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.12.2019 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.12.2019 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 112010201