Рішення від 19.10.2022 по справі 760/12757/22

Справа №760/12757/22

2-о/760/344/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2022 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі

головуючого судді: Оксюти Т.Г.

при секретарі: Горупа В.В.

за участю представників заявника Наєва Д.С., Лапшиної О.В.,

представника заінтересованої особи Єрко Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві цивільну справу окремого провадження за заявою Першого заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація про передачу безхазяйного майна у комунальну власність, -

ВСТАНОВИВ:

Київська міська рада звернулась до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.

Вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Поховання здійснено за рахунок держави на підставі дозволу на видачу трупа Солом'янської окружної прокуратури м. Києва №(10-59)560вих-21 від 08.07.2021 року.

За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 14.07.2022 року ОСОБА_1 мав зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , з 14.11.2002 року та у вказаній квартирі зареєстрований був лише він.

Таким чином на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем відкриття спадщини є м. Київ, Солом'янський район.

Згідно інформації КП КМР «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 23.08.2022 року однокімнатна квартира АДРЕСА_2 загальною площею 32,70 кв.м., жила 16,90 кв.м., на праві власності зареєстрована за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 11.10.2002 року.

Відділами державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що актових записів про народження, зміну імені, реєстрацію та розірвання шлюбу, народження дітей/внуків відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виявлено, лише актовий запис про смерть №16015 від 13.07.2021 року ОСОБА_1 .

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, спадкова справа щодо майна померлого не заводилась, заповіти не посвідчувались.

Таким чином, спадкоємці у ОСОБА_1 відсутні.

Враховуючи те, що після смерті ОСОБА_1 ніхто спадщину не прийняв, нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , згідно ст. 1277 ЦК України та ст. 338 ЦПК України, має бути визнано відумерлою спадщиною і перейти до територіальної громади м. Києва.

Ухвалою суду від 23.09.2022 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду.

Представники заявника та заінтересованої особи у судовому засіданні заяву підтримали та просили її задовольнити з підстав викладених у ній.

Вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Поховання здійснено за рахунок держави на підставі дозволу на видачу трупа Солом'янської окружної прокуратури м. Києва №(10-59)560вих-21 від 08.07.2021 року.

За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 14.07.2022 року ОСОБА_1 мав зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , з 14.11.2002 року та у вказаній квартирі зареєстрований був лише він.

Таким чином на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем відкриття спадщини є м. Київ, Солом'янський район.

Згідно інформації КП КМР «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 23.08.2022 року однокімнатна квартира АДРЕСА_2 загальною площею 32,70 кв.м., жила 16,90 кв.м., на праві власності зареєстрована за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 11.10.2002 року.

Відділами державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) повідомлено, що актових записів про народження, зміну імені, реєстрацію та розірвання шлюбу, народження дітей/внуків відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не виявлено, лише актовий запис про смерть №16015 від 13.07.2021 року ОСОБА_1 .

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, спадкова справа щодо майна померлого не заводилась, заповіти не посвідчувались.

Таким чином, спадкоємці у ОСОБА_1 відсутні.

Відповідно до пункту 8 частини 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Згідно з приписами ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (стаття 1223 ЦК України).

Положеннями частин 1 ст. 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до приписів частини 2 ст. 1277 ЦК України заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною 3 ст. 1277 ЦК України спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.

Аналогічна норма передбачена частиною 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Крім цього, суд враховує норми Конституції України, Цивільного процесуального кодексу України та Закону України «Про прокуратуру», які передбачають підстави та порядок звернення прокурора в інтересах держави до суду з відповідною заявою.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто імператив зазначеного конституційного положення встановлює обов'язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу. Як підкреслив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 01 квітня 2008 року № 4-рп/2008, неухильне додержання органами законодавчої, виконавчої та судової влади Конституції та законів України забезпечує реалізацію принципу поділу влади і є запорукою їх єдності, важливою передумовою стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.

Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», який набрав чинності 30 вересня 2016 року, до Конституції України внесені зміни, а саме Конституцію доповнено статтею 131-1, пункт 3 частини першої якої передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до приписів частин 3 та 4 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення заяви.

Суд вважає законним звернення прокурора в інтересах держави до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.

Враховуючи те, що після смерті ОСОБА_1 ніхто спадщину не прийняв, нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , згідно ст. 1277 ЦК України та ст. 338 ЦПК України, має бути визнано відумерлою спадщиною і перейти до територіальної громади м. Києва.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви.

Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 1277 ЦК України, ст.ст. 338 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Першого заступника керівника Солом'янської окружної прокуратури м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради, заінтересована особа Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація про передачу безхазяйного майна у комунальну власність задовольнити.

Визнати однокімнатну квартиру АДРЕСА_2 , загальною площею 32,70 кв.м., в тому числі жила площа 16,90 кв.м., відумерлою спадщиною, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя