Постанова від 02.11.2022 по справі 420/1420/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 р.м. ОдесаСправа № 420/1420/22

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Одеса;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

21.04.2022 року;

Головуючий в 1 інстанції: Левчук О.А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Яковлєва О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2022 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії;

зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та одержує пенсію по інвалідності, призначену відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв'язку із набранням законної сили судовим рішенням по справі №826/3858/18 та скасуванням п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 і змін до п. 5 додатку 2 Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року №45, вказує на наявність права на перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

З огляду на те, що відповідач відмовляє у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яка свідчить про зміну (збільшення) розміру грошового забезпечення у відповідному періоді, а відтак - дає підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії згідно положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку від 13.02.2008 року №45, чим порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, він вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2022 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Проаналізувавши положення ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку від 13.02.2008 року №45, суд першої інстанції виходив з того, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 виникли підстави для перерахунку пенсії, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року.

З огляду на те, що пенсія позивачу за вказаним Законом призначена з листопада 2018 року і матеріали справи не містять доказів про зміну розміру грошового забезпечення чи його складових, суд першої інстанції визначив, що скасування в судовому порядку пунктів окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та змін до п. 5 і додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку позивачу пенсії та не є підставою для подання до органу пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про задоволення позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки положенням ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 і помилково не враховано, що із скасуванням в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, якими звужено складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії і розмір виплат, та змін до п. 5, додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії та впливають на право на отримання пенсії, виходячи з розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704.

Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді начальника інженерної служби військової частини НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 20.11.2018 року №239 військовослужбовця контрактної служби капітана ОСОБА_1 , начальника інженерної служби військової частини НОМЕР_1 , на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 06.10.2018 року №287 та відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», звільненого у запас за п. «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час або обмежену придатність у воєнний час), визначено таким, що 20 листопада 2018 року справи та посаду здав та вибув до Добровольського РВК Одеської області. З 20 листопада 2018 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Також, 20.11.2018 року Військовою частиною НОМЕР_1 оформлено Грошовий атестат Серії ЗУ №351513, яким засвідчено виплату позивачу: оклад за військовим званням; посадовий оклад; надбавка за вислугу років, та щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби; премія; фіксована премія.

22.11.2018 року Військовою частиною НОМЕР_1 видано на ім'я позивача Довідку за №556 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393.

Вказана довідка видана в підтвердження того, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії позивача, які враховуються під час обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 27902,72 грн., у тому числі:

надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 п.п. 1 п. 5 постанови КМУ №704) у розмірі 6254,05 грн.;

збільшений розмір премії до граничних сум (телеграма Департаменту фінансів від 04.04.2018 року №248/1739) у розмірі 2323,07 грн.;

премія (п. 15 постанови КМУ №704 (із змінами)) у розмірі 19325,6 грн.

Попередньо, під час оформлення на ім'я позивача довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії Військова частина керувалась роз'ясненням у листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.03.2018 року №248/3/6/855 щодо пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, доповненим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.

Так, у своєму листі Департамент фінансів Міністерства оборони України, зокрема, зазначив, що Довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, які отримували військовослужбовці за займаними посадами, надається за 24 повні місяці перед звільненням, але не раніше, ніж з 01 березня 2018 року. Додаткові види грошового забезпечення в довідці зазначаються в тому місяці, за який виникло право на їх нарахування.

Довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення не надається військовослужбовцям, які:

були виключені зі списків військової частини в березні 2018 року (у зв'язку зі звільненням або смертю);

були виключені зі списків військової частини після 31 березня 2018 року (у зв'язку зі звільненням або смертю) та не одержували (втратили право на одержання) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, крім тих, яким грошове забезпечення виплачувалося відповідно до інших постанов Уряду.

13.02.2019 року, відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, Одеським обласним військовим комісаріатом направлено в Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, у тому числі, разом із Грошовим атестатом Серії ЗУ №351513 та Довідкою про додаткові види грошового забезпечення, оформлену 07.02.2019 року.

Згідно протоколу з пенсійної справи №1501022840, позивачу з 21.11.2018 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсія позивача обчислена, виходячи з грошового забезпечення, яке складалось з:

посадовий оклад (4930 грн.);

оклад за військове звання (1270 грн.);

процентна надбавка за вислугу років 30% (1860 грн.);

середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (3487,84 грн.), у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби 10%, премія 52%,

всього при обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення у сумі 11547,84 грн.

16.12.2021 року представниця позивача звернулась в ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просила підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення, із зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для здійснення обчислення перерахунку пенсії.

Розглянувши вказане звернення, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у задоволення заявлених вимог відмовив, про що повідомив у листі від 13.01.2022 року №943/309.

Як на підставу для залишення вимог позивача без задоволення, відповідач послався на те, що розмір грошового забезпечення на день призначення позивачу пенсії визначено в грошовому атестаті та в довідці про додаткові види грошового забезпечення, виписаних фінансово-економічною службою військової частини відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Повідомлено, що Урядом України рішення щодо перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, пенсії яким призначено після 01.03.2018 року, не приймалось.

Водночас, проінформовано, що розпорядженням ТВО начальника штабу-заступником командира військової частини НОМЕР_2 від 01.07.2021 року №2/3555 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки доведено для врахування в роботі лист Департаменту юридичного забезпечення МОУ від 24.01.2021 року №248/ПУ1780 та ТЛГ ТВО начальника ФЕУ КСВ ЗСУ від 29.06.2021 року №116/14/2/614 щодо видання довідок про розмір грошового забезпечення військовим пенсіонерам для перерахунку пенсій згідно форми, затвердженої постановою КМУ від 13.02.2018 року №45, за зверненнями пенсіонерів в добровільному порядку без судових рішень з урахуванням правових висновків КАС ВС по справі №160/8324/19. У листі зазначено, що судове рішення на осіб, звільнених з військової служби і пенсії яким призначено після 01.03.2018 року, не поширюється.

Таким чином, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за заявами пенсіонерів готуються та надаються до управління пенсійного фонду нові довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною останній штатній посаді станом на 05.03.2019 року, відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії особам, пенсії яким призначено до 01.03.2018 року.

Крім того, з посиланням на положення п. 3 Порядку від 13.02.2018 року №45, відповідач зазначив, що видача довідок про розмір грошового забезпечення здійснюється уповноваженим органом після надходження відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. З огляду на те, що від управління пенсійного фонду відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило, Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки визначив відсутніми правові підстави для складання та направлення запитуваної у зверненні довідки для перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, посилаючись на їх необґрунтованість та неправомірність, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів на належне пенсійне забезпечення.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (в редакції, яка діяла на момент виходу позивача на пенсію) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Також, відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Слід враховувати, що відповідно до ч. 3 ст. 43 і ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (в редакції, яка діє на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

За загальним правилом постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (в редакції, яка діє на момент виникнення спірних правовідносин) порядок дій, які повинен вчинити відповідач, полягає в тому, що на підставі списків ПФУ уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у цьому списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у встановлений строк подають їх головним управлінням ПФУ для перерахунку пенсії.

Одночасно, відповідно до положень п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсій.

Таким чином, перерахунок соціальних виплат осіб, пенсія яким призначена за Законом №2262, провадиться після вчинення уповноваженими органами дій, передбачених Порядком від 13.02.2008 року №45, або подання пенсіонером додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії, та у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведеної на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких осіб.

Слід враховувати, що постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року, установлено та затверджено схеми і порядок нарахування військовослужбовцям та прирівняним до них осіб посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати, зокрема:

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

У п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено виплачувати, зокрема:

надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Зазначений акт ввів нові складові грошового забезпечення військовослужбовців та згідно із приписами ст.ст. 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII є підставою як для перерахунку пенсії так і врахуванню при обчисленні розміру грошового забезпечення під час призначення пенсії військовослужбовцям і прирівняним до них особам.

Виходячи з обставин цієї справи, апеляційний суд враховує, що на час виходу позивача на пенсію його розмір грошового забезпечення, який враховується при перерахунку пенсії, обчислений з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.

Наведене свідчить на користь обґрунтованості висновків суду першої інстанції та доводів відповідача про те, що факт введення в дію положень вказаного акту та приведення у відповідність норм порядку щодо перерахунку пенсій цій категорії осіб із врахуванням повних і належних складових грошового забезпечення і додаткових видів грошового забезпечення, не створює правових підстав для перерахунку пенсії позивача.

Одночасно, колегія суддів акцентує увагу, що у Довідці за №556, виданій 22.11.2018 року Військовою частиною НОМЕР_1 на ім'я позивача, підтверджується, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії позивача, які враховуються під час обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 27902,72 грн., у тому числі:

надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 п.п. 1 п. 5 постанови КМУ №704) у розмірі 6254,05 грн.;

збільшений розмір премії до граничних сум (телеграма Департаменту фінансів від 04.04.2018 року №248/1739) у розмірі 2323,07 грн.;

премія (п. 15 постанови КМУ №704 (із змінами)) у розмірі 19325,6 грн.

Також, врахуванню підлягає та обставина, що пенсія позивача обчислена, виходячи з грошового забезпечення, яке складалось, у тому числі з середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 3487,84 грн.

Згідно наявного в матеріалах справи списку документів до подання про призначення позивачу пенсії від 07.02.2019 року №100418, до органу пенсійного фонду для врахування під час призначення пенсії відповідачем надіслано Довідку про додаткові види грошового забезпечення, оформлену 07.02.2019 року.

Наведене у сукупності дає колегії суддів підстави вважати, що у Довідці від 22.11.2018 року №556 не враховано такий додатковий вид грошового забезпечення як надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям, передбачену п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), та про заниження загального розміру додаткових видів грошового забезпечення, що фактично враховані на підставі відповідного подання територіального центру комплектування та соціальної підтримки під час призначення позивачу пенсії.

Отже, є підтвердженою обґрунтованість доводів позивача про порушення відповідачем у такий спосіб його прав та інтересів на належне пенсійне забезпечення.

Слід зазначити, що за правилами ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Виходячи зі змісту вказаних положень адміністративного процесуального законодавства, порушені права чи інтереси особи, яка звернулась із адміністративним позовом, підпадають під реалізацію судом ефективного судового захисту.

На переконання апеляційного суду, встановлення під час розгляду справи невідповідності складових грошового забезпечення і його розміру, що фактично враховані під час призначення пенсії, яка вплинула у такий спосіб на права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення, дає адміністративному суду процесуальну можливість, передбачену ст.ст. 2, 9 КАС України, для виходу за межі позовних вимог та вжити заходи ефективного захисту порушених прав позивача шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень повторно направити до органу пенсійного фонду належні та повні відомості про додаткові види грошового забезпечення, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 на час звільнення позивача з військової служби та його виходу на пенсію.

З огляду на викладене, оскільки висновки суду першої інстанції не у повній мірі відповідають нормам матеріального і процесуального права та обставинам справи, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог ст. 317 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 9, 139, 308, 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2022 року - скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, із обов'язковим зазначенням повних та належних відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку ОСОБА_1 пенсії з моменту її призначення.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, із обов'язковим зазначенням повних та належних відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку ОСОБА_1 пенсії з моменту її призначення.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв