02 листопада 2022 року м. Дніпросправа № 280/2710/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року (суддя Семененко М.О.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЗАПСПЛАВ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії,-
ТОВ «УКРЗАПСПЛАВ» звернулось з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області № 6904 від 22.10.2021 про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЗАПСПЛАВ» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області № 7541 від 02.12.2021 про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЗАПСПЛАВ» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області № 916 від 03.02.2022 про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЗАПСПЛАВ» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області виключити Товариство обмеженою відповідальністю «УКРЗАПСПЛАВ» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, не враховано ненадання платником документів, що підтверджують походження товару, придбаного у постачальників.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, ТОВ «УКРЗАПСПЛАВ» зареєстровано як юридичну особу 21.01.2021, основним видом діяльності за КВЕД є: 24.10 Виробництво чавуну стаді та феросплавів. Підприємство є платником податку на додану вартість, що підтверджується Витягом 32108254500032 з Реєстру платників податку на додану вартість від 15.06.2021.
Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення № 6904 від 22.10.2021 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ «УКРЗАПСПЛАВ» критеріям ризиковості платника податку (п.8), а саме: Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних.
23.11.2021 позивач направив до контролюючого органу повідомлення №1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податків критеріям ризиковості, якими підтверджено види діяльності підприємства, наявність земельних ділянок, об'єктів нерухомості та обладнання (форма 20-ОПП), пояснення та первинні документи по взаємовідносинам з контрагентами-постачальниками контрагентами-покупцями, дозвільну документацію, бухгалтерську документацію, штатний розпис, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань праці; звіти виробництва за зміну, зведену таблицю плавок тощо.
Контролюючим органом прийнято рішення № 7541 від 02.12.2021, згідно з яким ТОВ «УКРЗАПСПЛАВ» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, підстава: Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН, здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних, та надання платником документів не в повному обсязі.
28.01.2022 позивач направив до контролюючого органу повідомлення №1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податків критеріям ризиковості, якими підтверджено види діяльності підприємства, наявність земельних ділянок, об'єктів нерухомості та обладнання (форма 20-ОПП), пояснення та первинні документи по взаємовідносинам з контрагентами-постачальниками контрагентами-покупцями, дозвільну документацію, бухгалтерську документацію, штатний розпис, декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань праці; звіти виробництва за зміну, зведену таблицю плавок тощо.
Контролюючим органом прийнято рішення № 916 від 03.02.2022, згідно з яким ТОВ «УКРЗАПСПЛАВ» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, підстава: Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН, здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних, та надання платником документів не в повному обсязі.
Позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачами правомірність оскаржених рішень не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12 2019 №1165.
Згідно з пунктом 3 Порядку №1165 податкові накладні/ розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до положень пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 4 до Порядку №1165, затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Як було встановлено судом першої інстанції, оскаржувані рішення прийняті з підстав відповідності позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Додатком №1 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пункт 8 яких передбачає такий критерій, як наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з додатком 4 Порядку №1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
Як встановлено судом першої інстанції, в оскаржуваних рішеннях вказане поле заповнено та зазначено таке: Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних (рішення № 6904 від 22.10.2021), Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН, здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних, та надання платником документів не в повному обсязі (рішення № 7541 від 02.12.2021 та № 916 від 03.02.2022).
Судом першої інстанції вірно зазначено, що оскаржувані рішення не містять належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку за ознакою - Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних, з посиланнями на відповідні документи. В рядку «податкова інформація» не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретну господарську операцію, яку контролюючий орган визначає як ризикову, та/або податкові накладні/розрахунки коригування платника, в яких були зафіксовані такі операції.
На підтвердження обставин, що зумовили прийняття рішення № 6904 від 22.10.2021, відповідач надав до матеріалів справи лист від 22.10.2021 №13329/08-01-18-07, складений Вознесенівським відділом камеральних перевірок управління з питань виявлення та оприлюднення податкових ризиків ГУ ДПС у Запорізькій області на виконання вимог листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 30.01.2020 №134/08-01-06-03-18 «Про надання інформації», у якому зазначено, що за результатами проведеного аналізу даних ЄРПН за період червень-жовтень 2021 встановлено, що позивач здійснює придбання природного газу у TOB «АКТИВГАЗ ВОСТОК» (39889384), який в свою чергу придбає аналогічні товари у контрагентів - постачальників, придбання яких по ланцюгу постачання не встановлено, а саме:
- у TOB «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «СТАНДАРТ ГРУП» (42643613), який в свою чергу придбає аналогічні товари у TOB «СГ ТОРГ» (39236326), який за результатами наявних баз даних ДПС України встановлено, що Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 27.07.2021 р №16567, від 05.08.2021р №17450 встановлено відповідність TOB «СГ ТОРГ» (39236326) критеріям ризиковості платника податку - є учасником формування схемного ПДВ;
- у TOB «СГ ТОРГ» (39236326), який за результатами наявних баз даних ДПС України встановлено, що Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН від 27.07.2021 р №16567, від 05.08.2021 р.№17450 встановлено відповідність TOB «СГ ТОРГ» (39236326) критеріям ризиковості платника податку - є учасником формування схемного ПДВ;
- у TOB «ЕКВІСТ-СІМ» (31601073), який в свою чергу придбає аналогічні товари у TOB «СГ ТОРГ» (39236326), який за результатами наявних баз даних ДПС України встановлено, що Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.07.2021 р №16567, від 05.08.2021 р №17450 встановлено відповідність TOB «СГ ТОРГ» (39236326) критеріям ризиковості платника податку - є учасником формування схемного ПДВ.
У зв'язку з вищенаведеним по підприємству TOB «УКРЗАПСПЛАВ» вбачається використання/розповсюдження «схемного» податкового кредиту та як, наслідок, ухилення від сплати податків до бюджету.
Крім того, на підтвердження обставин, що зумовили прийняття рішення № 7541 від 02.12.2021, матеріали справи містять лист від 02.12.2021 №15444/08-01-18-07, складений Вознесенівським відділом камеральних перевірок управління з питань виявлення та оприлюднення податкових ризиків ГУ ДПС у Запорізькій області на виконання вимог листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 30.01.2020 №134/08-01-06-03-18 «Про надання інформації», за результатами проведеного аналізу інформації та копій документів, наданих позивачем, у якому зазначено, що за результатами проведеного аналізу даних ЄРПН за період червень-жовтень 2021 встановлено, що позивачем первинні документи по взаємовідносинам з контрагентами надано вибірково. Так, не надано жодних копій документів по взаємовідносинам з контрагентами - постачальниками TOB «ДЖИ ПІ ТРЕЙД» (37816115), ТОВ «АКТИВГАЗ ВОСТОК» (39889384); не надано договір з контрагентом-постачальником ФОП ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ). Також, згідно наданих ТТН встановлено, що перевізниками товарів на контрагентів - покупців є сторонні організації, замовником послуг є позивач. Проте, позивачем не надано договорів, актів виконаних робіт з контрагентами - перевізниками. Також, не надано ТУ, технологічних регламентів, ДСТУ тощо, згідно яких здійснюється виробництво продукції. Таким чином, наданих копій документів не достатньо для доведення факту реальності проведених операцій між позивачем та контрагентами та прийняття рішення щодо виключення підприємства з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Крім того, на підтвердження обставин, що зумовили прийняття рішення № 916 від 03.02.2022, було надано лист від 03.02.2022 №1585/08-01-18-07, складений Вознесенівським відділом камеральних перевірок управління з питань виявлення та оприлюднення податкових ризиків ГУ ДПС у Запорізькій області на виконання вимог листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 30.01.2020 №134/08-01-06-03-18 «Про надання інформації», за результатами проведеного аналізу інформації та копій документів, наданих позивачем, у якому зазначено, що за результатами проведеного аналізу даних ЄРПН за період червень-жовтень 2021 встановлено, що позивачем первинні документи по взаємовідносинам з контрагентами надано вибірково. Так, не надано жодних копій документів по взаємовідносинам з контрагентом - постачальником ТОВ «АКТИВГАЗ ВОСТОК» (39889384); не надано договір, рахунки на оплату, видаткові накладні, ТТН по взаємовідносинам з контрагентом-постачальником TOB «ДЖИ ПІ ТРЕЙД» (37816115); не надано договір з контрагентом-постачальником ФОП ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ). Також, згідно наданих ТТН встановлено, що перевізниками товарів на контрагентів - покупців є сторонні організації, замовником послуг є позивач. Проте, позивачем не надано договорів, актів виконаних робіт з контрагентами - перевізниками. Також, не надано ТУ, технологічних регламентів, ДСТУ тощо, згідно яких здійснюється виробництво продукції. Крім того, згідно наявних баз даних ДПС України встановлено, що рішенням комісії з питань зупинення реєстрації ПH/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних № 4158 від 01.02.2022 встановлено відповідність контрагента-постачальника TOB «ФОРПОСТ СІТІ» (код ЄДРПОУ 42722773) критеріям ризиковості платника податку; рішенням комісії з питань зупинення реєстрації ПН/PK в Єдиному реєстрі податкових накладних №8007 від 29.12.2021 встановлено відповідність контрагента-постачальника TOB «НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ «УКРПРОМЕКОЛОГІЯ» (31329313) критеріям ризиковості платника податку. Таким чином, наданих копій документів не достатньо для доведення факту реальності проведених операцій між позивачем та контрагентами та прийняття рішення щодо виключення підприємства з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Судом першої інстанції вірно було зазначено, що за змістом податкової інформації контролюючим органом здійснено аналіз діяльності позивача за період червень-жовтень 2021 року, при цьому не виокремлено господарську операцію, яка послугувала підставою для винесення рішень №6904 від 22.10.2021, № 7541 від 02.12.202 або № 916 від 03.02.2022, як того вимагає пункт 8 Критеріїв ризиковості платника.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що з наданої до суду податкової інформації неможливо встановити підстави для прийняття оскаржуваного рішення.
Судом першої інстанції вірно було взято до уваги, що негативна податкова інформація стосується не господарської діяльності позивача, а його контрагентів.
Таким чином, вірними є висновки суду першої інстанції, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідними наслідками у вигляді внесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання за ознакою «Платником податку та/або його контрагентами, згідно даних ЄРПН здійснено реалізацію товарів/послуг, відмінних від придбаних», у зв'язку з чим спірні рішення № 6904 від 22.10.2021, № 7541 від 02.12.2021, № 916 від 03.02.2022 є протиправними та підлягають скасуванню.
Колегія суддів також погоджується з судом першої інстанції про наявність правових підстав для зобов'язання відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРЗАПСПЛАВ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 02 листопада 2022 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш