02 листопада 2022 року м. Дніпросправа № 160/2906/22
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року (суддя Сліпець Н.Є.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року позов задоволено частково.
Суд вирішив визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо невнесення відомостей до Реєстру застрахованих осіб про суми страхових внесків ОСОБА_1 за період з 01.01.2008 року по 04.11.2014 року.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області видати ОСОБА_1 письмове підтвердження (довідку) про сплачені суми страхових внесків за період проходження служби з 01.01.2008 року по 04.11.2014 року, встановлені рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 року № 804/912/18 та ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року у справі № 807/912/18.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що наявність у позивача довідки Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, а саме відомостей з державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, є достатньо. Підставою для Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для внесення змін до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, вбачаючи, що відповідач за відсутності первинних носіїв бухгалтерського обліку не може надати позивачу довідку про розміри грошового забезпечення та сплачені страхові внески за спірний період.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, позивач у період з 16.12.2006 по 04.11.2014 проходив службу у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 у справі № 804/912/18, зокрема, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області внести у дублікат трудової книжки позивача записи про час служби у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2019, в задоволенні клопотання Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області про ухвалення додаткового судового рішення у справі №804/912/18 відмовлено, а клопотання про роз'яснення рішення суду задоволено та зазначено, що датою зарахування позивача на службу є 16.12.2006, згідно наказу Головного управління МНС у Луганській області від 16.12.2006 № 184 о/с.
На виконання рішення від 24.09.2018 були внесенні у дублікат трудової книжки позивача записи про час служби у Головному управлінні ДСНС України у Луганській області з 16.12.2006 по 04.11.2014.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 у справі №160/9226/20, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.04.2021, в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ДСНС у Дніпропетровській області про видачу письмового підтвердження (довідки) про сплачені суми страхових внесків за період проходження служби з 16.12.2006 по 04.11.2014 відмовлено, оскільки позов поданий до неналежного відповідача.
11.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області із заявою про видачу довідки про сплату страхових внесків за період служби з 16.12.2006 по 04.11.2014.
Листом від 25.08.2021 № 5701-4231/5705/01 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області повідомило, що у зв'язку із проведенням антитерористичної операції на території України, відповідно до наказу ДСНС України від 09.10.2014 № 566 «Про встановлення місць дислокації апарату та підрозділів ГУ ДСНС України у Луганській області та здійснення організаційно-штатних заходів» головне управління було передислоковане з міста Луганська до міста Сєвєродонецька, і на сьогодні архівні матеріали управління знаходяться на території, тимчасово неконтрольованій у місті Луганську. У зв'язку з цим, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області не має можливості надати інформацію щодо сплачених внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період служби з 16.12.2006 по 04.11.2014.
03.11.2021 ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області із заявою про видачу довідки про утримання страхових внесків за період проходження служби з 16.12.2006 по 04.11.2014 та просив також повідомити, чи повинна бути в наявності у нього на руках довідка про сплачені суми страхових внесків.
Листом від 18.11.2021 №5701-5670/5705/02 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області повідомило, що на аналогічне звернення вже була надана відповідь листом від 29.01.2021.
Позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність спірних дій не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до ч. 1 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ч. 4 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України час проходження особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту зараховується до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 115 Кодексу цивільного захисту України держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до ч. 1 ст. 127 Кодексу цивільного захисту України пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту здійснюється у порядку та розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що в даному спорі таким платником єдиного внеску є ГУ ДСНС України в Луганській області, оскільки саме в цьому управлінні позивач працював в період з 16.12.2006 по 04.11.2014 (що також встановлено рішеннями Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах № 804/912/18 та №160/9226/20) і саме це управління є відповідальним за правильність утримання із заробітної плати позивача страхового (єдиного) внеску і вірне відображення розміру заробітку з якого справляються страхові внески у звіті для персоніфікованого обліку ПФУ.
Статтею 1 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - це організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.
За змістом ст. 20 Закону № 1058-ІV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону № 1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; роботодавців; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; органів доходів і зборів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; компаній з управління активами; зберігачів; інших джерел, передбачених законодавством.
Зі змісту ч. 16 ст. 106 Закону № 1058-IV вбачається, що саме на виконавчі органи ПФУ покладений обов'язок застосування адміністративного стягнення до порушників встановленого порядку нарахування, обчислення та строків сплати страхових внесків.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Аналогічне положення міститься в п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Ухвалою Дніпропетровського адміністративного суду від 04.03.2019 року у справі №804/912/18 встановлено, що позивач працював на посаді пожежного окремого поста державної охорони смт. Білоріченський з 16.12.2006 року, згідно наказу ГУ МНС від 16.12.2006 року № 184 о/с. що підтверджено довідкою від 02.02.2007 року № 13/57/8 виданою начальником Лутугинського РВ ГУ МНС України в Луганській області.
З довідки Пенсійного фонду України за Формою ОК-5 (реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування індивідуальні відомості про застраховану особу) від 21.02.2021 року вбачається, що в системі містяться відомості про нарахування суми грошового забезпечення і сплачені з них страхові внески за певні періоди служби.
Як було встановлено судом першої інстанції, в графі відомості про страхувальника наявна інформація про Лутугінський районний відділ ГУ МНС України в Луганській області з кодом 24522039.
У звітних роках з грудня 2006 року по грудень 2007 року наявні інформація про сплату страхових внесків позивачем, а саме міститься код страхувальника - 24522039 та знаменник правої частини містить позначку «Так», що свідчить про сплату страхувальником страхового внеску.
Таким чином, вірними є висновки суду першої інстанції, що вимоги позивача в частині визнання протиправними дій ГУ ДСНС України у Луганській області та зобов'язання видати письмове підтвердження (довідку) про сплачені суми страхових внесків за період проходження служби з 16.12.2006 по 31.12.2007 є необґрунтованими, оскільки в реєстрі застрахованих осіб наявна відповідна інформація, у зв'язку з чим підстави для їх задоволення відсутні.
Судом першої інстанції також було встановлено, що період з січня 2008 року по 04.11.2014 року включно взагалі не відображені в довідці форма ОК - 5, та не містить посилань про сплату страхувальником з кодом 24522039 страхових внесків.
28.08.2019 набрав чинності Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків (№ 770), який установлює механізм, форму та строки подання до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2016 р. у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 Порядку № 770 передбачено, що у разі відсутності інформації з податкового розрахунку сум доходу відомості про періоди служби, суми грошового забезпечення та сплату страхових внесків вносяться територіальними органами Пенсійного фонду України до реєстру застрахованих осіб на підставі поданого військовими частинами чи органами, які виплачують (виплачували) грошове забезпечення (далі - страхувальники), або подаються органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи), до територіальних органів Пенсійного фонду України у вигляді звіту за формою згідно з додатком.
Страхувальники або уповноважені органи подають звіт до територіальних органів Пенсійного фонду України у такі строки:
- за період з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2003 р. - не пізніше ніж 1 грудня 2019 р.;
- за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2007 р. - не пізніше ніж 1 травня 2020 р.;
- за період з 1 січня 2008 р. по 31 грудня 2011 р. - не пізніше ніж 1 жовтня 2020 р.;
- за період з 1 січня 2012 р. по 31 грудня 2015 р. - не пізніше ніж 1 жовтня 2021 р.;
- за період з 1 січня 2015 р. по 31 грудня 2016 р. - не пізніше ніж 11 жовтня 2022 року.
Кінцеві строки подання страхувальниками або уповноваженими органами звіту до територіальних органів Пенсійного фонду України, зазначені у цьому пункті, можуть бути змінені відповідними державними органами за погодженням з Пенсійним фондом України, але не пізніше ніж до 11 жовтня 2022 року.
Судом першої інстанції вірно враховано, що строки подачі звітів за період з 01.01.2008 року по 04.11.2014 року закінчилися у жовтні 2020 року та жовтні 2021 року.
Зі змісту пункту 4 вбачається, що кінцевий строк подання страхувальниками звіту може бути змінений тільки до 11.10.2022 року за умови погодження такої зміни з ПФУ.
Матеріали справи не містять доказів погодження з ПФУ зміни строку подання звіту до 11.10.2022 року, що свідчить про наявність в його діях протиправності.
Судом першої інстанції з довідки Форми ОК-5 від 02.02.2022 було встановлено відсутність відомостей про страхові внески в Реєстрі застрахованих осіб, отже, відповідні відомості так і не були внесені.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність задовольнити частково вимоги позивача та визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо невнесення відомостей про суми страхових внесків за період з 01.01.2008 року по 04.11.2014 року та зобов'язати видати письмове підтвердження (довідку) про сплачені суми страхових внесків за період проходження служби з 01.01.2008 року по 04.11.2014 рік, встановлений за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 року № 804/912/18 та ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року у справі № 807/912/18.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 02 листопада 2022 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш