02 листопада 2022 року справа №200/12190/21
м.Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Казначеєва Е.Г., Міронової Г.М., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у справі № 200/12190/21 (головуючий І інстанції Кочанова П.В., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності дискримінаційною, протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив: визнати непрямою дискримінацією бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську у вигляді не підготування, не подання, не оформлення (здійснення розрахунку вислуги років) та не подання відповідного подання, документів для призначення пенсії за вислугою років у календарному обчисленні, що з 1 листопада 2020 року або після цієї дати і на день звільнення склала 25 календарних років і більше згідно статті 12 Закону №2262-ХП та у відповідності, ПКМУ №393 від 17 липня 1992 р., з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 32 роки 27 дні, як учаснику бойових дій, з 2 березня 2021 року; визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську, у вигляді не підготування, не подання, не оформлення (здійснення розрахунку вислуги років) та не подання відповідного подання, документів для призначення пенсії за вислугою років у календарному обчисленні, що з 1 листопада 2020 року або після цієї дати і на день звільнення склала 25 календарних років і більше згідно статті 12 Закону № 2262-Х1І та у відповідності, П КМУ № 393 від 17 липня 1992 року,з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 32 роки 27 дні, як учаснику бойових дій - ОСОБА_1 , з 2 березня 2021 року; зобов'язати Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську підготувати, подати, оформити (здійснити розрахунок вислуги років) та подати подання та необхідні документи для призначення пенсії за вислугою років у календарному обчисленні, що з 1 листопада 2020 року або після цієї дати і на день звільнення склала 25 календарних років і більше згідно статті 12 Закону №2262-ХІІ та у відповідності, ПКМУ №393 від 17 липня 1992р., з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 32 роки 27 дні, як учаснику бойових дій.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року у задоволенні позовну відмовлено.
Позивачем подано апеляційну скаргу на рішення суду, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позов. Апелянт зазначив, що жодним законом України щодо правоохоронних органів статус керівника органу досудового розслідування, слідчого правоохоронного органу ніколи не відносився до державного службовця, тому вважає, що має право на пенсію за Законом № 2262.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволенні.
Ухвалами апеляційного суду від 24.02.2022 року справу призначено до розгляду на 6 червня 2022 року. У зв'язку із запровадженням Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, воєнного стану через акт відкритої агресії з боку Російської Федерації, а також, враховуючи наказ Голови Верховного Суду від 2 березня 2022 року №29/0/8-22 «Про встановлення особливого режиму роботи Верховного Суду в умовах воєнного стану», з метою забезпечення безперервності правосуддя, ця скарга розглядається у перший день можливості вчинення процесуальних дій.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу № 200/12190/21, однак листом від 20.10.2022 року суд першої інстанції повідомив про відсутність можливості надати справу в паперовому вигляді у зв'язку з тим, що справа знаходиться в приміщенні суду у м. Слов'янську, де ведуться активні бойові дії. Також повідомлено, що електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
Листом від 19.08.2022 року № 2097/0/2-22 Верховний Суд на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає.
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
Також, у вказаному листі Верховний Суд щодо інституту відновлення втраченого судового провадження в адміністративній справі у зв'язку з запровадженням ЄСІТС зазначив, що втрата судового провадження стосується справ, які були сформовані в паперовій формі.
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 року № 15-14040/18, від 13.09.2018 року № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему «Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018 року. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Таким чином, наявність електронних копій матеріалів судової справи, паперовий примірник якої фактично втрачено, не є підставою для визнання судового провадження втраченим, а тому електронні матеріали судових справ, які сформовано в підсистемі «Електронний суд» у повному обсязі є достатніми для подальшого розгляду таких справ.
Отже, враховуючи зазначений лист Верховного Суду, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційних скарг, виходячи з наступного.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
За витягом з наказу від 25.10.2018 року № 454о/с підполковника поліції ОСОБА_1 , старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням) з 25 жовтня 2018 року. Вислуга років на 25 жовтня 2018 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає 21 рік 02 місяці 11 днів, у пільговому обчисленні - 28 років 07 місяців 09 днів.
Під час проходження такої служби в період з 07.04.2014 року по 06.11.2015 року позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області (довідка Головного управління МВС України в Донецькій області від 06.11.2015 року №11175).
Наказом в. о. директора Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську за №21 від 26 жовтня 2018 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Першого слідчого відділу (відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську, як такого, що успішно пройшов за конкурсом, з 26 жовтня 2018 року, з випробувальним строком шість місяців.
26 жовтня 2018 року позивачем складено присягу державного службовця.
Наказом директора Державного бюро розслідувань за №102-а від 26 квітня 2019 року, присвоєно ОСОБА_1 , начальнику Першого слідчого відділу (відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську, з 27 квітня 2019 року 5 (п'ятий) ранг державного службовця, як такому, що пройшов випробування та має спеціальне звання підполковника поліції.
Наказом Державного бюро розслідувань від 03.01.2020 року № 2 внесено зміни до наказу Державного бюро розслідувань від 28.12.2019 року № 343 «Про організацію проведення заходів на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань» з урахуванням змін, внесених наказом Державного бюро розслідувань від 02.01.2020 № 1».
Наказом Державного бюро розслідувань № 323 від 08.07.2020 року затверджено Перелік посад територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, граничних спеціальних звань за цими посадами, яким визначено посади: директор (полковник Державного бюро розслідувань), заступник директора (полковник Державного бюро розслідувань), які зазначені у додатку до наказу.
Наказом Державного бюро розслідувань за № 199дск від 20.10.2020 року «Про затвердження змін до штатного розпису територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську», затверджено зміни до штатного розпису на 2020 рік №5 територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську та ввести в дію з 1 лютого 2021 року.
Згідно змін до штатного розпису на 2020 рік №5 територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську:
- виводиться з штатного розпису посада: начальника Першого слідчого відділу (відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) за категорією - державна служба.
- вводиться до штатного розпису посада: начальника Першого слідчого відділу (за дислокацією у м.Краматорську) за категорією - старший начальницький склад ДБР (підполковник ДБР).
Наказом Державного бюро розслідувань № 303дск від 30.12.2020 року «Про затвердження змін до наказів Державного бюро розслідувань», затверджено зміни у пункті наказу Державного бюро розслідувань від 20 жовтня 2020 року № 199дск «Про затвердження змін до штатного розпису територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську» словосполучення «з 01 лютого 2021 року» замінити на словосполучення «з 01 березня 2021 року».
Наказом директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську від 26.02.2021 року №31-ос позивача звільнено з посади начальника Першого слідчого відділу (відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську, 1 березня 2021 року у зв'язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни штатного розпису, з припиненням державної служби відповідно до пунктів 2 та 5 частини третьої статті 13 ЗУ «Про Державне бюро розслідувань», пункту 1 частини першої та частиною четвертою статті 87 Закону України «Про державну службу», наказів №199дск та №303дск.
Позивач 4 липня 2021 року звернувся до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, із заявою, в якій просив підготувати та надіслати до УПФУ подання про призначення пенсії за вислугою років, у відповідності п.12 Постанови УПФУ від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську від 19.08.2021 року № Ч-1384/13-09-21 в задоволенні заяви відмовлено, оскільки у період з 26.10.2018 року по 01.03.2021 року позивач проходив службу у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську, на посаді державної служби та приймав присягу державного службовця. У зазначений період його пенсійне забезпечення як державного службовця здійснювалось в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до частини четвертої статті 19 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» та статті 90 Закону України «Про державну службу». Тому у ТУ ДБР у м. Краматорську відсутні законні підстави для підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних для призначення пенсії документів, передбачених Законом №2262 та Постановою.
Спірні правовідносини врегульовано Законами України «Про Державне бюро розслідувань» від 12.11.2015 року № 794-VІІІ (далі - Закон № 794), «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ (далі - Закон № 889).
За ст. 1 Закону № 794-VІІІ Державне бюро розслідувань є державним правоохоронним органом, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.
Згідно ч. 1 статті 14 Закону № 794-VІІІ (в редакції, чинній на дату прийняття позивача на посаду) до працівників Державного бюро розслідувань належать особи рядового і начальницького складу, державні службовці, працівники, які уклали трудовий договір із Державним бюро розслідувань.
Служба в Державному бюро розслідувань є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Державному бюро розслідувань зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
На службу до Державного бюро розслідувань приймаються на конкурсній основі в добровільному порядку (за контрактом) громадяни України, які спроможні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я ефективно виконувати відповідні службові обов'язки. Кваліфікаційні вимоги та критерії професійної придатності для зайняття посад у цих підрозділах затверджуються Директором Державного бюро розслідувань. Призначення на посади у Державному бюро розслідувань, крім посад, визначених у частині першій статті 10, частині першій статті 13 та частині першій статті 24 цього Закону, здійснюється за результатами відкритого конкурсу, що проводиться в порядку, визначеному Директором Державного бюро розслідувань на основі Типового порядку проведення відкритого конкурсу, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Порядок присвоєння спеціальних звань начальницького складу Державного бюро розслідувань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців затверджується Кабінетом Міністрів України.
Трудові відносини працівників Державного бюро розслідувань регулюються законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами (контрактами). На державних службовців Державного бюро розслідувань поширюється дія Закону України "Про державну службу". Посади державних службовців Державного бюро розслідувань відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством.
Згідно ст. 39 Закону № 889 державному службовцю присвоюються ранги державних службовців, які є видом спеціальних звань.
Згідно п. 14 ч. 1 статті 12 Закону № 794-VІІІ директор Державного бюро розслідувань присвоює у встановленому законодавством порядку ранги державних службовців працівникам Державного бюро розслідувань та спеціальні звання особам рядового і начальницького складу.
За п. 3 частини третьої статті 13 Закону № 794-VІІІ директор територіального управління Державного бюро розслідувань вносить Директору Державного бюро розслідувань подання про присвоєння у встановленому законодавством порядку спеціальних звань особам рядового і начальницького складу та рангів державних службовців працівникам відповідного територіального управління.
Наказом від 26.10.2018 року № 21 позивача призначено на посаду начальника Першого слідчого відділу (відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську.
Законом України «Про державну службу» ця посада віднесена до категорії «Б» посад державної служби.
Наказом директора Державного бюро розслідувань від 26.04.2019 року №102-а позивачу з 27 квітня 2019року присвоєно 5 (п'ятий) ранг державного службовця.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань» від 16 травня 2019 року № 2720-VIII третє речення частини третьої статті 14 Закону № 794-VІІІ замінено двома реченнями такого змісту: «Призначення на посади у Державному бюро розслідувань, крім посад, визначених у частині першій статті 10, частині першій статті 13 та частині першій статті 24 цього Закону, здійснюється за результатами відкритого конкурсу, що проводиться конкурсною комісією з проведення конкурсу на зайняття посад працівників Державного бюро розслідувань, положення про яку затверджує Директор Державного бюро розслідувань. Конкурс проводиться у порядку, затвердженому Директором Державного бюро розслідувань на основі Типового порядку проведення відкритого конкурсу, затвердженого Кабінетом Міністрів України».
Крім того, Закон № 794-VІІІ доповнено статтями 14 - 1 і 14 - 2 такого змісту:
«Стаття 14- 1. Присяга осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань
1. Особи, які вперше призначаються на посади рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань та у відповідних випадках пройшли встановлений строк стажування, складають присягу такого змісту: "Я, (прізвище, ім'я та по батькові), вступаючи на службу до Державного бюро розслідувань, усвідомлюючи свою високу відповідальність, клянуся завжди залишатися відданим Українському народові, неухильно додержуватися Конституції та законів України, поважати та охороняти права, свободи і законні інтереси людини і громадянина, честь держави, бути чесним, сумлінним і дисциплінованим, зберігати державну та іншу охоронювану законом таємницю.
2. Особа рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань підписує текст присяги, що зберігається в її особовій справі. Порядок складення присяги встановлює Директор Державного бюро розслідувань».
Статтею 14- 2 Закону № 794-VІІІ визначено перелік спеціальних звань осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань.
Згідно ст. 14-3 Закону № 794-VІІІ (в редакції згідно із Законом України від 03.12.2019 р. № 305-IX) державні службовці можуть бути переведені у системі Державного бюро розслідувань за їхньою згодою без обов'язкового проведення конкурсу на іншу нижчу або рівнозначну вакантну або тимчасово вакантну посаду, за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам та критеріям професійної придатності для відповідної посади, у порядку, визначеному Законом України «Про державну службу».
Особи рядового і начальницького складу можуть бути переведені у системі Державного бюро розслідувань, у тому числі з територіального управління до центрального апарату Державного бюро розслідувань, за їхньою згодою без обов'язкового проведення конкурсу на іншу нижчу або рівнозначну вакантну або тимчасово вакантну посаду, за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам та критеріям професійної придатності для відповідної посади.
Переведення осіб рядового і начальницького складу може здійснюватися за їхньою ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших закладів, установ системи Державного бюро розслідувань, які порушили питання про переведення.
Враховуючи, що Законом № 794-VІІІ, зокрема, статтею 14-3, не передбачено переведення особи, що займає посаду державної служби, на посаду, яка підлягає заміщенню рядовим та начальницьким складом, Державним бюро розслідувань прийнято рішення регламентувати порядок дій у разі прийняття відповідних змін до штатного розпису центрального апарату та територіальних управлінь Державного бюро розслідувань.
Так, наказом Державного бюро розслідувань від 03.01.2020р. № 2 внесено зміни до наказу Державного бюро розслідувань від 28.12.2019р. № 343«Про організацію проведення заходів на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань» з урахуванням змін, внесених наказом Державного бюро розслідувань від 02.01.2020 № 1».
Наказ Державного бюро розслідувань № 343 доповнено пунктом 3: Затвердити порядок зміни категорії посад працівників Державного бюро розслідувань, які заміщуються державними службовцями на посади, які підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу (додаток).
Порядком зміни категорії посад працівників Державного бюро розслідувань (додаток до наказу Державного бюро розслідувань від 03.01.2020 року № 2) (далі - Порядок) визначено процедуру зміни категорії посад працівників Державного бюро розслідувань, які підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу з урахуванням специфічних умов проходження служби.
Згідно п. 2 Порядку директор або особа, яка виконує його повноваження, визначає в межах граничної чисельності перелік посад у центральному апараті та територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, граничних спеціальних звань за цими посадами, передбачених пунктом 5 частини першої статті 12 Закону № 794-VІІІ.
Служба в Державному бюро розслідувань на посадах рядового і начальницького складу передбачає відповідність кваліфікаційним вимогам та особливим критеріям професійної придатності, які є відмінними від вимог служби в Державному бюро розслідувань на посадах державної служби.
За п. 6 Порядку зміна категорії посад працівників Державного бюро розслідувань, які заміщуються державними службовцями на посади, які підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу, здійснюється за рішенням Директора Державного бюро розслідувань або особи, яка виконує його повноваження.
Зміна категорії посад передбачає виведення із штатного розпису та скорочення посади державного службовця (відповідно до статті 87 Закону № 889-VІІІ) та введення до штатного розпису посади рядового і начальницького складу.
За абз. 7 пункту 6 Порядку після затвердження штатного розпису Державного бюро розслідувань (змін до штатного розпису) щодо працівників, посади яких скорочуються, видається наказ про їх персональне попередження про наступне звільнення на підставі Закону № 889-VІІІ у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
На введені до штатного розпису посади, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, оголошується конкурс. Виключно за умовами проходження всіх етапів відбору та за результатами спеціальної перевірки, переможець конкурсу призначається на відповідну посаду.
За матеріалами справи позивач займав посаду державного службовця та не був переведений на посаду рядового і начальницького складу.
З аналізу положень Закону № 794-VІІІ вбачається чітке розмежування категорій посад в системі Державного бюро розслідувань, оскільки такі посади: мають різні кваліфікаційні вимоги; до таких посад застосовуються різні умови проходження конкурсу (зокрема, конкурс для посад рядового та начальницького складу передбачає проходження військово-лікарської комісії, тестів на фізичну підготовку); посада державного службовця та посада начальницького складу є різними категоріями посад і мають різний правовий статус, який врегульований для державних службовців Законами №889-VІІІ та № 794-VІІІ, а для осіб рядового та начальницького складу Законом № 794-VІІІ та Положенням про проходження служби особами рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 743 (далі - Положення № 743).
При цьому, особам, які є державними службовцями, Директором Державного бюро розслідувань за поданням директора Управління присвоюється виключно ранг державного службовця.
За п. 3 Положення № 743 особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань є громадяни України, які на конкурсній основі у добровільному порядку (за контрактом) прийняті на службу до Державного бюро розслідувань і яким присвоєно спеціальні звання осіб рядового та начальницького складу відповідно до законодавства.
Згідно п. 7 Положення № 743 встановлення, зміна або припинення правових відносин осіб рядового та начальницького складу, які проходять службу (зокрема присвоєння спеціального звання, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення із служби, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо), оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Директором Державного бюро розслідувань.
За п. 10 Положення № 743 особи, які вперше призначаються на посади рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань, складають присягу відповідно до статті 14-1 Закону № 794-VІІІ.
Згідно п. 54 Порядку № 743 посади, на які призначаються особи рядового та начальницького складу, та відповідні їм спеціальні звання Державного бюро розслідувань визначаються штатним розписом (штатом).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2020 року № 564 затверджено Порядок присвоєння спеціальних звань рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань.
За п. 1 цей Порядок визначає механізм присвоєння спеціальних звань рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань.
Аналіз вищезазначених правових норм свідчить, що у системі Державного бюро розслідувань спеціальні звання Державного бюро розслідувань присвоюються виключно особам рядового та начальницького складу, які, серед іншого, у встановленому законодавством порядку прийняті на службу до Державного бюро розслідувань, склали Присягу осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, та посади і відповідні спеціальні звання яких визначені штатним розписом.
Позивач має ранг державного службовця згідно Закону № 889-VІІІ, не був особою рядового або начальницького складу, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність у відповідача правових підстав щодо оформлення документів про призначення позивачу пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і направлення їх до пенсійного органу.
Також відсутні підстави для зарахування до вислуги років для призначення пенсії позивачу за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» періоду як учаснику бойових дій з 26.10.2018 року по 01.03.2021 року, оскільки, як вже зазначалося вище, позивач не належав до категорії осіб начальницького та рядового складу, а мав статус державного службовця.
Хибними є посилання позивача на правові позиції, викладені Верховним Судом в постанові від 03.03.2021 року у справі № 805/3923/18-а, оскільки вони стосуються інших правовідносин - обрахування пенсії за вислугу років особі, що звільнилася з органів Національної поліції України.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у справі № 200/12190/21 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності дискримінаційною, протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 2 листопада 2022 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: Е.Г. Казначеєв
Г.М. Міронова