01 листопада 2022 року Чернігів Справа № 620/6706/22
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій відповідача, викладених в листі № 23/0/210-22 від 13.07.2022 щодо надання відповіді не по суті питань, поставлених в запиті на інформацію ОСОБА_1 від 06.07.2022; зобов'язання відповідача повторно розглянути запит на інформацію позивача від 06.07.2022 та надати відповідь по суті запиту на інформацію в термін передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що оскільки Мінсоцполітики бере участь у діяльності комітету ООН з прав осіб з інвалідністю та відповідає за виконання зобов'язань, що випливають із членства України в цих організаціях, то відповідач зобов'язаний володіти інформацією щодо процедури подачі громадянами заяви, форми заяви до Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю, які заявляють про те, що вони стали жертвами порушень положення Конвенції ООН з прав осіб з інвалідністю з боку держави.
Відповідачем у встановлений судом строк відзив на позов подано не було.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач звернувся до Міністерства соціальної політики України з запитом на інформацію від 06.07.2022, в якому просив надати інформацію щодо процедури подачі громадянами України до Комітету з прав осіб з інвалідністю ООН індивідуальних скарг, а саме формуляр скарги та іншу інформацію для подачі індивідуальних скарг (а.с. 5).
На вказаний запит відповідачем листом від 13.07.2022 № 23/0/210-22 було надано відповідь, в якій вказано, що за інформацією Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю, (https://www.ohchr.org/ru/treaty-bodies/crpd/individual-communications) Комітет може приймати та розглядати індивідуальні повідомлення або скарги від осіб чи груп осіб, які заявляють про те, що вони стали жертвами порушень положення Конвенції ООН з прав осіб з інвалідністю (далі - Конвенція) з боку держави, форму для подання яких також розміщено за вказаним посиланням.
Звернуто увагу, що у пункті 11 вказаної форми потрібно зазначити вжиті засоби правового захисту в Україні, зокрема, дату і зміст звернення в суд чи адміністративні органи, а також дату прийняття та зміст відповідного рішення за результатами розгляду скарги (а.с. 4).
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Частиною першою статті 14 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно частин першої та другої статті 19 Закону № 2939-VI передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації (частина друга статті 22 Закону № 2939-VI).
Частиною третьою статті 22 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Частинами першою та другою статті 23 Закону № 2939-VI передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Згідно пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 (далі - Положення № 423), Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, ветеранів праці, ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей, а також забезпечує формування та реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень правління Фонду соціального страхування, державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення (перерахування) і виплати пенсій у солідарній системі та щодо взаємодії Пенсійного фонду України з Фондом соціального страхування, у сфері гуманітарної допомоги.
Згідно підпункту 110 пункту 4 Положення № 423 Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Мінсоцполітики, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління.
Згідно Переліку центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, відповідальних за виконання зобов'язань, що випливають із членства України в міжнародних організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2002 № 1371, Мінсоцполітики є одним з органів, відповідальних за виконання зобов'язань перед Комітетом з прав осіб з інвалідністю.
Аналізуючи положення Закону № 2939-VI в контексті цього спору, суд зауважує, що розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов'язком) надати публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, отримав або створив в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством.
Як вбачається із листа від 13.07.2022 № 23/0/210-22, відповідач повідомив позивача, що форму для подання індивідуальних повідомлення або скарги від осіб чи груп осіб, які заявляють про те, що вони стали жертвами порушень положення Конвенції ООН з прав осіб з інвалідністю, розміщено за вказаним посиланням.
Разом з тим, суд враховує приписи частини другої статті 22 Закону № 2939-VI, відповідно до яких відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Тобто, можливість отримання позивачем інформації за вказаним в листі посиланням не є правовою підставою для ненадання відповіді на запит позивача від 06.07.2022.
Отже, такою відповіддю відповідач порушив вимоги вказаного Закону № 2939-VI та право позивача на отримання інформації у встановлений строк.
Вказані порушення свідчать про неправомірні дії відповідача щодо надання відповіді на запит на інформацію.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача, що стосуються надання вищезазначеної інформації, підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача, викладених в листі № 23/0/210-22 від 13.07.2022, щодо надання відповіді не по суті питань, поставлених в запиті на інформацію ОСОБА_1 від 06.07.2022; зобов'язання відповідача повторно розглянути запит на інформацію позивача від 06.07.2022 та надати відповідь по суті запиту на інформацію в термін, передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до абзацу дев'ятого частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1 - 4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Так, пунктом 1 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Відтак, рішення суду в частині зобов'язання відповідача повторно розглянути запит на інформацію позивача від 06.07.2022 та надати відповідь по суті запиту на інформацію в термін, передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації», підлягає негайному виконанню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567866) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України, викладені в листі № 23/0/210-22 від 13.07.2022, щодо надання відповіді не по суті питань, поставлених в запиті на інформацію ОСОБА_1 від 06.07.2022.
Зобов'язати Міністерство соціальної політики України повторно розглянути запит на інформацію ОСОБА_1 від 06.07.2022 та надати відповідь по суті запиту на інформацію в термін, передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Звернути до негайного виконання рішення суду в частині зобов'язання Міністерство соціальної політики України повторно розглянути запит на інформацію ОСОБА_1 від 06.07.2022 та надати відповідь по суті запиту на інформацію в термін, передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 01.11.2022.
Суддя Н.М. Баргаміна