Рішення від 01.11.2022 по справі 440/985/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/985/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/985/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині порушення його права на отримання своєчасно та в повному обсязі пенсії, як інвалідом війни, інвалідність якого настала внаслідок виконання обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи при виконанні радіаційних робіт у зоні відчуження, в обсязі та в порядку, який існував до скасування їх нормативними актами, які були визнані неконституційними рішеннями Конституційного Суду України та в розмірі встановленому рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019, починаючи з 25.04.2019;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплачувати належну ОСОБА_1 пенсію відповідно до норм статей 3, 8, 9, 16, 17, 92, 1512 Конституції України враховуючи рішення Конституційного Суду України №1-р(П)2019, 6-р/2018, 7-рп/2016 в порядку та в розмірі визначеному статтею 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням зміни розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік, без обмеження розміру пенсії;

- стягнути з відповідача суму протиправно несплаченої частини пенсії з 25.04.2019 до 31.01.2020 у розмірі 62848,83 грн;

- встановити відсутність компетенції та повноважень відповідача діяти і приймати рішення щодо нарахування пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни - військовослужбовцю, який отримав інвалідність при виконанні військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, діяти всупереч нормам статей 3, 8, 16, 17, 92, 1512 Конституції України шляхом застосування нормативно-правового акту, який не відповідає нормам Конституції України та змінювати порядок нарахування пенсії, визначений нормами частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- встановити відсутність компетенції та повноважень відповідача при нарахуванні пенсії змінювати статус ОСОБА_1 , як особи з інвалідністю внаслідок війни, інвалідність якого пов'язана з виконанням військового обов'язку під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на статус робітника, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- встановити наявність компетенції і повноважень відповідача нараховувати та виплачувати пенсію, визначену нормами частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за умови наявності всіх необхідних документів, які є в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нереагування на порушення посадовими і службовими особами підпорядкованих структур Пенсійного фонду України вимог статей 3, 8, 19, 92, 1512 Конституції України і діючих з 01.01.2014 до 02.08.2014 норм статей 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2014 до 02.08.2014 державної пенсії по інвалідності як особі, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до статей 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеної Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік", з урахуванням проведених виплат;

- стягнути на користь ОСОБА_1 суму протиправно несплаченої частини пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014, яка дорівнює 4838,30 грн.

Наявність обставин, які свідчать про порушення прав особи, позивач пов'язує з фактом неправомірної, як на його думку, відмови відповідача у перерахунку пенсії, на яку позивач має право як ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду 02.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 31.03.2020 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №520/12609/19.

Ухвалою суду від 28.10.2022 поновлено провадження у справі №440/985/20.

Ухвалою від 01.11.2022 суд залишив без розгляду позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нереагування на порушення посадовими і службовими особами підпорядкованих структур Пенсійного фонду України вимог статей 3, 8, 19, 92, 1512 Конституції України і діючих з 01.01.2014 до 02.08.2014 норм статей 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2014 до 02.08.2014 державної пенсії по інвалідності як особі, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до статей 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеної Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік", з урахуванням проведених виплат; стягнення на користь ОСОБА_1 суму протиправно несплаченої частини пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014, яка дорівнює 4838,30 грн.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на те, що перерахунок пенсії позивача здійснений з 01.07.2019 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 (а.с. 31-33).

Розгляд справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії (а.с. 13). З 03.10.2011 позивачу встановлено другу групу інвалідності з огляду на захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та визначено ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 80% (а.с. 46). Позивач перебуває на обліку в ГУПФ як одержувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 45).

Як зазначає позивач, за наслідками прийняття Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 №1-р(П)/2019, у нього виникло право отримувати пенсію відповідно до норми ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому він 18.12.2019 звернувся до ГУПФ із заявою, в якій просив починаючи з 25.04.2019 нараховувати і сплачувати пенсію за нормою статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням заробітної плати для обрахування пенсії інваліду війни за нормою ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 8-9).

Листом ГУПФ від 15.01.2020 №6694/К-02 позивача повідомлено, що обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, Законом №2262 не передбачено. На додаток повідомлено, що відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення (перерахунок) пенсії, при зверненні особи з відповідною заявою (Додаток 3 Порядку). Зазначену заяву особа може заповнити та подати до Гадяцького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) (а.с. 10-11).

Розцінюючи даний лист як відмову у здійсненні перерахунку та виплати пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 49 Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з ч. 3 ст. 54 Закону №796-ХІІ, умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Статтею 59 Закону №796-ХІІ урегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

11.10.2017 набув чинності Закон України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ з 01.10.2017 викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (надалі - Порядок №1210), згідно з якими згаданий Порядок доповнено пунктом 91, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:

П = Зс х Кзс х (Кв : 100%),

де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:

Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1,

де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи. У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Водночас Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019 словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Статтею 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" визначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 абзац перший пункту 91 Порядку №1210 викладено в такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:".

При цьому Кабінетом Міністрів України визначено, що постанова Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 набирає чинності з 01.07.2019.

Поряд з цим, статтею 18 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ) визначено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

В силу ч. 1 ст. 21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Тож суд враховує, що Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 20.05.2020 у зразковій справі №520/12609/19, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 21.04.2021, сформульовано висновок про те, що особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно з ч. 3 ст. 59 Зaкoну №796-XII.

Разом з цим Верховний Суд зауважив, що при обчисленні розміру пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону №796-XII, її розмір визначається відповідно до вимог ч. 3 ст. 59 цього Закону за бажанням особи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та з урахуванням формули, передбаченої пунктом 91 Порядку №1210.

Судом у цій справі встановлено, що основний розмір пенсії позивача обчислено за формулою, визначеною пунктом 91 Порядку №1210. Основний розмір пенсії позивача з 01.12.2019 склав 9412,17 грн.

Застосування формули, передбаченої Порядком №1210, при обчисленні розміру пенсії узгоджується зі змістом ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII, що передбачає право особи на обчислення пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону або за бажанням - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Тобто, за Законом №796-XII умови, порядок призначення пенсії по інвалідності визначаються актами Кабінету Міністрів України (частина третя статті 54), і розмір пенсії може бути обчислений, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

При цьому Закон №796-XII та Закон №2262-ХІІ не містять положень про те, що пенсія по інвалідності розраховується саме в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, водночас передбачають проведення розрахунку пенсії у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, за формулою, в якій однією зі складових є п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 прийнята з метою практичної реалізації статей 54, 57 та 59 Закону №796-XII та в силу статті 117 Конституції України є обов'язковою до виконання.

П'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, це лише вихідний показник для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує індивідуальних особливостей кожного окремого пенсіонера (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках)), а тому застосування формули, наведеної у пункті 91 Порядку №1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його особливостей. Незастосування ж вказаної формули при обчисленні пенсії призведе до встановлення єдиного розміру пенсії для всіх пенсіонерів безвідносно до особливостей кожного, що в свою чергу не сприятимете належному та справедливому пенсійному забезпеченню окремо взятого пенсіонера.

З цих підстав суд відкидає як необґрунтовані твердження позивача про необхідність обчислення основного розміру його пенсії з урахуванням виключно двох складових: 1) п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2019 та 2) відсотка втрати працездатності, визначеного статтею 21 Закону №2262-ХІІ.

Положення Закону №2262-ХІІ не застосовуються до спірних відносин, адже основний розмір пенсії позивача обчислюється відповідно до вимог ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII з урахуванням формули, передбаченої пунктом 91 Порядку №1210.

Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019 не містить висновків про необхідність обчислення пенсії по інвалідності виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Так само у цьому рішенні відсутні висновки про можливість (доцільність, необхідність) обчислення пенсійних виплат по інвалідності у розмірах, визначених Законом №2262-ХІІ.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 в частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині порушення права на отримання своєчасно та в повному обсязі пенсії, як інвалідом війни, інвалідність якого настала внаслідок виконання обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи при виконанні радіаційних робіт у зоні відчуження, в обсязі та в порядку, який існував до скасування їх нормативними актами, які були визнані неконституційними рішеннями Конституційного Суду України та в розмірі встановленому рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(II)/2019, починаючи з 25.04.2019; зобов'язання відповідача нарахувати та виплачувати належну ОСОБА_1 пенсію відповідно до норм статей 3, 8, 9, 16, 17, 92, 1512 Конституції України враховуючи рішення Конституційного Суду України №1-р(П)2019, 6-р/2018, 7-рп/2016 в порядку та в розмірі визначеному статтею 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтею 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням зміни розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік, без обмеження розміру пенсії; стягнення з відповідача суму протиправно несплаченої частини пенсії з 25.04.2019 до 31.01.2020 у розмірі 62848,83 грн.

З приводу вимог щодо встановлення наявності/відсутності у відповідача компетенції, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.11.2019 у справі №826/3115/17 зазначила, що під компетенційним спором слід розуміти спір між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень. Особливість судового розгляду компетенційних спорів зумовлена необхідністю вирішення питання про те, чи належним чином реалізована компетенція відповідача та чи не порушена при реалізації повноважень відповідача компетенція позивача (пункт 37).

У цій справі позивачем є фізична особа, а отже останній не є тим суб'єктом, який може звертатися до адміністративного суду з позовними вимогами про визнання у суб'єкта владних повноважень наявності чи відсутності компетенції у конкретній сфері його управління.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 01.07.2020 у справі №815/5700/15.

Тож очевидним є висновок про те, що звертаючись з такими вимогами до суду, позивач обрав неправильний спосіб захисту своїх прав.

Відтак, у задоволенні позову в частині вимог про встановлення відсутності компетенції та повноважень відповідача діяти і приймати рішення щодо нарахування пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни - військовослужбовцю, який отримав інвалідність при виконанні військового обов'язку під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, діяти всупереч нормам статей 3, 8, 16, 17, 92, 1512 Конституції України шляхом застосування нормативно-правового акту, який не відповідає нормам Конституції України та змінювати порядок нарахування пенсії, визначений нормами частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; встановлення відсутності компетенції та повноважень відповідача при нарахуванні пенсії змінювати статус ОСОБА_1 , як особи з інвалідністю внаслідок війни, інвалідність якого пов'язана з виконанням військового обов'язку під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на статус робітника, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; встановлення наявності компетенції і повноважень відповідача нараховувати та виплачувати пенсію, визначену нормами частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за умови наявності всіх необхідних документів, які є в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 , - слід відмовити за безпідставністю.

Позивач звільнений від сплати судового збору в силу закону, інших судових витрат не поніс, тож з урахуванням факту відмови у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун