Рішення від 01.11.2022 по справі 440/7105/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/7105/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22 серпня 2022 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі також - позивач) до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області (надалі також - відповідач), відповідно до якого просить:

визнати протиправними дії Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області щодо відмови в надані ОСОБА_1 дозволу на продаж землі за результатами поіменного голосування по питанню №86 порядку денного пленарного засідання чергової 15 сесії VIII скликання Лубенської міської ради та зафіксовані в Протоколі пленарного засідання чергової 15 сесії VIII скликання Лубенської міської ради від 17 лютого 2022 року;

зобов'язати Лубенську міську раду Лубенського району Полтавської області у місячний строк з моменту набрання цим рішенням законної сили повторно розглянути заяву від ОСОБА_1 від 28 грудня 2021 року про надання дозволу на викуп земельної ділянки кадастровий номер: 5322885300:03:004:0014, площею 31,8985 га, з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства, та прийняти рішення з врахуванням висновків суду.

В обґрунтування своїх вимог позивач наголошував, що, користуючись земельною ділянкою кадастровий номер: 5322885300:03:004:0014, площею 31,8985 га, з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства на праві постійного користування, звернувся до відповідача із заявою про викуп такої земельної ділянки. Проте, відповідач листом повідомив, що відповідне питання не було винесено на розгляд пленарного засідання, оскільки на засіданні постійної депутатської комісії з питань земельних ресурсів останнє виключене з проекту. Такі дії відповідача вважає протиправними, у зв'язку з чим і звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11 жовтня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на відсутність підстав для надання ОСОБА_1 дозволу на викуп земельної ділянки кадастровий номер: 5322885300:03:004:0014, площею 31,8985 га, з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства, оскільки положення п. 6-1 р.Х Перехідних положень ЗК України передбачають лише право користувача на викуп, а не обов'язок власника продати у власність земельну ділянку особі, яка набула право користування земельною ділянкою на визначених підставах /а.с. 61-63/.

24 жовтня 2022 року до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої наполягаючи на раніше наведених аргументах, позивач зауважив, що відповідно до витягу з протоколу спільного засідання постійних депутатських комісій від 21.06.2022, зокрема зазначено як підставу для зняття з розгляду проекту рішення - мала сума і довгий термін розстрочення. В той же час, на думку позивача, викладене не може слугувати підставою для відмови у наданні відповідного дозволу /а.с. 80-81/.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (надалі також - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

30 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Лубенського міського голови із заявою від 28 грудня 2021 року (вх.№ 0111/8574), відповідно до якої просив надати дозвіл на викуп земельної ділянки кадастровий номер 5322885300:03:004:0014 площею 31,8985 га для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами с. Матяшівка Лубенського р-ну Полтавської обл., яка перебуває у його власності згідно ДА серія ІV-ПЛ №016042 від 21.02.2000 року з розстрочкою на 5 років /а.с.65-68/.

Листом від 29 червня 2022 року № 01-11/8574 відповідачем повідомлено позивача, що керуючись пунктом 6 статті 74 Регламенту Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області восьмого скликання, його клопотання про надання дозволу на викуп земельної ділянки у власність кадастровий номер 5322885300:03:004:0014, площею 31,8985 га для ведення фермерського господарства, що розташована за межами с. Матяшівка Лубенського району, винесено на розгляд пленарних засідань Лубенської міської ради, які відбулися 17.02.2022 року та 23.03.2022. За результатами голосування проект рішення, яким пропонувалося надання дозволу на викуп земельної ділянки у власність, не було прийнято. Дане питання не було винесене на розгляд пленарного засідання сесії Лубенської міської ради, так як на засіданні, яке відбулося 22.06.2022, постійної депутатської комісії з питань земельних ресурсів воно було виключене з проекту рішення /а.с. 69/.

Позивач звернувся до суду з даним позовом, вважаючи свої права порушеними протиправними діями Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області щодо відмови в надані ОСОБА_1 дозволу на продаж землі за результатами поіменного голосування по питанню №86 порядку денного пленарного засідання чергової 15 сесії VIII скликання Лубенської міської ради та зафіксовані в Протоколі пленарного засідання чергової 15 сесії VIII скликання Лубенської міської ради від 17 лютого 2022 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За приписами ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 18 Земельного кодексу України (надалі також - ЗК України) до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Частиною першою статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 128 ЗК України встановлено порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам.

Так, в силу частини першої такої статті продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Особливості продажу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.

Частиною другою тієї ж статті визначено, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу;

в) виключено

г) копія свідоцтва про реєстрацію постійного представництва з правом ведення господарської діяльності на території України - для юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства іноземної держави.

Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови /частина третя статті 128 Земельного кодексу України/.

Відповідно до частини п'ятої статті 128 Земельного кодексу України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:

а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;

ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Укладання договорів купівлі-продажу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, здійснюється відповідно до порядку, визначеного частиною першою цієї статті /ч.6 ст. 128 ЗК України/.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату або про сплату першого платежу (у разі продажу земельної ділянки з розстроченням платежу) разом з договором купівлі-продажу є підставою для державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку /ч.7 тієї ж статті/.

В силу частини десятої статті 128 Земельного кодексу України рішення про відмову продажу земельної ділянки може бути оскаржено в суді.

В той же час, відповідно до п. 6-1 р.Х Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції що діяла на дату виникнення спірних правовідносин), громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу.

Право викупу також належить громадянам України - спадкоємцям громадян, яким належало право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства (крім випадків, коли такі земельні ділянки були передані у власність чи користування фізичним або юридичним особам). Якщо таких спадкоємців декілька, земельна ділянка придбавається ними у спільну часткову власність, де частки кожного із спадкоємців у праві власності є рівними.

Права постійного користування та довічного успадковуваного володіння земельними ділянками державної та комунальної власності зберігаються за суб'єктами відповідного права, які не здійснили викуп таких ділянок відповідно до абзацу першого цього пункту.

Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені статтею 12 ЗК України, відповідно до приписів частини 1 якої до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; та ін.

В той час, відповідно до частини 2 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: 1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Отже як видно, питання надання дозволу на викуп земельної ділянки комунальної власності у власність громадян є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування у спосіб встановлений законом (шляхом прийняття рішення на пленарному засіданні ради).

З матеріалів справи вбачається, що на дату звернення позивача до суду відповідачем не було прийнято відповідне рішення.

Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що вирішення заяви позивача повинно відбуватись в порядку, визначеному Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, тобто на пленарному засіданні селищної ради із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення, передбачений законодавством.

Натомість відповідачем за результатами спільного засідання постійних депутатських комісій від 21.06.2022, зокрема визначено як підставу для зняття з розгляду проекту рішення - мала сума і довгий термін розстрочення, що підтверджено відповідним витягом /а.с. 48-51/.

При цьому, у відзиві представник відповідача зауважував, п. 6-1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України визначено лише право користувача на викуп, а не обов'язок власника продати у власність земельну ділянку особі, яка набула право користування земельною ділянкою на визначених підставах.

Надаючи оцінку викладеним твердженням, суд зазначає, що останні є юридично неспроможними, оскільки відповідачем не було прийнято у порядку та спосіб визначений законодавством України відповідне рішення про відмову позивачу у викупі вказаної земельної ділянки, у тому числі із вказаних підстав. Відтак, судом в межах даної справи не надається оцінка вказаним твердженням відповідача, зазначеним саме у відзиві на позов, однак не зазначених у відповідному рішенні суб'єкта владних повноважень за наслідками розгляду заяви позивача від 28.12.2021 року. Більше того, таке рішення відповідачем взагалі не прийнято.

Також суд зазначає, що протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 13.06.2017 у справі № 21-1393а17.

Враховуючи те, що відповідач не забезпечив розгляд заяви ОСОБА_1 від 28.12.2021 у порядку та в межах повноважень, передбаченому законодавством, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправної бездіяльності Лубенської міської ради Полтавської області, яка полягає у не вирішенні питання про надання або про відмову в наданні дозволу на викуп земельної ділянки кадастровий номер: 5322885300:03:004:0014, площею 31,8985 га, з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені у статті 118 ЗК України, у визначений законом спосіб та строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача розглянути в порядку передбаченому чинним законодавством заяву ОСОБА_1 від 28.12.2021 про надання дозволу на викуп земельної ділянки кадастровий номер: 5322885300:03:004:0014, площею 31,8985 га, з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства.

Таким чином, позов підлягає задоволенню в одночасним виходом за межі позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 992,40 грн /а.с. 56/.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З огляду на ухвалення судом у цій справі рішення про задоволення позовних вимог фізичної особи, понесені позивачем судові витрати сплаченого судового збору у розмірі 992,40 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого, буд. 33, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 21053182) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Лубенської міської ради Полтавської області, яка полягає у не вирішенні питання про надання або про відмову в наданні дозволу на викуп земельної ділянки кадастровий номер: 5322885300:03:004:0014, площею 31,8985 га, з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства.

Зобов'язати Лубенську міську раду Полтавської області розглянути в порядку передбаченому чинним законодавством заяву ОСОБА_1 від 28.12.2021 про надання дозволу на викуп земельної ділянки кадастровий номер: 5322885300:03:004:0014, площею 31,8985 га, з цільовим призначенням: для ведення фермерського господарства.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого, буд. 33, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 21053182) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.8 ст. 18, ч.ч. 7-8 ст. 44 та ст. 297 КАС України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підп. 15.5 підп. 15 п. 1 р. VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя І.Г.Ясинвоський