Рішення від 02.11.2022 по справі 420/13805/22

Справа № 420/13805/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області стосовно призначення пенсії за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області провести вірне призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.09.2021 р. із застосуванням заохочувального заходу, передбаченого п.3 ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 р. по справі № 420/21649/21 відповідачем з 01.09.2021 р. здійснено перерахунок пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком за 2018, 2019 та 2020 роки. В той же час при здійсненні перерахунку не застосовано один із показників, а саме коефіцієнт 2,5 %, який передбачено ч.3 ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 06.08.2022 р. звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перегляд перерахунку пенсії за віком із застосуванням коефіцієнта, передбаченого ч.3 ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але отримала відмову з посиланням на те, що у 2010 році вже була призначена пенсія за вислугу років. Вважає таке рішення протиправним, так як не використала своє право на призначення пенсії за вислугу років. Так, 01.09.2010 р. звільнилася з роботи за власним бажанням і 07.09.2010 р. подала заяву до УПФУ в Тарутинському районі на призначення пенсії за вислугу років. Однак з 13.09.2010 р. приступила до роботи, про що повідомила працівників УПФУ в Тарутинському районі. Відповідно до протоколу від 14.09.2010 р. пенсійним органом призначено пенсію за вислугу років з 07.09.2010 р., незважаючи на те, що вже другий день як працювала і не мала права на призначення пенсії по вислузі років, а з 13.09.2010 р. пенсійним органом припинено виплату пенсії. Жодних пенсійних виплат за період з 07.09.2010 р. по 13.09.2020 р. не отримувала, з 13.09.2010 р. (тобто до призначення 14.09.2010 р.) вже працювала і сплачувала страхові внески до Пенсійного фонду України. За таких обставин відповідач безпідставно відмовив у застосуванні крефіцієнта 2,5 % при перерахунку пенсії, який передбачено ч.3 ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки отримавши право на пенсію за вислугу років, виявила бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Ухвалою від 03.10.2022 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

18.10.2022 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач з 07.09.2010 р. перебуває на обліку в Головному управлінні та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". У зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на цей вид пенсії, з 13.10.2020 р. виплата пенсії припинена. За заявою позивача від 01.09.2021 р. поновлено пенсію за вислугу років та переведено на пенсію за віком, яку обчислено відповідно до Закону України "Про загальообов'язкове державне пенсійне страхування" як працюючій особі. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 р. по справі № 420/21649/21 з 01.09.2021 р. позивачу перераховано пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки - 2018, 2019 та 2020 роки. 06.08.2022 р. позивач звернулася із листо-зверненням про здійснення перерахунку пенсії за віком та її підвищення згідно ч.3 ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнта 2,5 % . Оскільки позивач звернулася до Головного управління не із заявою за додатком 3 до Порядку № 22-1, а із заявою довільної форми, така заява була розглянута в порядку Закону України "Про звернення громадян" і листом від 25.08.2022 р. за вих. № 13755-11795/М-02/8-1500/22 надано роз'яснення стосовно пенсійного забезпечення позивача. Зауважує, що оскільки позивачу була призначена пенсія за вислугу років, то відсутні правові підстави для встановлення підвищення розміру пенсії, передбаченого ч.3 ст.29 Закону № 1058-ІV.

З урахуванням вимог п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом головного лікаря Тарутинської ЦРЛ від 01.09.2010 р. № 84-к ОСОБА_1 звільнено з 01.09.2010 р. за власним бажанням.

07.09.2010 р. позивач звернулася до УПФУ в Тарутинському районі із заявою про призначення пенсії за вислугою років.

Згідно протоколу від 14.09.2010 р. № 1/267 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 07.09.2010 р.

Відповідно до наказу від 13.09.2010 р. № 89-к позивача прийнято на посаду райпедіатра Тарутинської ЦРЛ, у зв'язку з чим 13.09.2010 р. припинено виплату пенсії.

01.09.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на підставі якої 22.03.2021 р. відповідачем поновлено пенсію за вислугу років та переведено на пенсію за віком, яку обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як працюючій особі, при страховому стажі 42 роки 8 місяців (враховано по 30.06.2021 р.), середньомісячній заробітній платі 12129,05 грн. (коефіцієнт заробітку 2,23511 х 5426,60), обчисленій за період з 01.07.200 р. по 30.06.2021 р. згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становить 5303,98 грн., де розмір пенсії за віком - 5175,10 грн., доплата за 12 років понаднормативного стажу - 128,88 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 р. у справі № 420/21649/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язанои Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити розрахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 вересня 2021 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме за три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

На виконання рішення суду відповідачем з 01.09.2021 р. здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком за 2018, 2019 та 2020 роки та обчислено пенсію при страховому стажі 42 роки 8 місяців, середньомісячній заробітній платі 20430,065 грн. (коефіцієнт заробітку - 2,24043 х 9118,81), обчисленій за період з 01.07.2000 р. по 30.06.2021 р. згідно персоніфікованого обліку, та її розмір з 01.03.2021 р. становить 8980,77 грн., де розмір пенсії за віком - 8716,89 грн., доплата за 12 років понаднормативного стажу - 128,88 грн., надбавка на індексації 01.03.2021 р. - 135 грн.

06.08.2022 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком та підвищення її розміру згідно з ч.3 ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення 60-річного віку.

Листом від 25.08.2022 р. № 13755-11795/М-02/8-1500/22 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки позивачу вже була призначена пенсія за вислугу років.

Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Одеській області протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).

Згідно ст.1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

За приписами ч.1 ст.9 Закону № 1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 29 Закону № 1058-ІV передбачено, що особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток:

на 0,5 % - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;

на 0,75 % - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

Згідно ч.3 ст.29 Закону № 1058-ІV жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

З аналізу даної правової норми слідує, що підвищення розміру пенсії за віком визначене законодавцем як заохочувальний захід щодо осіб, які, отримавши право на призначення пенсії, виявили бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку, тобто фактично відтермінували реалізацію права виходу на пенсію.

Слід зазначити, що подібні правовідносини неодноразово були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постановах від 25.09.2018 р. у справі № 686/10709/17, від 11.12.2018 р. у справі № 752/13469/16-а та від 16.06.2022 р. у справі № 686/17753/17 Верховний Суд дійшов висновку, що для підвищення пенсії на підставі ст.29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідна сукупність умов, а саме: 1) звернення за призначенням пенсії за віком з більш пізнього віку, ніж передбачено абз.1 ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; 2) не одержання жодного виду пенсії після досягнення пенсійного віку; 3) наявність страхового стажу після досягнення пенсійного віку, передбаченого абз.1 ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У зв'язку з тим, що позивач реалізувала право виходу на пенсію у 2010 році, оформивши пенсію за вислугу років, то її звернення із заявою про призначення пенсії за віком у 2021 році не може вважатися відстроченням виходу на пенсію за віком, оскільки у 2010 році їй призначено пенсію за вислугу років.

Твердження позивача про те, що вона фактично не отримувала пенсію за вислугу років, а тому має право на підвищення розміру пенсії, суд не бере до уваги, оскільки неможливість застосування визначеного ч.3 ст.29 Закону № 1058-ІV коефіцієнта 2,5 % законодавець пов'язує з фактом призначення пенсії, а не її отримання.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Положеннями ч.1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на викладене, відсутні підстави для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат.112030100

.