Рішення від 31.10.2022 по справі 380/2310/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/2310/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2022 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Львівське комунальне підприємство “Княже місто”, про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , в якій позивач просить:

- зобов'язати ОСОБА_1 - власника нежитлового приміщення у будинку АДРЕСА_1 за власні кошти демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, захисний короб, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити торцеву стіну фасаду будинку АДРЕСА_1 зі сторони прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 власник нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 самовільно, без дозвільних документів влаштував кондиціонер в захисному коробі, кронштейн для його кріплення, обладнання для його підключення на торцевій стіні фасаду будинку АДРЕСА_1 (із сторони прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 .

24.12.2020 року головою Галицької районної адміністрації ЛМР прийнято розпорядження №383 «Про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера, захисного короба, кронштейнів для його кріплення, обладнання для його підключення та відновлення торцевої стіни фасаду будинку АДРЕСА_2 », яким затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району від 22.12.2020 (протокол №29 §2). Згідно вказаного розпорядження ОСОБА_1 власнику нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 в термін до 15.01.2021 .р. за власні кошти демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, захисний короб, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити торцеву стіну фасаду будинку АДРЕСА_2 зі сторони прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 . Вимоги розпорядження щодо демонтажу ОСОБА_1 не виконані, що і слугувало підставою звернення до суду. Просив позов задовольнити.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що є власником нежитлового приміщення загальною площею 21.7 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 , Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 71649746101, що підтверджується Відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.12.2020 року. Дане приміщення відповідач набув у власність на підставі договору купівлі-продажу від 10.07.2019 року, укладеного з продавцем - ОСОБА_2 , та зареєстрованого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Шапіро І.В. 10.07.2019 року за номером в реєстрі 896, розмір частки - 1.

Постановою №16/10 від 17.09.2020 року, винесеною на підставі протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності, адміністративною комісією при Шевченківській районній адміністрації Львівської міської ради за порушення ст. 150 КУпАП, керуючись ст.40, 283 КУпАП, ст.ст. 19, 28 Положення про адміністративні комісії при виконавчих комітетах районної, місцевих Рад народних депутатів УРСР, постановлено накласти на ОСОБА_1 (далі - відповідач) адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51,00 грн. У вказаній постанові зазначено, що 26.08.2020 року виявлено, що ОСОБА_1 встановив кондиціонер в захисному коробі на торцевій стіні будинку АДРЕСА_1 без дозволу, чим здійснив порушення Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій. 09.10.2020 року постанову №16/10 від 17.09.2020 року оскаржено до Шевченківського районного суду м. Львова. 28.12.2020 року Рішенням у справі №466/7948/20 (Суддя Білінська Г.Б.) у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.02.2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, Рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 28 грудня 2020 року у справі № 466/7948/20 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову адміністративної комісії при Шевченківській районній адміністрації Львівської міської ради №16\10 від 17.09.2020 року, а справу про адміністративне правопорушення - закрито. Постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Так, суд виснував, що розташування пристрою кондиціонування повітря не на видимому зі сторони вулиць фасаді будинку, а на бетонному покритті біля будинку, як у даному випадку, встановлення та розміщення такого технічного елементу не потребує надання дозволу для його встановлення відповідно до пункту 3 Положення №28.

Крім того, вказав, що точна дата встановлення кондиціонеру невідома, оскільки попередній власник володів приміщенням з 2011 року на підставі договору дарування від 12.11.2011 року, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Корпало Г.В., зареєстрованим за №5872. Продавцю дане приміщення належало на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, видане реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції 30.05.2013 року за №4191263. Право власності зареєстровано в Державному реєстрі прав на нерухоме майно 14.05.2013 року, запис №1126406. На момент купівлі-продажу даного нежитлового приміщення обладнання (кондиціонер) вже було влаштоване на боковій (нефасадній) стороні будинку, однак без облаштування (облагородження) зовнішнім коробом. Жодних зауважень чи претензій зі сторони мешканців будинку АДРЕСА_2 на момент купівлі приміщення не було. Просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою судді від 24.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Львівське комунальне підприємство “Княже місто” .

Ухвалою суду від 15.04.2021 року зупинено провадження у справі набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №380/2565/21за позовом ОСОБА_1 до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження.

30.09.2022 року ухвалою суду поновлено провадження у справі.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 04.02.2021 №71649746101 власником нежитлового приміщенння у будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 , що належить йому на праві приватної власності.

07.09.2020 ЛМКП «Княже місто» складено протокол №9 про адміністративне правопорушення за ст.150 КУпАП, про те, що ОСОБА_1 власник нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 влаштував кондиціонер в захисному коробі, кронштейн для його кріплення, обладнання для його підключення на торцевій стіні фасаду будинку АДРЕСА_1 (із сторони прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 .

17.09.2020 адміністративною комісією Шевченківської районної адміністарції Львівської міської ради розглянуто протокол про адміністративне правопорушення та прийнято постанову №16/10 щодо ОСОБА_1 та накладено штраф у сумі 51 грн, передбаченого ст.150 КУпАП.

16.10.2020 ЛМКП «Княже місто» скеровано попередження №784 від 16.10.2020 ОСОБА_1 про демонтаж самовільно встановленого кондиціонера на головному фасаді будинку АДРЕСА_1 та щодо скерування документів на розгляд міжвідомчої комісії Галицького району у випадку невиконання попередження.

17.12.2020 року ЛМКП «Княже місто» складено акт обстеження технічного стану нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 , площею 21,7 кв. м., яким зафіксовано невиконання попереджень ЛМКП «Княже місто».

24.12.2020 року головою Галицької районної адміністрації ЛМР прийнято розпорядждення №383 «Про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера, захисного короба, кронштейнів для його кріплення, обладнання для його підключення та відновлення торцевої стіни фасаду будинку АДРЕСА_2 », яким затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району від 22.12.2020 (протокол №29 §2). Згідно вказаного розпорядження ОСОБА_1 власнику нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 в термін до 15.01.2021 за власні кошти демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, захисний короб, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити торцеву стіну фасаду будинку АДРЕСА_2 зі сторони прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 .

05.01.2021 ЛМКП «Княже місто» ОСОБА_1 скеровано попередження №3 від 05.01.2020, яким зобов'язано власника нежитлового приміщення у будинку АДРЕСА_2 зі сторони прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, захисний короб, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити торцеву стіну фасаду будинку АДРЕСА_2 зі сторони прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 , згідно прийнятого розпорядження №383 від 24.12.2020 року.

18.01.2021 комісією ЛМКП «Княже місто» проведено обстеження та виявлено, що вимоги зазначеного розпорядження районної адміністрації не виконано, про що складено акт.

09.10.2020 року постанову №16/10 від 17.09.2020 року оскаржено позивачем до Шевченківського районного суду м. Львова.

28.12.2020 року Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова у справі №466/7948/20 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

09.02.2021 року Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 28 грудня 2020 року у справі № 466/7948/20 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову адміністративної комісії при Шевченківській районній адміністрації Львівської міської ради №16\10 від 17.09.2020 року, а справу про адміністративне правопорушення - закрито.

Крім того, судом встановлено, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 року у справі №380/2565/21, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2022 Адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 24.12.2020 року №383 “Про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера, захисного короба, кронштейнів для його кріплення, обладнання для його підключення”.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначає Закон України Про місцеве самоврядування в Україні.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Приписами статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Перелік повноважень в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку визначений в статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з пп. 7 п. «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів спрямованість на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України від 06.09.2005 року №2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон №2807-IV).

Статтею 5 Закону №2807-VI встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни (ст. 12 Закон № 2807-VI).

До об'єктів благоустрою населених пунктів віднесено: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору (ч. 1 ст. 13 Закон № 2807-VI).

Згідно з пп. 1 п. 1 ст. 16 Закону №2807-VI, на об'єктах благоустрою забороняється, зокрема, виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.

Відповідно до п. 4.34, 4.49, 4.50 розділу 4 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 01.11.2016 № 977 (з наступними змінами та доповненнями) до повноважень Галицької районної адміністрації віднесено, зокрема: здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; надання дозволів на влаштування елементів благоустрою і озеленення у встановленому виконавчим комітетом порядку; розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом, щодо фактів самовільного будівництва (погодження, приведення до попереднього стану, демонтажу тощо).

Забезпечення нормального функціонування жилих будівель, проведення єдиної технічної політики в житловій сфері регулюють Правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 25.08.2005 за № 927/11207 (з наступними змінами та доповненнями) (далі Правила).

Згідно з пп. 1.4.1 п. 1.4 Правил переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Підпункт 1.4.2 п. 1.4 Правил передбачає, що переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Відповідно до пп. 1.4.3 п.1.4 Правил до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Підпункт 1.4.4 п. 1.4 Правил вказує, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих, у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкції будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, - не допускається.

Крім цього, згідно з п.1.4.6 Правил, власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану. У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання приводить до погіршення технічного стану жилого будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення вирішується у судовому порядку.

Судом встановлено, що 24.12.2020 року головою Галицької районної адміністрації ЛМР прийнято Розпорядження №383 «Про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера, захисного короба, кронштейнів для його кріплення, обладнання для його підключення та відновлення торцевої стіни фасаду будинку АДРЕСА_2 », яким затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району від 22.12.2020 (протокол №29 §2). Згідно вказаного розпорядження ОСОБА_1 власнику нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 в термін до 15.01.2021 за власні кошти демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, захисний короб, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити торцеву стіну фасаду будинку АДРЕСА_2 зі сторони прибудинкової території будинку АДРЕСА_2 .

Разом з тим, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2021 року у справі №380/2565/21, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2022 Адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 24.12.2020 року №383 “Про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера, захисного короба, кронштейнів для його кріплення, обладнання для його підключення”.

Так, суд виснував, що у відповідача не виникло правових підстав для видання спірного розпорядження щодо демонтажу кондиціонеру ОСОБА_1 , так як такий не набув статусу самовільно встановленого, а тому розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 24.12.2020 №383 видано відповідачем протиправно і підлягає скасуванню.

Крім того, судом встановлено, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 243070620 від 04.02.2021, нежитлове приміщення, (під офіс), об'єкт житлової нерухомості: ні, Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна:71649746101. Власник- ОСОБА_1 , підстава для державної реєстрації-договір купівлі продажу, нежитлового приміщення, серія та номер:896, виданий 10.07.2019, видавник: приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Шапіро І.В.

Суд дійшов висновку, що Галицькою РДА ЛМР не доведено встановлення пристрою кондиціонування повітря саме ОСОБА_1 , оскільки останній заперечує вказану обставину та стверджує, що станом на момент придбання нежитлового приміщення такий був встановлений.

Вказане судове рішення набрало законної сили 24.02.2022 року, а тому, відповідно до положень ч.4 ст.78 КАС України, суд застосовує до спірних правовідносин висновки, які здійснив суд у судовому рішенні, яке набрало законної сили, щодо незаконності підстави цього позову рішення органу місцевого самоврядування.

Обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний приймати рішення, а дії - вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Отже суд дійшов висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Грень Н.М.