Рішення від 02.11.2022 по справі 320/5257/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 року № 320/5257/22

Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

I. Зміст позовних вимог.

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з у якому просить суд :

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області. Яка виразилась у не установленні та не виплаті ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої п. 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області установити та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії, передбаченої п. 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в сумі 2000 грн.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Стверджує, що відповідач в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713 від 14.07.2021 (далі - постанова №713) визначив розмір щомісячної доплати не на рівні 2000 грн., а у меншій сумі, що і стало підставою для звернення до суду з позовом у цій справі.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про відсутність правових підстав для призначення позивачу доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 28.06.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Основний розмір призначеної пенсії, з розрахунку 70% сум грошового забезпечення за 27 років вислуги, відповідно до протоколу за пенсійною справою 1005017553 обчислено в сумі 8 087,97 грн.

З 01.05.2018 відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивача з таких сум гровошого забезпечення:

- посадовий оклад - 7 190,00 грн.;

- оклад за військовим званням - 1480,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (45%) - 3901,50 грн.

У зв'язку з чим основн розмір пенсії склав 8 800,05 грн., що підтверджується перерахуном пенсії за пенсійною справою №1005017553.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду №320/1596/19 від 07.08.2019, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію, враховуючи зазначені в довідці види грошового забезпечення, виданої Києво-Святошинською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області №1/Д/10.13.01-15 від 25.01.2019, починаючи з 21.02.2018.

01.12.2018 відповідачем на підставі рішення суду обчислено основний розмір пенсії ОСОБА_1 в розмірі 17 221,55 грн., однак виплата здійснювалась з обмеженням максимального розміру, а саме у розмірі 16 380,00 грн.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду №320/4795/20 від 13.07.2021 зобовязано Головне управління Пенсійного фнду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з березня 2017 року без обмеження максимального розміру.

На виконання рішення суду, розмір пенсії позивача становить 17 221,55 грн.

14.07.2021 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №713, згідно якої установлено з 1 липня 2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до розмірів їх пенсій щомісячну доплату в сумі 2000 грн.

У разі, коли пенсія вищезазначеним особам переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата в розмірі 2000 грн. не виплачується, крім випадків коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії при її перегляді (перерахунку) не досягла 2000 грн., щомісячна доплата встановлюється в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Оскільки на виконання постанови КМУ №713 позивачеві, за його твердженням, не виплачується доплата до пенсії у розмірі 2 000,00 грн., останній звернувся до відповідача щодо причин не виплати з 01.07.2021 передбаченої допомоги.

Листом від 23.02.2022 №1000-0203-8/26661 відповідач повідомив позивачеві про відсутність порушень з боку органу Пенсійного фонду України в частині виплати щомісячної доплати відповідно до постанови №713, оскільки пенсія позивача була перерахована після 01.03.2018, її розмір збільшився більше ніж на 2000,00 грн.

Не погоджуючись з такою позицією Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

V. Норми права

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з пунктами 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

VI. Оцінка суду

З наведеного слідує, що підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Така довідка була видана позивачу Києво-Святошинською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області №1/Д/10.13.01-15 від 25.01.2019, на підставі якої пенсія позивача була перерахована 21.02.2018.

14.07.2021 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №713, пунктом 1 якої (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено встановлення з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Аналіз пункту 1 постанови №713 свідчить про те, що вказана норма містить застереження, суть якого зводиться до того, що у разі, якщо пенсія особи, визначена відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, була перерахована після 1 березня 2018 року, то щомісячна доплата виплачується у розмірі, який складає різницю між 2000 грн. та сумою підвищення (збільшення) пенсії після 01.03.2018.

З матеріалів справи вбачається, що таке застереження підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки пенсія позивача була перерахована після 01.03.2018 на підставі довідки Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області №1/Д/10.13.01-15 від 25.01.2019.

При цьому, суд вважає непереконливими твердження позивача про те, що його пенсія після 01.03.2018 не була перерахована, а проведений перерахунок пенсії на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №320/320/1596/19 був направлений на відновлення порушеного права та не пов'язаний зі зміною складових грошового забезпечення.

Так, суд звертає увагу на те, що проведений 01.12.2019 (тобто після 01.03.2018) перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області №1/Д/10.13.01-15 від 25.01.2019 був пов'язаний саме із зміною розміру (збільшенням) видів грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов №704 та №103. Однак, розмір пенсії позивача після такого перегляду (перерахунку) збільшився більш ніж на 2000 грн.

У свою чергу, перерахунок пенсії на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 у справі №320/4795/20 був направлений на відновлення порушеного права позивача, пов'язаного з обмеженням максимального розміру пенсії, проте такий перерахунок розміру пенсії був проведений з березня 2017 року.

За таких обставин, враховуючи, що пенсія позивача була перерахована після 1 березня 2018 року (01.12.2019 на підставі довідки Києво-Святошинською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області №1/Д/10.13.01-15 від 25.01.2019 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов №704 та №103), а також те, що розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 грн., суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

VIІ. Висновок суду

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

VIІI. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

У зв'язку з відмовою у позові судові витрати відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Леонтович А.М.

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 02.11.2022