ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"02" листопада 2022 р. Справа № 300/4348/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій, -
Бандура Володимир Олексійович, який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмови відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.09.2021 №9/1/1603, а також зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.09.2021 №9/1/1603.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про судовий збір» платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Із змісту позовної заяви слідує, що позивач просить визнати протиправною відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.09.2021 №9/1/1603, а також зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12.09.2021 №9/1/1603.
Таким чином, з урахуванням похідності позовних вимог, представником позивача заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Абзацом 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», який вступив в дію з 01.01.2022, установлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2021 року складає 2 481,00 грн.
Як наслідок, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими позивачем позовними вимогами немайнового характеру складає 992,40 грн.
Суд зазначає, що до позовної заяви долучено квитанцію від 19.10.2022 за №9581-2067-7848-1578 на суму 992,40 грн.
В той же час, квитанція з аналогічним номером, датою та розміром сплаченого судового збору була подана позивачем до Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/4264/22, що підтверджується довідкою відділу документального забезпечення-канцелярія Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2022. Тобто, відповідного зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України за матеріалами адміністративної справи №300/4348/22 не відбулося.
Слід звернути увагу, що позивач не позбавлений права повернення сплаченого судового збору в адміністративній справі №300/4264/22 на підставі поданої ним заяви згідно з приписами частини 2 статті 7 Закону України «Про судовий збір».
За таких обставин, суд вважає, що вказана вище квитанція не є належним доказом сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви, оскільки вказані кошти сплачені за іншою позовною заявою, а саме в адміністративній справі №300/4264/22.
Таким чином, позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору за подання даної позовної заяви чи документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору.
При цьому, за змістом частини 1 статті 9 Закону України «Про судовий збір», суд не вправі відкрити провадження у справі, в разі якщо до спеціального фонду Державного бюджету України не надійшов судовий збір в розмірі, передбаченому цим Законом.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до встановлених частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України вимог.
На підставі наведеного, керуючись статтею 161, частинами 1, 2 статті 169 та статтями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій - залишити без руху.
Надати позивачу (представнику позивача) п'ятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання (долучення) документа про сплату судового збору у розмірі 992,40 грн.
Роз'яснити позивачу (представнику позивача), що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.