31 жовтня 2022 рокуСправа № 280/7790/21
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративним суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., за участю секретаря Білай В.Р., розглянувши заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюк Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала вищевказана справа.
19.10.2022 до суду надійшла заява від старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюк Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі. Заявник у відповідності до ст.378 КАС України просить суд змінити спосіб і порядок подальшого виконання судового рішення від 01.11.2021 по справі №280/7790/21, з зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» оновленої довідки №33\28-1088 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, із урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.12.2019, із урахуванням проведених виплат, на стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» оновленої довідки №33\28-1088 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, із урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.12.2019, із урахуванням проведених виплат, у розмірі 184053,83 грн.
В обґрунтування заяви посилається на те, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перебуває виконавче провадження № 69643966 з примусового виконання виконавчого листа № 280/7790/21, виданого 26.05.2022 Запорізьким окружним адміністративним судом про зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» оновленої довідки №33\28-1088 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, із урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.12.2019, із урахуванням проведених виплат. Листом за них. № 0800-0903-6/35060 від 25.08.2022 боржник повідомив, що на виконання вимог виконавчого листа по справі № 280/7790/21, виданого 26.05.2022 Запорізьким окружним адміністративним судом, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та донараховано 184053.83 грн. Станом на теперішній час кошти стягувану не виплачені. Зазначає, що оскільки резолютивна частина виконавчого листа містить необхідність виконати дії зобов'язального характеру, стягувач не має можливості для подальшого повного виконання рішення суду.
Розгляд заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі призначено на 31.10.2022, про що учасники справи повідомлені належним чином.
Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, місце та час судового розгляду, в судове засідання не прибули.
Відповідно до ч.2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Як зазначено у ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2021 у справі №280/7790/21 позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні з 01.12.2019 перерахунку та виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» оновленої довідки №33\28-1088 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати підвищення) та премії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» оновленої довідки №33\28-1088 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, із урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.12.2019, із урахуванням проведених виплат.
26.05.2022 на його виконання рішення видані виконавчі листи.
Постановою державного виконавця від 15.08.2022 на виконання зазначеного судового рішення було відкрите виконавче провадження № 69643966.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
В заяві старший державний виконавець Частюк В.О. просить суд змінити спосіб виконання судового рішення та стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» оновленої довідки №33\28-1088 від 01.07.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, із урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.12.2019, із урахуванням проведених виплат, у розмірі 184053,83 грн., тобто заява становить вимогу не щодо встановлення порядку виконання судового рішення, а заявник фактично просить суд змінити суть резолютивної частини зазначеного рішення суду, тобто по суті з заяви випливає наявність нових позовних вимог, що не заявлялись при розгляді адміністративної справи, що в свою чергу є порушенням норм процесуального права.
Суд зауважує, що згідно ч.3 ст.378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Отже, приписи ст.378 КАС України передбачають зміну чи встановлення порядку чи способу виконання рішення, яке було ухвалено судом у справі, а саме резолютивної частини постанови, яка містить висновки суду по суті позовних вимог, у зв'язку з чим, суд, здійснюючи зміну порядку чи способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Також, суд вважає, що обставини викладені у заяві старшого державного виконавця Частюк В.О. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі не обґрунтовують доцільність і необхідність встановлення чи зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Крім того, згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області державного виконавця повідомлено, що стягувачу здійснено перерахунок пенсії та нараховано 184053, 83 грн.. Що стосується виплати зазначеної суми повідомлено, що Пенсійний фонд України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок і підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду України», згідно із якою Пенсійному фонду України виділяються кошти на виплату пенсій у розмірах, визначених законодавством (головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України). Отже, виплата донарахованої суми за рішенням суду, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена після відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже, частина судового рішення по даній справі виконана, а інша буде виконана в порядку черговості в межах наявних бюджетних призначень боржника.
Невиконання відповідачем судового рішення в частині виплати коштів у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень, в розумінні ч. 3 ст. 378 КАС України, не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана після надходження відповідних коштів з Державного бюджету.
Відповідно до ст. 23 та ст. 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з пп.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява державного виконавця відділу примусового виконання рішень про зміну порядку і способу виконання судового рішення не узгоджується з положеннями статті 378 КАС України, є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 378 КАС України, суд,
У задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Частюк Віталія Олександровича про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293-296 КАС України.
Суддя Н.В. Стрельнікова