Справа №523/13521/22
Провадження №1-кс/523/2939/22
31.10.2022 р. Слідчий суддя Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого СВ відділу поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів,-
Згідно клопотання слідчого, посадові особи органів місцевого самоврядування, достовірно знаючи про введення воєнного стану на території України при укладанні договорів із постачальниками на закупівлю товарів, здійснюють привласнення бюджетних коштів.
За даним фактом, 21.10.2022 інформацію внесено до ЄРДР за №12022162490001061 та розпочато розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Так, 21.10.2022 надійшла заява від голови Одеської обласної філії ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в особі ОСОБА_5 , відповідно до якої, у зв'язку із запровадженням воєнного стану в України на підставі Указу Президента України № 64\2022 відбулись певні зміни у законодавстві України, яке регулювало відносини з питань проведення публічних закупівель за бюджетні кошти. Зокрема Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», п.1 Постанови передбачено, що замовники закупівель здійснюють публічні/оборонні закупівлі товарів, робіт i послуг без застосування процедур закупівель спрощених закупівель. У зв'язку з чим, відповідні посадові особи органів місцевого самоврядування почали зловживати наданими повноваженнями та спрощенням законодавства, у зв'язку із відсутністю конкуренції під час закупівель, посадовці почали укладати договори із постачальниками за значно завищеними цінами, а поставлені товари не відповідають технічному регламенту, що у свою чергу спричинило значних збитків місцевим бюджетам.
Аналізом публічних закупівель встановлено, що значні кошти під час воєнного стану витрачались: ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . На відповідних публічних майданчиках відсутня будь-яка інформація та звіти про укладені угоди та відомості про витрати бюджетних грошових коштів.
В ході здійснення досудового розслідування з метою перевірки інформації, викладеній у вищевказаній заяві та з метою встановлення осіб, які можуть бути причетними до вказаного кримінального правопорушення, прокурором надано доручення співробітникам УСР в Одеській області ДСР НП України на проведення слідчих (розшукових) дій.
Так, на виконання доручення прокурора надійшли матеріали виконаного доручення оперуповноваженого УСР в Одеській області ДСР НП України, відповідно до яких встановлено, що відповідним рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » передано земельну ділянку загальною площею 5.2470 га за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер: 5123755800:01:002:3794 у постійне користування.
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 «Про затвердження істотних умов договору будівництва об'єкту нерухомого майна та договору суперфіція» від 20.01.2022 № 380-VIII, затверджено договір будівництва, згідно якого вказану земельну ділянку передали під забудову ОК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » за 6 000 000 гривень. За вказаним договором ОК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » повинно здійснити будівництво 26-ти секційного п'ятиповерхового житлового будинку загальною площею 88 030 кв.м.
В якості документального обґрунтування суми по договору забудови у розмірі 6 000 000, у рішенні ІНФОРМАЦІЯ_7 «Про затвердження істотних умов договору будівництва об'єкту нерухомого майна та договору суперфіція» від 20.01.2022 № 380-VIII, є посилання на листи КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », висновки відділу економічного розвитку, інвестицій та комунальної власності, висновки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », висновки та рекомендації постійної комісії селищної ради з питань планування, фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестиційної політики тощо.
У зв'язку з чим у слідства є підстави вважати, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_7 свідомо та штучно зменшели суму сплати за договором на будівництво в інтересах ОК « ІНФОРМАЦІЯ_8 », внаслідок чого бюджету громади може бути завдано збитків у особливо великому розмірі.
З метою встановлення істини у кримінальному провадженні, неможливістю отримання документів в інший спосіб, які мають суттєве значення для у кримінальному проваджені або можуть бути використані при проведенні слідчих дій, ідентифікації осіб, які вчинили вказане кримінальне правопорушення, а також з метою проведення експертного дослідження, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, а саме до усієї наявної інформації щодо Рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 «Про затвердження істотних умов договору будівництва об'єкту нерухомого майна та договору суперфіція» від 20.01.2022 № 380-VIII.
Вищевказана інформація та відповідні документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , яка здійснює діяльність за адресою: АДРЕСА_2 .
Дана інформація має суттєве значення для кримінального провадження та може бути використана, як доказ причетності групи осіб до скоєння даного кримінального правопорушення.
У випадку отримання тимчасового доступу до вказаних документів, інформація, яка в них міститься, може бути використана як доказ у кримінальному провадженні. Іншими способами отримати вищезазначену інформацію не представляється можливим.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши думку прокурора на підтримання клопотання слідчого в повному обсязі, прийшов до висновку, що воно підлягає задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч.ч.5, 6 ст.159 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
На підставі ч.2 ст.163 КПК України, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, розгляд даного клопотання необхідно проводити без виклику особи, у володінні якої вони знаходиться, та з метою досягнення дієвості кримінального провадження.
Керуючись ст.ст.159, 163-165, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СВ відділу поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ старшому слідчому слідчого відділення відділу поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_4 або за її дорученням оперуповноваженому УСР в Одеській області ДСР НП України ОСОБА_6 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , яка здійснює діяльність за адресою: АДРЕСА_2 з можливістю вилучення їх завірених належним чином копій, а саме:
-відомості про внесення змін та перерозподіл бюджету у зв'язку із запровадженням воєнного стану у період часу з 24.02.2022 по теперішній час;
-відомості про видатки бюджету у період часу з 24.02.2022 по теперішній час;
-відомості про фінансування добровольчих формувань тероборони у період часу з 24.02.2022 по теперішній час, із розшифровкою та первинними документами, які складались в ході проведення фінансово - господарських операцій;
-розшифровка витрат, у тому числі виконавчих органів селищної ради за період часу з 24.02.2022 по теперішній час із наданням належним чином посвідчених копій договорів зі всіма додатками, видаткових накладних, рахунки-фактури, платіжні доручення, товарно-транспортні накладні, акти передачі та прийняття виконаних робіт, наданих послуг або отриманих ТМЦ, інших документів, що складались в ході проведення фінансово-господарських операцій тощо;
-рішення селищної ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із документами, які стали підставою до його прийняття;
-рішення селищної ради про затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки із документами, які стали підставою до його прийняття;
-проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
-рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 «Про заходи щодо залучення позабюджетних інвестиційних коштів» від 30.06.2021 № 153-VIII із усіма додатками та документами, які стали підставою до його прийняття;
-порядок та умови проведення конкурсу з відбору забудовника для здійснення нового будівництва;
-роздруківку з офіційного сайту щодо розміщення оголошення про прийом пропозицій від підприємств-забудовників;
-склад конкурсної комісії та її рішення;
-пропозиції від учасників, які надійшли на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 із усіма додатками та доповненнями;
-рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 «Про затвердження істотних умов договору будівництва об'єкту нерухомого майна та договору суперфіція» від 20.01.2022 № 380-VIII із усіма додатками та документами, які стали підставою до його прийняття, у тому числі: листи КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », висновки відділу економічного розвитку, інвестицій та комунальної власності, висновки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », висновки та рекомендації постійної комісії селищної ради з питань планування, фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестиційної політики тощо;
-договір суперфіція, який укладено з ОК « ІНФОРМАЦІЯ_8 »;
-договір будівництва об'єкта нерухомого майна, який укладено з ОК « ІНФОРМАЦІЯ_8 »;
-чинна містобудівна документація (графічна та текстова частина) у паперовому або електронному вигляді із рішенням про її затвердження;
-вихідні данні на проектування, які видавалась на земельну ділянку, містобудівні умови та обмеження;
-документи та рішення, які стали підставою обґрунтування суми у розмірі 6 000 000 гривень, які ІНФОРМАЦІЯ_10 повинна отримати відповідно п. 2.1.1 та 4.4 договору будівництва об'єкта нерухомого майна.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Строк дії ухвали складає 2 місяці з дня її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1