31 жовтня 2022 року
м. Київ
справа №380/5319/22
адміністративне провадження №К/990/28098/22
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Данилевич Н.А., розглянувши клопотання Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові про зупинення виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року у справі № 380/5319/22 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення коштів,-
Ухвалою Верховного Суду від 31 жовтня 2022 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові (далі - ТУ ДБР у м. Львові) на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року у справі №380/5319/22 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення коштів.
Разом з касаційною скаргою відповідачем подано клопотання про зупинення виконання рішень суду апеляційної інстанцій. Заявник зазначає, що посада, на яку поновлено позивача, згідно штатного розпису у ТУ ДБР у м. Львові на даний час відсутня. Як вказує відповідач, на теперішній час у ТУ ДБР у м. Львові відсутні рівнозначні та нижчі вакантні посади державної служби, які могли б бути запропоновані позивачу враховуючи її кваліфікацію, тому виконання оскаржуваної постанови в частині поновлення позивача посаді буде грубо порушувати не лише права та інтереси ТУ ДБР У м. Львові, але й третіх осіб - працівників ТУ ДБР у м. Львові, ураховуючи необхідність звільнення одного з них всупереч, як положенням К3пП України так і Закону України «Про Державне бюро розслідувань».
Також скаржник наголосив, що згідно статті 381 КАС України, у разі скасування виконаних судових рішень про стягнення заробітної плати чи інших виплат, що випливають з трудових правовідносин, поворот виконання допускається лише тоді, коли скасоване рішення ґрунтувалося на повідомлених позивачем неправдивих відомостях або поданих ним підроблених документах.
Як зазначає відповідач, враховуючи приписи статті 239 КЗпП України та статей 380, 381 КАС України, незворотнім наслідком виконання оскаржуваної постанови буде те, що безпідставно виплачені кошти з Державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань ТУ ДБР у м. Львові повернуті в Державний бюджет не будуть, отже у майбутньому відновлення прав відповідача буде об'єктивно неможливим, оскільки застосування інституту повороту виконання судового рішення у спірних правовідносинах не допускається.
З огляду на це заявник касаційної скарги просить зупинити виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року про поновлення ОСОБА_1 на посаді провідного спеціаліста відділу кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові з 03 березня 2022 і про стягнення з ТУ ДБР у м. Львові на користь ОСОБА_2 231 401,46 грн середнього заробітку за час вимушеного прогулу, та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 про стягнення з ТУ ДБР у м. Львові на користь ОСОБА_3 15 000 грн витрат на професійну правничу допомогу у справі № 380/5319/22.
Згідно з частиною першою статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Про зупинення виконання або зупинення дії судового рішення постановляється ухвала (частина друга статті 375 КАС України).
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Суд зазначає, що розгляд питання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень має на меті не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, як особи, що подала касаційну скаргу, так і інших осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати у зв'язку з виконанням оскаржуваних судових рішень.
В свою чергу, для зупинення виконання оскаржуваних судових рішень необхідна наявність поважних причин, які б давали підстави для зупинення виконання судового рішення.
Згідно з приписів статті 239 КЗпП України, статей 380, 381 КАС України у разі скасування виконаних судових рiшень про стягнення заробiтної плати чи iнших виплат, що випливають з трудових правовiдносин, поворот виконання допускається лише тодi, коли скасоване рiшення грунтувалося на повiдомлених позивачем неправдивих вiдомостях або поданих ним пiдроблених документах.
Аналізуючи доводи, наведені заявником у вимогах про зупинення виконання судових рішень, Суд зазначає про наявність в даній справі підстав, що можуть призвести до допущення порушень прав, свобод та законних інтересів учасників справи в разі нездійснення Судом зазначеного заходу.
Отже, зважаючи на наведені скаржником доводи в обґрунтування заявленого клопотання, Суд дійшов висновку про необхідність зупинити виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року в частині стягнення з ТУ ДБР у м. Львові на користь ОСОБА_2 231 401,46 грн середнього заробітку за час вимушеного прогулу та про необхідність зупинити виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 щодо стягнення з ТУ ДБР у м. Львові на користь ОСОБА_3 15 000 грн витрат на професійну правничу допомогу у справі №380/5319/22 до закінчення перегляду справи в касаційному порядку.
Проте щодо зупинення виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді провідного спеціаліста відділу кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові з 03 березня 2022 року Верховний Суд зазначає, що у відповідності до статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
При цьому, зупинення виконання оскаржуваних у касаційному порядку судових рішень на підставі статті 375 КАС України може застосовуватись судом лише у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й здійснюватися таким чином, щоб не допустити порушення прав інших учасників справи.
Зупинення виконання судового рішення про поновлення особи на посаді у відносинах публічної служби суперечитиме пункту 3 частини першої статті 371 КАС України, який передбачає негайне виконання рішення суду у цій категорії справ.
Отже, сама по собі незгода скаржника з оскаржуваним рішенням суду апеляційної інстанції не є підставою для зупинення його виконання, оскільки перевірка правильності застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і дотримання норм процесуального права здійснюється судом касаційної інстанції лише під час касаційного перегляду справи з дотриманням визначеної КАС України процедури і процесуальних гарантій учасників справи, тому в цій частині клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Клопотання Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові про зупинення виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року у справі № 380/5319/22 задовольнити частково.
Зупинити виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року № 380/5319/22 в частині стягнення з ТУ ДБР у м. Львові на користь ОСОБА_2 231 401,46 грн середнього заробітку за час вимушеного прогулу до закінчення перегляду справи в касаційному порядку.
Зупинити виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року щодо стягнення з Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові на користь ОСОБА_1 15 000 грн витрат на професійну правничу допомогу у справі № 380/5319/22 до закінчення перегляду справи в касаційному порядку.
Відмовити у задоволенні клопотання Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові про зупинення виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2022 року у справі №380/5319/22 в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді провідного спеціаліста відділу кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові з 03 березня 2022.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й не оскаржується.
Суддя Н.А. Данилевич