01 листопада 2022 рокуЛьвівСправа № 500/2622/22 пров. № А/857/14076/22
Восьмий апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Довгої О.І., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2022 року (ухвалене головуючим - суддею Осташ А.В. у м. Тернопіль) у справі № 500/2622/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у встановлені, нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій з 01.07.2021;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити нарахування та розпочати виплату ОСОБА_1 , щомісячної доплати в сумі 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій 01.07.2021.
В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що відповідач в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 від 14.07.2021 (далі - Постанова № 713) не здійснило щомісячну доплату у розмірі 2000 грн з 01.07.2021. Позивач звертає увагу, що перерахунок його пенсії здійснено не з підстави винесення постанови уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення, а для відновлення порушеного права на отримання пенсії у повному обсязі на виконання рішення суду.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 відмовлено в задоволенні адміністративного позову.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що пенсія яку отримує позивач на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була перерахована з 01.12.2019 і після перерахунку збільшилась на 6035 ,43 грн та із 01.10.2021, внаслідок чого її розмір збільшився та склав 13326, 55грн. З таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для здійснення доплати до пенсії позивачу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, після проведення її перерахунку.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи слідує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області перерахунок пенсії позивача проведено 31.03.2018, з врахуванням довідки від 23.03.2018 №205 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), за нормами чинними станом на 01.01.2016, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 70% грошового забезпечення.
Таким чином, пенсія у перерахованому розмірі станом на 01.03.2018, з врахуванням довідки № 205, становила 5291,12 грн.
За наслідками оскарження позивачем дій суб'єкта владних повноважень з цих питань, Тернопільським окружним адміністративним судом вирішено задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 73% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016, та рішенням суду від 05.10.2018 у справі № 1940/1797/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 73% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області виконало рішення Тернопільського окружного адміністративного суду 05.10.2018 у справі № 1940/1797/18 в результаті розмір пенсії ОСОБА_1 склав 5517, 88 грн.
Таким чином, оскільки сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 грн і склала 226, 76 грн (5517,88-5291,12), відповідно щомісячну доплату встановлено в розмірі 1773, 24 грн (2000-226,76).
В подальшому пенсію позивача було перераховано на підставі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 у справі № 500/3843/21 з 01.12.2019 і після її перерахунку основний розмір пенсії від грошового забезпечення збільшився на 6035, 43 грн та з 01.10.2021 становить 13326, 55 грн (7291,12+6035,43). Тобто розмір пенсії після перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 грн, тому доплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 не виплачується.
Позивач, 10.01.2022 звернувся із запитом до Головного Управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області з проханням провести нарахування та виплату щомісячної надбавки до його пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн з 01.07.2021.
У відповіді на таке звернення ГУ ПФ України у Тернопільській області від 21.01.2022 № 333-70/С-02/8-1900/22 відмовило у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати у сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» посилаючись на те, що станом на 01.03.2018 розмір його пенсії становив 5291, 12 грн, а після перерахунку, за рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 у справі № 1940/1797/18, її розмір склав 5517, 88 грн. Таким чином, оскільки сума після перерахування не досягла 2000 грн і склала 226, 76 грн (5517,88-5291,12) відповідно щомісячну доплату встановлено в розмірі 1773, 24 грн (226,76+1773,24), яка виплачувалась протягом липня-вересня місяців.
Не погодившись з вказаною відповіддю ГУ ПФУ України в Тернопільській області, 28.01.2022 позивач повторно звернувся із запитом до відповідача з проханням провести перерахунок та відновити щомісячну доплату до його пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн з 01.07.2021, в якій звернув увагу, що виконання рішення суду після 01.03.2018 необхідно вважати не перерахунком пенсії, а відновленням його порушених ГУПФ України у Тернопільській області прав і не його вина, що таке порушення моїх прав було допущено, а пізніше, після рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 у справі № 1940/1797/18, виправлено.
У відповіді на повторне звернення ГУ ПФ України у Тернопільській області від 09.02.2022 № 795-585/С-02/8-1900/22 відмовило у перерахунку та відновлення щомісячної доплати у сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» посилаючись на те, що після 01.03.2018 його пенсія переглядалась (перераховувалась) згідно рішення суду і розмір її склав 5517, 88 грн. Таким чином, оскільки сума після перерахування не досягла 2000 грн і склала 226, 76 грн (5517,88-5291,12) відповідно щомісячну доплату встановлено в розмірі 1773, 24 грн (226,76+1773,24). Крім цього відповідач наголошує, що у вересні 2021 року на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 у справі № 500/3848/21 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 і основний розмір пенсії збільшився на 6035, 43 грн тому доплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» не виплачується.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн з 01.07.2021, позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992. (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» (Офіційний вісник України, 2010 р., № 57, ст. 1968; 2018 р., № 48, ст. 1675; 2019 р., № 54, ст. 1880) для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Відтак, постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 встановлено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій. При цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області виконало рішення Тернопільського окружного адміністративного суду 05.10.2018 у справі № 1940/1797/18 в результаті розмір пенсії ОСОБА_1 склав 5517,88 грн.
Таким чином, оскільки сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 грн і склала 226, 76 грн. (5517,88-5291,12), відповідно щомісячну доплату встановлено в розмірі 1773,24 грн (2000-226,76).
В подальшому пенсію позивача було перераховано на підставі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 у справі № 500/3843/21 з 01.12.2019 і після її перерахунку основний розмір пенсії від грошового забезпечення збільшився на 6035,43 грн та з 01.10.2021 становить 13326, 55 грн (7291,12+6035,43). Тобто розмір пенсії після перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 грн, тому доплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 не виплачується.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що наявними в матеріалах справи перерахунками підтверджено, що відповідачем виконано вимоги Постанови № 713 та перераховано пенсію позивача з урахуванням щомісячної доплати 2000 грн, а розмір пенсії позивача не змінився, позаяк відповідачем виплачувалися надбавки до пенсії для збереження пенсії позивача на попередньому рівні.
При цьому колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта про те, що щомісячна доплата в сумі 2000 грн повинна здійснюватися до суми пенсії, яка продовжувала йому виплачуватися, оскільки доплата до старого основного розміру пенсії відіграє виключно компенсаційну функцію, метою якої є недопущення виплати пенсії у розмірі нижчому, ніж той, який виплачувався раніше.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2022 року у справі № 500/2622/22 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді О. І. Довга
З. М. Матковська