ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
31 жовтня 2022 року м. Київ № 640/13539/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві) , в якому просить:
1. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи в зоні відчуження з 01.04.2011р. по 31.12.2011р. та з 08.08.2012 р. по 22.12.2015 р. в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді машиніста крана (кранівника) як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зробити перерахунок пенсії.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в зоні відчуження з 01.04.2011 р. по 31.12.2011 р. та з 08.08.2012 р. по 22.12.2015 р. в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді машиніста крана (кранівника) як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зробити перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу, починаючи з 6 квітня 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що неврахування відповідачем спірних періодів роботи позивача в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік» як стажу роботи за списком №1 є неправомірним і такими, що позбавляють позивача отримувати пенсію у більшому розмірі з урахуванням періодів його роботи за списком №1.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 червня 2021 року відкрито провадження у адміністративній справі №640/13539/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
На адресу суду 25 серпня 2021 року, на виконання ухвали суду від 23 червня 2021 року, ГУ ПФУ у м. Києві направило копію пенсійної справи позивача.
02 вересня 2021 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що до пільгового стажу позивача зарахована робота за списком №1 в полуторному розмірі з 16.04.2005 року по 31.03.2011 року. З 01.04.2011 року по 31.12.2015 року зараховано в одинарному розмірі, оскільки відсутня пільгова довідка, і також наказ про проведення атестації робочого місця.
У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді, справу в порядку пп.2.3.49, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду передано на повторний автомазитований розподіл справ між суддями.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/13539/21 передано на розгляд судді Аблову Є.В.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 травня 2022 року адміністративна справа № 640/13539/21 до провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та з 2011 року отримує пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З копії трудової книжки позивача встановлено, що він працював:
- з 16.12.2009р. по 31.12.2011р. на посаді машиніст крану в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік»;
- з 08.08.2012р. по 22.12.2015 р. на посаді машиніст крану в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік».
06 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про зарахування у пільговому обчисленні до страхового стажу як роботу по списку №1 в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії«Буйг Траво Пюблік» та проведення перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 19.04.2021р. №2600-0210-8/65849 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки для врахування спірних періодів роботи не надані необхідні документи (трудову книжку з оформленими записами про займану посаду і період виконання роботи, виписки із наказу про проведення атестації, уточнюючої довідки (пункт 10).
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом для захисту своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 № 1788-XII (далі - Закон № 1788), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" - час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу, роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Законe № 1788 у основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списком № 1 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 4 постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.87 року № 1497-378 встановлено, що у період 1988-1990 років: час роботи робітників, задіяних на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію по списку № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 року N 1173.
Дію вказаної постанови було пролонговано пунктом 1 постанови Ради Міністрів СРСР № 1136 "Про продовження на 1991-1995 роки строку дії постанови ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР та ВЦРП від 29.12.87 року № 1497". У подальшому зазначена норма про те, що робота у зоні відчуження ЧАЕС зараховується до трудового стажу у полуторному розмірі (в тому числі за списком № 1) безперервно продовжується в часі.
Пунктами 1 і 3 постанови КМУ "Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів" від 29 січня 2003 року № 137 визначено - у період з 1 січня 2003 року до 1 січня 2006 року особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження: час роботи або служби зараховується до трудового стажу, до вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком, на пільгових умовах, який затверджується Кабінетом Міністрів України);
Відповідно до постанови КМУ № 831 від 10.09.2008 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" - особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).
Відповідно до списку № 1, затвердженому постановою Міністрів СРСР від 22.08.56 року № 1173, час роботи повний робочий день у зоні відчуження дає право на пенсію на пільгових умовах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 затверджено список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Пунктом 22.1-1г вказаного списку № 1 передбачено право на пенсію на пільгових умовах для працівників, які зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та Міністерством охорони здоров'я в позиції 22.1-1г працівникам призначається пенсія за віком на пільгових умовах, починаючи з 1 січня 2010 року згідно з постанови КМУ № 173 від 24.02.2010.
Згідно Пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, - при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» запроваджено поняття і визначення страхового стажу та встановлено для періоду роботи чи іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, починаючи з 1 січня 2004 року.
Зокрема, ст.24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-1V передбачає, що страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню таза який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 ст.24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» закріплено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
У той же час, періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом ( частина 3 статті 24 Закону №1058-1V).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років ( частина перша статті 24 Закону №1058-1V).
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N» 1 виробництв, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина 3 статті 24 Закону №1058-ІУ).
Відповідно до частини 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= См х ВС:100%х12, де
Кс -коефіцієнт страхового стажу;
См -сума місяців страхового стажу;
Вс-визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Проте, зважаючи на частину 3 етапі 24 Закону №1058-ІУ, за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином, сума місяців страхового стажу є одним з чинників, від якого залежить розмір пенсії.
На підтвердження наявного у позивача спеціального страхового стажу, що впливає на визначення коефіцієнту страхового стажу та у зв'язку з цим збільшення розміру пенсії, за період роботи в зоні відчуження по списку №1 в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді машиніста крана (кранівника) (з 16.12.2009 р. по 31.12.2011 р. та з 08.08.2012 р. по 22.12.2015 р.) було подано до відповідача довідки про роботу в зоні відчуження (№ 41 від 14.04.2011р., № 173 від 08.10.212р., № 174 від 08.10.2012р., № 197 від 26.11.2018р.), довідки про дози зовнішнього опромінення (№ 583-18 від 03.10.2018р.), архівні довідки про заробітну плату та роботу в шкідливих умовах праці, які підтверджують перебування в зоні відчуження повний робочий день (№ 05-04/132 від 26.03.2021р., № 05-04/133 від 26.03.2021р.)
Відтак, період роботи позивача в зоні відчуження з 01.04.2011р. по 31.12.2011р. та з 08.08.2012р. по 22.12.2015р. підлягають зарахуванню до трудового стажу у пільговому обчисленні.
Відносно того, що Компанія "Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік" не передбачена у Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, затвердженому наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.03.2012 р. № 576 є безпідставним та таким, що суперечить нормам Законодавства України, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Пункт 22.1-1г підрозділу 1 розділу XXII списку № 1 затвердженого ОСОБА_2 КМУ від 16.01.2003 року № 36, передбачає затвердження підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких мають право на пенсію за віком на пільгових умовах Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та МОЗ. Вказаним пунктом список № 1 було доповнено згідно постанови КМУ від 24.02.2010 року № 173. Протягом 2010 року Міністерство екології та природних ресурсів України (Мінприроди) було реорганізовано у Міністерство охорони навколишнього природнього середовища України.
Натомість, Міністерство надзвичайних ситуацій України (МНС України) є правонаступником Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. МНС України не перебуває у жодних відносинах правонаступництва щодо Міністерства екології та природних ресурсів України. Відповідно, затверджений Наказом, а саме МНС України від 13.03.2012 року N 576 Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, не відповідає порядку визначення такого переліку, передбаченим пунктом 22.1-1г підрозділу 1 розділу XXII списку № 1, затвердженого ОСОБА_2 КМУ від 16.01.2003 року № 36. Саме тому, не включення компанії, в якій працював позивач у спірний період до вказаного Наказу МНС України від 13.03.2012 року № 576 не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу.
Крім того, згідно листів-відповідей Державного агентства України з управління зоною відчуження від 12.03.2016 року та 20.07.2016 р. на адвокатські запити, Компанія "Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік" (СП "НОВАРКА") включена до Переліку підприємств, установ і організацій, працівники яких зайняті повний робочий, день у зоні відчуження та мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, затвердженого проектом Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України. Однак, відповідні дії щодо подання наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України не були вчинені у визначений Законодавством України строк.
Постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 10.11.2016 року у справі № 750/4715/16-а визнано неправомірною бездіяльність Державного агентства України з управління зоною відчуження щодо подання на державну реєстрацію до Міністерства Юстиції України Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України "Про затвердження переліку підприємств, установ і організацій, працівники яких зайняті повний робочий день у зоні відчуження та мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком N 1". Вказане рішення на даний час є таким, що набуло законної сили.
Відтак, бездіяльність Державного агентства України з управління зоною відчуження не може позбавляти право позивача на зарахування стажу роботи в пільговому обчисленні, що забезпечено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", а відтак й права на призначення пенсії.
Щодо відмови відповідача зарахувати спірні періоди до страхового стажу у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують проведення атестації робочих місць та непроведення такої атестації підприємством.
Пунктом 3 Порядку застосування списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 № 1451/11731 ( далі - Порядок №383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 (далі - Порядок №422) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41 (далі-Методичні рекомендації №41).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим органом і працівником у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з п.4 Порядку №442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій №41 атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства.
Проте, жодні причини, з яких атестація не була проведена, не є підставою для відмови в зарахуванні відповідного стажу позивачеві, оскільки особа, яка працює на посаді, віднесеній до списку №1 або списку №2, робоче місце якої підлягає атестації відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення такої атестації.
Згідно з наданими архівним відділом виконкому Славутицької міської ради відомостями щодо Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік» з'ясовано, що атестація робочих місць за умовами праці вперше була проведена у 2014 році (наказ від 21.11.2013 №088 «Про атестацію робочих місць за умовами праці»).
Крім того, товариство з обмеженою відповідальністю «Навчально-виробничий центр «Новатор» у відповіді від 31.03.2021 №113 на адвокатський запит (копія міститься у матеріалах справи) також повідомило, що лабораторією цього підприємства в травні 2014 р. в рамках атестації робочих місць Компанією «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанією «Буйг Траво Пюблік» проводилось санітарно-гігієнічне обстеження робочого місця «машиніст крана», за результатами якого для подальшого складання карт умов праці, гігієнічної оцінки та призначення пільг та компенсацій були складені та передані Компанії відповідні протоколи обстежень.
З карти умов праці №14 по професії (посаді) машиніст крана (кранівник), а також фотографії робочого дня вбачається, виконання робіт за посадою здійснюється в шкідливих умовах праці (р.П гігієнічна оцінка умов праці - умови і характер праці відносяться до III класу 2 ступеня шкідливості).
Неможливість отримання уточнюючої довідки про пільговий характер роботи заспірний період в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік» призвела до того, що позивачем здійснено збір інших документів щодо характеру та умов роботи, проведення атестації/обстеження робочого місця.
В даному випадку суд вважає за можливе зазначити, що Велика Палата Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а від 19.02.2020 сформулювала правовий висновок, згідно особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах списком № 1, відповідно до пункту "а" статті 13 Закону № 1788-XII.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Разом із тим, відповідно до положень статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Отже, законодавець окремо виділяє законодавчі акти, якими регулюються умови, норми та порядок загального пенсійного забезпечення, а також закони, якими встановлено умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Саме останні є спеціальними для застосування при обчисленні стажу роботи, у тому числі на пільгових умовах у випадку виникнення права на пенсійне забезпечення особи за особливих (спеціальних) умов, відмінних від загальновстановлених.
Особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, складають окрему категорію осіб, наділену багатьма пільгами, у тому числі і у сфері пенсійного забезпечення (серед іншого - обчислення стажу роботи), а тому для визначення таких пільг застосуванню підлягають положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Приписи даного Закону є спеціальними при вирішенні питання щодо наявності у особи права та стажу, необхідних для призначення пільгової пенсії, а також обчислення загального стажу роботи в зоні відчуження, тоді як Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» лише визначає періоди, з яких складається страховий стаж.
Таким чином, відмова відповідача у проведенні перерахунку страхового стажу позивачу суперечить змісту положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831.
Відтак, періоди роботи позивача у зоні відчуження з 01.04.2011 по 31.12.2011 та з 08.08.2012 по 22.12.2015 мають бути зараховані як робота за списком №1 у пільговому обчисленні до страхового стажу.
Що стосується вимоги зобов'язального характеру, то суд зазначає про наступне.
Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З аналізу статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення на користь позивача.
Тобто, такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на викладене, а також з метою захисту прав позивача, суд, виходячи з вимог ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в зоні відчуження з 01.04.2011р. по 31.12.2011р. та з 08.08.2012р. по 22.12.2015р. в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді машиніста крана (кранівника) як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зробити перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу, починаючи з 6 квітня 2021 року.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Тобто, обов'язок доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень одночасно покладено на усіх учасників процесу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність вчинених дій.
Водночас докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, та не були спростовані відповідачем.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 77, 90, 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи в зоні відчуження з 01.04.2011 р. по 31 12 2011 р. та з 08.08.2012 р. по 22.12.2015 р. в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді машиніста крана (кранівника) як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в зоні відчуження з 01.04.2011 р. по 31.12.2011 р. та з 08.08.2012 р. по 22.12.2015 р. в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді машиніста крана (кранівника) як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зробити перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу, починаючи з 6 квітня 2021 року.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Є.В. Аблов