01 листопада 2022 року м. Київ № 320/8761/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про продовження строку надання витребуваних документів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, яка виразилася в нездійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії в зв'язку з збільшенням розміру грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з збільшенням розміру грошового забезпечення відповідно до довідки №2/1/1/1278 від 08 червня 2022 року виданої Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, за розміром грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 року починаючи з 01.04.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області виплатити ОСОБА_1 суму компенсації частини доходів в зв'язку з порушення строків виплати перерахованої пенсії за період починаючи з 01.04.2019 року по час фактичної виплати у відповідності до положень ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам частини доходів в зв'язку з порушення строків їх виплати".
Обґрунтовуючи свою правову позицію, позивач зазначає, що звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за №2/1/1/1278 від 08 червня 2022 року. Відповідач у відповідь на звернення повідомив представника позивача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії за довідкою №2/1/1/1278 від 08 червня 2022 року. Позиція ГУ ПФУ у Київській області обґрунтована тим, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18 не приймалось. Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною.
Ухвалою суду від 27 вересня 2022 року відкрито провадження в справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Також суд витребував від відповідача:
- копії всіх матеріалів пенсійної справи позивача;
-письмове пояснення з приводу фактичних обставин та юридичних підстав, покладених в основу бездіяльності, яка оскаржується, а також, належним чином засвідчені копії усіх документів, що стали підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №2/1/1/1278 від 08 червня 2022 року.
26 жовтня 2022 року представником відповідача подано до суду відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнаються з таких підстав. Відповідно до приписів ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 09.04.1992 p. № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ та з урахуванням положень пункту 1 Порядку № 45 та постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804. Відповідач зазначає, що пенсії, які призначені на підставі Закону №2262 підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій певної категорії осіб. Проте, 05.03.2019 року пункти 1, 2 Постанови № 103 скасовані рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року. До врегулювання питання щодо умов, порядку та розміру виплати пенсій, виплата пенсій здійснювалась у попередньо встановлених розмірах. На даний час, нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій на підставі Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України не прийнято, тому підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки відсутні. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Також, у відзиві на позов відповідач просив суд визнати поважними причини невиконання ухвали суду та продовжити строк надання витребуваних документів до усунення обставин, що роблять неможливим виконання ухвали.
При цьому, щодо надання належним чином засвідчених копій матеріалів пенсійної справи позивача, відповідач повідомив наступне.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду про відкриття провадження у справі витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області копії матеріалів пенсійної справи позивача та інші докази. Відповідно до підпункту 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 № 263 “Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану” на період дії воєнного стану центральні органи виконавчої влади для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.
Враховуючи запроваджені із введенням в Україні воєнного стану заходи захисту інформації, в тому числі обмеження Пенсійним фондом України доступу до архівів документів, що містять персональні дані, задля запобігання їх витоку, Головне управління позбавлене можливості надати суду відповідні докази. Військова агресія Російської Федерації проти України, що стала підставою введення воєнного стану в України починаючи із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, є обставиною непереборної сили, а запроваджені Пенсійним фондом України обмеження доступу до архівів баз персональних даних не залежать від Головного управління. Витребувані інформація та документи будуть невідкладно надані суду після зняття обмежень в доступі до архівів документів.
Частинами першою-третьою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.
Щодо надання належним чином засвідчених копій матеріалів пенсійної справи позивача, інших доказів та визнання поважними причини невиконання ухвали суду та продовження строку надання витребуваних документів до усунення обставин, що роблять неможливим виконання ухвали суд зазначає наступне.
Частиною третьою статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Частиною четвертою, п'ятою вказаної статті передбачено, що якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.
Дослідивши клопотання відповідача про визнання поважними причини невиконання ухвали суду та продовження строку надання витребуваних документів до усунення обставин, що роблять неможливим виконання ухвали суду, суд дійшов висновку, що викладені в обґрунтування вказаного клопотання підстави не визнаються судом поважними та такими що унеможливлюють надання до суду витребуваних доказів.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області не було позбавлено можливості звернутися до Пенсійного фонду України із заявою про надання доступу до архівних баз персональних даних або отримання матеріалів пенсійної справи позивача та інших витребуваних судом доказів.
Керуючись статтями 80, 121, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області у продовженні строку надання витребуваних документів.
Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Войтович І.І.