Рішення від 31.10.2022 по справі 280/4037/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2022 року Справа № 280/4037/22 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., перевіривши матеріали позовної заяви

ОСОБА_1

до - Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 липня 2022 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заяв ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вимог частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи показник середньої заробітної плати по Україні за три календарних роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії, тобто 2019, 2020, 2021 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 17.01.2022 відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, за три календарних роки, що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком 2019, 2020, 2021 роки;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992 грн 40 коп.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2019, 2020, 2021 роки. Однак, отримала відмову в такому переведенні у зв'язку з тим, що було здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Однак, на думку позивача такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є протиправними, та порушують його соціальні гарантії.

28 липня 2022 року ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Надано відповідачеві строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позовну заяву. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Позивач з 06 серпня 2010 року отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

17 січня 2022 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Станом на 17 січня 2022 року ОСОБА_1 призначена пенсія у розмірі 4463 грн 47 коп. Показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому в Україні складає 5426 грн 60 коп.

08 червня 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком, вважаючи неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Просить перерахувати пенсію за віком на загальних підставах, з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2019, 2020, 2021 роки.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 21 червня 2022 року № 5956-5451/М-02/8-0800/22 позивача повідомлено про те, що для розрахунку пенсії за віком позивача, застосовано показник середньо заробітної плати в розмірі 5426 грн 60 коп. Також зазначає, що застосування середнього показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки можливе лише при первинному призначенні пенсії. Так, згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вже призначалася пенсія з 06 серпня 2008 року, тому відсутні підстави для застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки при переведенні з одного виду пенсії на інший немає.

З урахуванням цього, відповідач повідомив позивача про те, що пенсія призначена згідно із Законом № 1058-ІV та обчислена відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства.

Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо обчислення розміру пенсії позивача без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки, суд виходить із наступного.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з пунктами 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Водночас, частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Зі змісту наведених норм вбачається, що частина 3 статті 45 Закону

№ 1058-IV встановлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Однак, у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Суд звертає увагу на те, що позивачеві було призначено пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 1788, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

Для призначення пенсії за віком, за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) позивач звернувся вперше 17 січня 2022 року.

Отже, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за три календарні роки, що передують року звернення.

Наведений висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом України у постановах від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15) та від 31.07.2019 у справі № 720/208/17 і постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 577/2576/17 .

Отже, суд дійшов висновку про необґрунтованість використання відповідачем механізму переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, а тому, при обчисленні пенсії необхідно було застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначенню пенсії, як того вимагає частина 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за 2019, 2020, 2021 роки.

Відтак, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у перерахунку та виплаті призначеної пенсії, з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2019, 2020, 2021 роки та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 17 січня 2022 року, відповідно статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020, 2021 роки, слід задовольнити.

Наведений висновок узгоджується з правовою позицією викладеною в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду в справі № 600/780/22-а від 17.10.2022.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 992 грн 40 коп, що підтверджується квитанцією № 0.0.2600207746.1 від 07.07.2022.

Враховуючи задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку про стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 992 грн 40 коп.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо незастосування при перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 17 січня 2022 року, із урахуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2020, 2021 роки.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992 грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 31 жовтня 2022 року.

Суддя Сацький Р.В.