Справа №930/2072/22 Провадження № 3/930/943/22
31 жовтня 2022 року Суддя Немирівського районного суду
Вінницької області Алєксєєнко В.М.
розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого
по ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Немирівського районного суду Вінницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №725218 від 17.10.2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2КУпАП по факту домашнього насильства.
Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступних висновків.
Відповідно до п.6 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова.
В статті 13 вказаного Закону зазначено, що органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Натомість, в порушення вказаного законодавства, в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 №725218 графи "дата та місце народження" та "громадянство" заповнені не державною мовою, оскільки в українській мові немає слова "Турція".
Крім того, відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №725218, суд зазначає, що в порушення вимог ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості щодо потерпілого (в графі "потерпілий" наявний прочерк), тоді як із суті адміністративного правопорушення випливає, що ОСОБА_2 вчинив домашнє насильство відносно своєї дружини - ОСОБА_3 .
Окрім того, відповідно ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 КУпАП розглядаються протягом доби.
Згідно ч. 2 ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП не є обов'язковою.
Відповідно до другого та третього речення ч.1 ст. 268 КУпАП Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
На підставі викладеного, враховуючи виявлені недоліки в протоколі про адміністративне правопорушення та те, що працівниками поліції не було забезпечено явку адмінправопорушення, а суддя не має можливості належним чином та своєчасно викликати останнього в судове засідання в строк встановлений для розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.. 173-2 КУпАП, за таких обставин суддя прийшов до висновку, що даний адміністративний матеріал слід повернути начальнику Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 173-2, ст. 268, 277 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - повернути начальнику Відділу поліції №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання та усунення недоліків.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя: В.М. Алєксєєнко