Іменем України
Справа № 133/1999/22
провадження № 3/133/1565/22
27.10.22 м. Козятин
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухова Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №2 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 »,
за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАВ №423927 від 08.09.2022, ОСОБА_1 08.09.2022 о 16 год. 00 хв. в АДРЕСА_2 в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який належить ФОП ОСОБА_2 , реалізувала фальсифіковані тютюнові вироби, без акцизних марок та акцизного збору, а саме: тютюнові вироби інших держав, та без документів про їх походження, чим порушила правила торгівлі тютюновими виробами.
Дії ОСОБА_1 , посадовою особою, яка склала протокол, кваліфіковано за ч.1 ст. 156 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала. Однак пояснила, що вона не продавала вказані товари; вони лежали під полицею у магазині, і їх реалізація не здійснювалась.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами про справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких в передбаченому законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його скоєнні та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному вивченні справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В той же час, ч. 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до протоколу ВАВ №423927 від 08.09.2022 ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами без акцизних марок та акцизного збору, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 156 КУпАП.
Так, диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку. Тому, для притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП слід встановити, чи здійснювалась роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, тобто має відбутись процес обміну товарами та грошовими коштами.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження факту реалізації ОСОБА_1 тютюнових виробів без марок акцизного збору. У протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на особу, якій було реалізовано зазначені у протоколі товари.
Крім цього, за своїм змістом диспозиція ч.1 ст.156 КУпАП є бланкетною, оскільки має відсильний характер на нормативно-правовий акт, який встановлює правові засади здійснення виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального.
Однак, в протоколі не зазначено, який саме нормативно-правовий акт порушила ОСОБА_1 .
Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову, включаючи імпорт або експорт, торгівлю спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібну торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту, суб'єктивної сторони.
Суб'єкт адміністративного правопорушення - це фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність.
Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст. 156 КпАП України передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без ліцензії або марок акцизного збору.
Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КпАП України можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
У матеріалах справи відсутні відомості, що ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, тобто не доведено, що вона є суб'єктом правопорушення; а також не доведено, що вона є працівником торгівлі.
За вказаних обставин, суд вважає, що подія та склад адміністративного правопорушення, що передбачений такою статтею, залищився не доведеним.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення, що є обставиною, яка виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення та є підставою для його закриття.
Враховуючи викладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 не вбачається складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП, а тому справа про адміністративне правопорушення відносно неї підлягає закриттю на підставі п.1ч.1 ст.247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.1 ст. 156 ч. 1 ст.164, ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 156 КУпАП, закрити.
Вилучені згідно акту огляду та вилучення від 08.09.2022 у магазині «Гранд-Мікс» фальсифіковані тютюнові вироби - електронні сигарети ELF BAR Lux 1500 одноразовий POD в кількості 107 шт.; тютюн для кальяну DRUGOY (25гр) в кількості 4 шт.; тютюн для кальяну «ARAWAK» (40гр) в кількості 18 шт.; тютюн для кальяну «Buta Cold line» (50 гр) в кількості 3 шт.; сигарети з фільтром «Marlboro» (20гр) в кількості 16 шт.; сигарети з фільтром «SELFIE» в кількості 14 шт.; сигарети з фільтром «RED» в кількості 26 шт.; сигарети з фільтром «REGINA Blue» в кількості 8 шт.; сигарети з фільстром «BOND STREET DLUE SELEKTION» в кількості 12 шт.; сигарети з фільтром «CREDO» в кількості 13 шт.; сигарети з фільтром «REGINA RED» в кількості 3 шт., а всього товару в кількості 224 шт. на суму 38098 грн., повернути власнику.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Наталя ПЄТУХОВА
27.10.22