21 липня 2010 р.Справа № 2-а-1141/09/1420
Категорія:2.19.5Головуючий в 1 інстанції: Степанова В.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Осіпова Ю.В.,
суддів -Золотнікова О.С., Кравця О.О.,
при секретарі Чебан Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області 18 листопада 2009 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Миколаївській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про неправомірні дії посадових осіб, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та відшкодування грошової компенсації за речове майно, -
01 квітня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області з позовною заявою до УМВС України в Миколаївській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - Головне Управління) та просив суд визнати строк його звернення до адміністративного суду не пропущеним відповідно до ч.4 ст.99 КАС України; визнати неправомірними дії відповідачів у зв'язку з розрахунком пенсії всупереч Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р.; зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії позивача згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року -з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, включаючи при цьому у розрахунок щомісячну надбавку, встановлену особам, які мають право на пенсію за вислугою років і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі; визнати відмову УМВС України в Миколаївській області в нарахуванні і виплаті позивачу компенсації за не отримане своєчасно речове майно незаконною; зобов'язати УМВС України в Миколаївській області нарахувати і виплатити грошову компенсацію за не отримане речове майно.
В обґрунтування позову зазначалося, що Наказом №150 від 17.12.2007 року, позивач звільнений у запас Збройних сил за ст.64 "Б" "Положення про проходження служби особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ" (т.б. через хворобу). Йому нарахована пенсія відповідно до пункту "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 31.12.2007р. в розмірі 56% від грошового забезпечення, т.б. виходячи з розміру додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, що передували звільненню, а не за останній місяць служби, як передбачено ст. 43 зазначеного закону.
Крім того, в нарахування пенсії не включена - 100% надбавка, надбавка за особливі умови служби, надбавка за безперервну службу, частково премія (замість 90%, включено 17%-як середній розмір по області) та не нарахована на день звільнення і не виплачена грошова компенсація за не отримане ним речове майно за період 01.01.2006р. по 31.12.2007р.
Постановою Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області 18 листопада 2009 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що при вирішенні справи судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Так, на думку апелянта, відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсія йому має бути обчислена виходячи з розміру встановлених на день звільнення окладів за посадою, спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років, 100% надбавки, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливі умови служби, надбавки за безперервну службу, доплати до суми пенсії, яка могла бути нарахована та премії.
Заслухавши суддю - доповідача, виступ позивача та його представника в підтримку апеляційної скарги, виступ представників відповідачів, які заперечували проти її задоволення та перевіривши матеріали і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність законних підстав для її задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Позивач -капітан міліції ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 15 серпня 1991 року по 31 грудня 2007 року. Наказом начальника УМВС в Миколаївській області №150-о/с від 17.12.2007 року він був звільнений з органів внутрішніх справ у запас за ст.64 "б" (через хворобу) "Положення про проходження служби особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ".
Згідно п."б" ч.1 ст.50 Закону України №2262, пенсія призначається особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів «а», «в»ст. 12 Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, тобто право на пенсію позивач набув з 01.01.2008 року і йому було проведено обчислення пенсії відповідно до ч.3 ст.43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції чинній з 01.01.2008 року - ЗУ №107/УІ від 28.12.2007р. "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України"), згідно з якою, вона обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", пенсії обчислюються з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання), відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, на день набуття позивачем права на пенсію (т.б. 1.01.2008р.), діяв порядок її призначення, яким не передбачено нарахування пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення, яке отримав пенсіонер в останній місяць перед днем звільнення на пенсію, а тому його вимоги в цій частині позову є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених в військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.07 року №3-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.07 року №135/13402, для призначення пенсії особі відповідно до Закону №2262, уповноважені органи силових структур та відомств, у тому числі УМВС готують та подають до органів ПФУ необхідні для призначення пенсії документи.
Отже, Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області після отримання подання №226 від 24.01.2008р. про призначення пенсії ОСОБА_1 від Управління Міністерства Внутрішніх справ України в Миколаївській області, позивачеві було призначено пенсію за вислугу років з дотриманням норм Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з наступних складових: посадового окладу -110 грн., окладу за військове (спеціальне) звання -120грн., надбавки за вислугу років (30%) -69 грн., надбавки по Указу Президента України (100%)- 291,63грн., надбавки за безперервну службу (50%) - 362,32грн., надбавки за особливі умови служби - 112,17грн., премії - 271,70грн., всього з врахуванням основного розміру пенсії 56% та надбавки за двох непрацездатних дітей віком до 18 років, її розмір склав 1218, 62 грн.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги позивача є необгрунтованними та не заснованими на законі і відповідно, не підлягають задоволенню.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними та цілком обґрунтованими і, відповідно, погоджується з ними, з огляду на наступне.
Відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності з 01.01.2008р., були встановлені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та затверджено схеми основних та додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з цим пенсія позивача була перерахована.
Постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-11. Пунктом 3 цього Порядку визначено, що уповноважені органи Міністерства внутрішніх справ України готують довідки про розмір грошового забезпечення та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. На підставі цих довідок УМВС управління Пенсійного фонду і проводять перерахунки пенсій.
Відповідно до п.5 Постанови КМУ від 13.02.2008р. №45, для перерахунку пенсії враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, встановлених КМУ або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням: надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, встановлених КМУ на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) встановлені КМУ - у вказаних розмірах на момент виникнення права на перерахунок: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей»передбачено, що пенсії особам зазначеної категорії військовослужбовців обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується їм на день звільнення з військової служби.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку про те, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Пунктами 4 та 5 Постанови №45 передбачено, що для перерахунку пенсії враховується щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.
Окрім того, судова колегія також вважає за необхідне зазначити, що відповідачі, в даному конкретному випадку, в обґрунтуванні своєї відмови в перерахунку позивачу пенсії, правильно посилалися і в тому числі на ст.37 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007р.»від 19.12.2006р. №489-V, якою встановлено, що звільненим у 2006-2007р.р. особам офіцерського складу (а позивач звільнився 31.12.2007р.), прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»та членам їх сімей, до грошового забезпечення для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому, при обчисленні пенсій у розрахунок грошового забезпечення не включаються щомісячні надбавки (доплати), встановлені особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі. Також, відповідачі в своїх запереченнях, теж обґрунтовано посилалися і на ст.71 вказаного вище закону №489, якою, в свою чергу, з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію: (п.25) статті 10, статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43, частини першої статті 48, статті 49, частини другої статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Підтверджує правильність позиції відповідачів і рішення Конституційного суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007р., на яке необґрунтовано посилається позивач, яким, в свою чергу, ці зміни в пенсійному законодавстві військовослужбовців неконституційними не визнані.
Окрім того, як вбачається із розділу І І п.29 Закону України №107-VІ від 28.12.2007р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», на який також необґрунтовано посилається позивач, у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме у статті 43 (п.4), в частині третій слова "за останньою штатною посадою перед звільненням" -взагалі виключено та доповнено словами "та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України" і ці зміни, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008, також неконституційними не визнані.
Таким чином, судова колегія зазначає, що оскільки розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії позивачеві проведено на підставі довідки ПС №226 від 27.03.2008 року УМВС України в Миколаївській області та у відповідності до діючого на момент звільнення позивача законодавства, то вимоги позивача в частині включення до складової його грошового забезпечення для нарахування пенсії: 100% надбавки по Указу Президента України, надбавки за особливі умови служби, надбавки за безперервну службу, частково премії в розмірі 90%, замість 17% та в частині визнання неправомірними дій посадових осіб, є не обгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Що ж стосується позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення грошової компенсації за речове майно, то судова колегія, приймаючи до того, до уваги те, що позивач в судовому засіданні на цих вимогах фактично не наполягав, приходить до висновку про те, що оскільки Наказом МВС України від 30.12.2005 року №1265 «Про внесення змін та доповнень до наказу МВС України від 05.12.2003 року №1489»впорядковано розрахунки з особами начальницького складу органів внутрішніх справ та військовослужбовців внутрішніх справ МВС України за речове майно і цим наказом №1265 з наказу МВС від 05.12.2003 року №І489 "Про затвердження Положення про забезпечення речовим майном осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ і військовослужбовців внутрішніх військ МВС України" виключені пункти 3.21, 3.22, 3.25, 3.26, тобто виплату грошової компенсації замість невиданих своєчасно предметів речового майна, на які настали нові терміни видачі, на даний час не передбачено, а тому позовні вимоги позивача в частині стягнення грошової компенсації у розмірі 1878грн. за не отримане позивачем речове майно за період 01.01.2006 року по 31.12.2007 року також задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки.
Наведені ж у апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
Таким чином, за таких обставин, судова колегія, відповідно до ст.200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову окружного суду -без змін.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,207,254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області 18 листопада 2009 року -без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: Осіпов Ю.В.
Судді: Золотніков О.С.
Кравець О.О.