31 жовтня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3941/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43560664, вул. Велика Перспективна, 33, м. Кропивницький, інд.25006) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24.02.2022 по 18.07.2022 у розмірі 30000 грн. за кожен місяць, а з 19.07.2022 по 26.08.2022 у розмірі до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43560664, вул. Велика Перспективна, 33, м. Кропивницький, інд.25006) нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову винагороду установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24.02.2022 по 18.07.2022 у розмірі 30000 грн. за кожен місяць, а з 19.07.2022 по 26.08.2022 у розмірі до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що проходить службу на посаді начальника відділу по роботі з персоналом Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області. У зв'язку з військової агресією російської федерації проти України відповідно до вимог Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, Закону України “Про затвердження Указу Президента України від 24.02.2022 “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022, на території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, який в подальшому продовжувався. Урядом України 28.02.2022 прийнято постанову №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, якою передбачено на період дії воєнного стану співробітникам Служби судової охорони виплачується додаткова винагорода у період з 24.02.2022 по 18.07.2022 у розмірі 30000 грн. щомісяця, а з 19.07.2022 до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць. Позивач вказує, що передбачена Постановою №168 додаткова винагорода йому не нараховувалася та не виплачувалася, що на його думку свідчить про бездіяльність відповідача та порушення вимог Постанови КМУ №168.
Ухвалою судді від 31.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.19).
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с.28-31) посилався на те, що виплата додаткової винагороди, яка передбачена ПКМУ від 28.02.2022 №168 можлива лише за умови наявності відповідних бюджетних призначень, які у Державному бюджеті на 2022 рік не передбачені, що вказує на відсутність вини в діях відповідача. Також вказував, що Постанова №168 не містить механізму нарахування додаткової винагороди, а у Служби відсутній, затверджений ДСА України порядок нарахування та виплати такої винагороди, що позбавляє ТУ ССО у Кіровоградській області можливості належним чином нараховувати винагороду. Додатково зазначив, що позовна вимога ОСОБА_1 щодо необхідності здійснення розрахунку нарахування та виплати додаткової винагороди саме: “в розмірі 30000 грн. щомісячно за період з 24 лютого 2022 року по 18 липня 2022 року” зазначена не вірно, так як при цьому не враховано внесені зміни до Постанови №168. Так, в абзаці 1 та 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” дійсно було зазначено, що на період дії воєнного стану співробітникам Служби судової охорони, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно. Однак, 07 липня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №793 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168” (далі-Постанова №793), яка набрала чинності 19 липня 2022 року та застосовується з 24 лютого 2022 року. Даною постановою внесені зміни до абзацу першого пункту 1 Постанови № 168, а саме: слова і цифри “додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно” замінено словами і цифрами “додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць". Отже, враховуючи, що Постанова №793 застосовується з 24.02.2022, розмір додаткової винагороди з 24.02.2022 по 18.07.2022 також слід визначати з розрахунку до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць, а не 30000 грн. за кожен місяць несення служби, як вважає позивач, а тому в задоволенні позову належить відмовити.
Позивачем подано відповідь на відзив, згідно якої не погоджується з доводами відповідача, та зазначає про необхідність застосування редакції Постанови № 168 саме на час звернення до керівництва за місцем несення служби, тому йому необхідно виплачувати саме по 30000 грн. щомісячно (а.с.45-51).
Ухвалою суду від 29.09.2022 у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості співвідповідачів Службу судової охорони, Державну судову адміністрацію України, Міністерство фінансів України та про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України - відмовлено (а.с.52).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, пояснення, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу в Територіальному управлінні Служби судової охорони у Кіровоградській області на посаді начальника відділу по роботі з персоналом ТУ ССО у Кіровоградській області з 05 травня 2020 року по теперішній час (наказ ССО від 05 травня 2020 № 204 о/с), що підтверджується довідкою ВРП ТУ ССО у Кіровоградській області від 25.08.2022 № 97 (а.с.14).
Згідно довідки ТУ ССО у Кіровоградській області від 25.08.2022 №101 накази про нарахування та виплату додаткової винагороди позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” (зі змінами) не видавалися (а.с.15).
Позивач не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не виплати додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, звернувся до суду.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.165 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України на рівні не нижчому, ніж установлений для поліцейських, і повинно стимулювати до комплектування Служби судової охорони кваліфікованими співробітниками. Співробітникам Служби судової охорони гарантується інший соціальний захист в обсягах та порядку, передбачених Законом України “Про Національну поліцію” для поліцейських, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на фінансування Служби судової охорони.
Згідно із частиною сьомою статті 161 Закону №1402-VIII фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 289 “Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони” установлено, що порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони затверджується Державною судовою адміністрацією.
Наказом Державної судової адміністрації від 26 серпня 2020 року № 384 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони (далі - Порядок №384).
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженого наказом ДСА України від 26.08.2020 №384 (далі - Порядок №384), грошове забезпечення співробітникам Служби (далі співробітники) визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби, інтенсивності та умов служби, почесного звання, спортивного звання.
Підпунктом 2 пункту 4 розділу 1 Порядку №384 передбачено, що грошове забезпечення включає щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Згідно із пунктом 10 розділу І Порядку №384 грошове забезпечення співробітникам виплачується за місцем проходження служби виключно в межах фондів оплати праці співробітників, затверджених у кошторисах Служби або територіального управління Служби на грошове забезпечення.
З огляду на викладене, грошове забезпечення позивача складається з основних щомісячних виплат; щомісячних додаткових; одноразових додаткових виплат.
24 лютого 2022 року Президентом України прийнято Указ №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” (далі - Указ).
Відповідно до припису пункту 1 Указу воєнний стан введено в дію із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Приписами пункту 1 Указу Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Так, воєнний стан триває з 24 лютого по теперішній час.
Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, яка набула чинності з 24 лютого 2022 року.
Пунктом 1 вказаної постанови, на дату набуття нею чинності, було установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Отже, працівники Служби судової охорони відносяться до суб'єктів, яким встановлено виплату щомісячної додаткової винагороди на період дії воєнного стану.
В подальшому до пункту 1 вказаної постанови вносили зміни, зокрема ПКМУ від 07 березня 2022 року № 217, від 22 березня 2022 року №350, від 01 квітня 2022 року № 400, від 01 липня 2022 року № 754, від 07 липня 2022 року № 793, при цьому вказані зміни застосовуються з 24 лютого 2022 року, а розмір додаткової винагороди залишався незмінним - 30000 грн. до змін внесених ПКМУ від 07.07.2022 №793, а після вказаних змін - до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, тобто по суті змінився лише підхід до визначення суми додаткової винагороди, а право на її отримання, в т.ч. і співробітникам Служби судової охорони залишилось незмінним.
При цьому, з огляду на вищевказані редакції пункту 1 Постанови від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” позивачу щомісячно з 24 лютого 2022 року і до моменту закінчення воєнного стану повинна виплачуватися додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Щодо посилань відповідача на відсутність цільових бюджетних асигнувань для здійснення виплати додаткової винагороди передбаченої Постановою від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і практику ЄСПЛ як джерело права.
За змістом правової позиції ЄСПЛ у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях також неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі № 21-399во10, від 07 грудня 2012 року у справі № 21-977во10, від 03 грудня 2010 року у справі № 21-44а10).
Отже, суб'єкт владних повноважень не може посилатись на відсутність бюджетних асигнувань, на виплату додаткової винагороди, яка передбачена чинною на час вирішення спору Постановою Кабінету Міністрів України.
Відсутність коштів та наказу про виплату, на яку особа набула право, не є підставою відмови у захисті порушеного права, оскільки держава, маючи можливість, не скасувала нормативно-правовий акт, що породжує право.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43560664, вул. Велика Перспективна, 33, м. Кропивницький, інд.25006) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24.02.2022 по 26.08.2022 у розмірі до 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць, а також зобов'язання Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43560664, вул. Велика Перспективна, 33, м. Кропивницький, інд.25006) нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову винагороду установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період несення служби з 24.02.2022 по 26.08.2022 у розмірі до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.
З огляду на положення ст.139 КАС України, судові витрати, які підлягають стягненню на користь сторін не встановлено.
Керуючись ст.ст.77-79, 90, 132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика, Перспективна, 33, ЄДРПОУ 43560664) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період несення служби з 24.02.2022 по 26.08.2022 у розмірі до 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.
Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову винагороду установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період несення служби з 24.02.2022 по 26.08.2022 у розмірі до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина