про залишення позовної заяви без руху
31 жовтня 2022 року Київ № 320/7012/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 21.07.2022 № 234 про відмову в перерахунку пенсії за віком, згідно з поданою ОСОБА_1 20.07.2022 заяви про перерахунок пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 06.07.2022, зарахувавши до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, період роботи в ПМК-28 Березанського СДСК, з 06.02.1986 до 01.02.1994, що становить 07 років 11 місяців 25 днів.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.09.2022 відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так, після відкриття провадження у справі, судом було встановлено невідповідність позовної заяви вимогам статей 160, 161 КАС України.
Зокрема, згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, серед іншого, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Суд встановив, що відповідно до частини першої статті 44 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І постанови Пенсійного фонду України від 25 листопада 2002 року № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1) серед інших заяв, заява про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 під час приймання документів працівник сервісного центру, зокрема, сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.10 Порядку № 22-1 визначено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Із матеріалів справи встановлено, що заява ОСОБА_2 про призначення пенсії відповідно до принципу екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Суд встановив, що позивач зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Таким чином питання про перерахунок пенсії позивача вирішується органом Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
Відповідно до частини першої статті 4 КАС України відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Разом з тим, позивач визначив відповідачем лише Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та визначив позовні вимоги щодо останнього, проте не визначено відповідачем (співвідповідачем) Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Суд зазначає, що позивачем подано позовну заяву без додержання вимог, встановлених пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України, а саме: позивачем у адміністративному позові викладено позовні вимоги до суб'єкта владних повноважень, що не має повноважень вчиняти дії, що стали предметом спору.
Відповідно до частини тринадцятої статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, що не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Суд зазначає, що вказані недоліки позивач може усунути, шляхом подання до суду уточненої позовної заяви, з урахуванням вказаних судом зауважень, та докази її направлення відповідачам, відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статтями 160, 161, 171, 241-243, 248, 256 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу п'ятиденний строк з дати отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання уточненої позовної заяви, з урахуванням вказаних судом зауважень, та докази її направлення відповідачам.
У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовну заяву буде залишено без розгляду відповідно до частини п'ятнадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з дати підписання та оскарженню не належить.
Суддя Басай О.В.