31 жовтня 2022 року № 320/8019/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в місті Києві за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження позовну заяву гр. ОСОБА_1 до Ірпінського відділу Державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дії, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними діі? Ірпінського відділу Державноі? виконавчої служби у Бучанському раи?оні Киі?вськоі? області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиціі? щодо внесення до Єдиного реєстру боржників у виконавчому провадженні №54985208 даних ОСОБА_1 , якии? не є боржником у виконавчому провадженні No54985208, а саме, реєстраціи?ного номеру обліковоі? картки платника податків НОМЕР_1 ;
- зобов'язати Ірпінськии? відділ Державноі? виконавчоі? служби у Бучанському районі Киі?вської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції виключити з Єдиного реєстру боржників у виконавчому провадженні №54985208 дані ОСОБА_1 , якии? не є боржником у виконавчому провадженні No54985208, а саме, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним у Єдиному реєстрі боржників виявлено запис про те, що ОСОБА_2 з реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 є боржником у виконавчому провадженні, при цьому зазначений ідентифікаційний код належить йому.
Запис внесено в рамках виконавчого провадження № 54985208, яке перебувало на виконанні у Ірпінському МВ ДВС ГТУЮ у Київській області з 25.10.2017 року. Згідно з інформацією, розміщеною у АСВП, вказане виконавче провадження завершено.
Позивач зазначив, що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . У місті Ірпені не проживав. Він не є боржником за будь-якими виконавчими провадженнями, тому всі дані щодо нього мають бути виключені з Єдиного реєстру боржників.
Відповідачем відзиву на позовну заяву до суду не подано.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
На підставі ст.ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачу 29.07.2022 стало відомо, що він перебуває у Єдиному реєстрі боржників в рамках виконавчого провадження № 54985208, яке перебувало на виконанні у Ірпінському МВ ДВС ГТУЮ у Київській області з 25.10.2017 року за параметром Реєстраційний номер облікової картки платника податків « НОМЕР_1 ».
Позивач звернувся до відповідача із заявою про виключення з Єдиного державного реєстру боржників інформацію щодо нього, внесену в межах виконавчого провадження №54985208 від 25.10.2017.
Відповідачем відомості про позивача з Єдиного державного реєстру боржників не виключено.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 1 ЗУ «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VІІІ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1, 5 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VІІІ відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди .
Згідно ч.1 ст. 24 Закону №1404-VІІІ виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Відповідно ч. ч. 1, 2, 5, 6 ст. 9 Закону №1404-VІІІ єдиний реєстр боржників - це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.
Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.
Реєстрація боржника в Єдиному реєстрі боржників не звільняє його від виконання рішення.
Відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників (крім відомостей щодо боржників, якими є державні органи, органи місцевого самоврядування, а також боржників, які не мають заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців, та боржників за рішенням немайнового характеру) одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження (ч.5).
Єдиний реєстр боржників містить такі відомості: 1) прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження боржника - фізичної особи або найменування, ідентифікаційний код юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника - юридичної особи; 2) найменування органу або прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка видала виконавчий документ; 3) найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім'я, по батькові приватного виконавця, номер засобу зв'язку та адреса електронної пошти виконавця; 4) номер виконавчого провадження; 5) категорія стягнення (аліменти, штраф тощо) (ч.6).
Відповідно до ч.7 ст.9 Закону №1404-VІІІ відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пунктів 1, 3, 11 частини першої статті 37 цього Закону або повернення виконавчого документа до суду на підставі статті 38 цього Закону чи в день встановлення виконавцем факту відсутності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
У свою чергу, пунктами 1, 3, 11 ч. 1 ст. 37 Закону №1404-VІІІ визначено, що виконавчий документ повертається стягувачу, якщо:
стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа;
стягувач відмовився залишити за собою майно боржника, нереалізоване під час виконання рішення, за відсутності іншого майна, на яке можливо звернути стягнення;
запроваджено тимчасову адміністрацію банку-боржника, крім рішень немайнового характеру.
Аналогічні норми передбачені і Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 №2432/5 (далі - Положення № 2432/5), відповідно до п.2 розділу І якого, єдиний реєстр боржників - систематизована база даних про боржників, що є складовою Системи та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.
Так, згідно з п. 6, 7 розділу Х Положення №2432/5 система виключає відомості про боржника з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови:
про закінчення виконавчого провадження згідно зі статтею 39 Закону України «Про виконавче провадження»;
про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пунктів 1, 3, 11 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження»;
про скасування заходів примусового виконання за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
У разі скасування постанови про відкриття виконавчого провадження відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників.
У разі відновлення виконавчого провадження відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників.
Судом встановлено, що в Єдиному державному реєстрі боржників за критерієм пошуку Реєстраційний номер облікової картки платника податків « НОМЕР_1 » містяться відомості:
Прізвище, ім'я, по батькові: ОСОБА_2
Дата народження: 07.01.1980
Номер ВП: 54985208
Документ виданий: Інший орган, посадова особа, УПП у м.Львові
Зв'язок з виконавцем: Ірпінський міський відділ Державної виконавчої служби ГТУЮ у Київській області
Категорія стягнення: стягнення штрафів у справах про адміністративні правопорушенняу сфері безпеки дорожнього руху
Стан ВП: Завершено
Як слідує з матеріалі справи, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 присвоєно позивачу, що підтверджується довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера від 23.11.2001 року, виданою Кам'янець-Подільською ДПІ.
Прізвище боржника у анкетних даних, внесене до Єдиного державного реєстру боржників в межах виконавчого провадження №54985208, не відповідає прізвищу позивача.
Місце реєстрації та проживання позивача не відповідає місцю відкриття виконавчого провадження.
Відомостей про наявність у позивача майна на території міста Ірпінь матеріали справи не містять.
На підставі викладеного суд доходить висновку про те, що позивач не є боржником у виконавчому провадженні №54985208, а внесення до Єдиного державного реєстру боржників в межах виконавчого провадження №54985208 відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача відбулося без наявності відповідних правових підстав у державного виконавця, оскільки позивач не набув статусу боржника у виконавчому провадженні №54985208.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ч.1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 72, ч. 3 ст. 77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають учасники справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з викладеного, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Також суд звертає увагу, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського Суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
До позовної заяви позивачкою додано докази сплати судового збору у сумі 992,40 грн (квитанція від 05.09.2022).
Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати у сумі 992, 40 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Ірпінського відділу Державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо внесення до Єдиного реєстру боржників у виконавчому провадженні №54985208 даних гр. ОСОБА_1 , який не є боржником у виконавчому провадженні №54985208, а саме, реєстраційного номеру облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Зобов'язати Ірпінський відділ Державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції виключити з Єдиного реєстру боржників у виконавчому провадженні № 54985208 дані гр. ОСОБА_1 , який не є боржником у виконавчому провадженні №54985208, а саме, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Стягнути на користь гр. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Ірпінського відділу Державної виконавчої служби у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення .
Суддя Лапій С.М.