ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" жовтня 2022 р. справа № 300/7088/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить визнати протиправними дії та зобов'язати здійснити нарахування та виплату пенсії із врахуванням довідок (що додаються): про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зауважує, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 у справі №300/2127/20 зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести позивача з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Зазначає, що звернувшись до органу пенсійного фонду із заявою щодо виконання вказаного рішення суду, відповідач повідомив позивача про те, що довідки про заробітну плату від 04.08.2020 №17 не можуть бути взяті для обчислення пенсії, оскільки в них зазначені складові заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування, а не державного службовця, рішенням суду не вирішувалося питання про застосування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а тому вказані довідки не можуть бути взяті для обрахунку пенсії позивача.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов. Зазначає, що рішенням суду від 21.12.2020 у справі №300/2127/20 не вирішувалося питання про застосування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, відповідно вказані довідки не були взяті для розрахунку пенсії державного службовця, тому немає можливості визначити розмір пенсії державного службовця на виконання рішення суду. Вважає, що час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» до 04.07.2001, тобто до дати набрання чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Крім того, зазначає, що чинним законодавством передбачено форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям та складові заробітної плати, які враховуються для призначення пенсії. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити (а.с.43).
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2020, яке набрало законної сили 03.03.2021, у справі №300/2127/20, серед іншого зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
28.09.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо надання інформації про переведення на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» та здійснення перерахунку пенсії (а.с.16).
За результатами розгляду звернення позивача, відповідач листом від 07.10.2021 за №8151-7887/С-02/8-0900/21 повідомив позивача про те, що при розгляді судового рішення від 21.12.2020 у справі №300/2127/20 встановлено, що довідка про заробітну плату (№17 від 04.08.2020, видана Надвірнянською районною радою, не може бути взята для обчислення пенсії, оскільки в ній зазначені складові заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування (керівна посада Надвірнянської районної ради), а не державного службовця. Зазначено, що вказаним рішенням суду не вирішувалося питання про застосування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, відповідно вказані довідки не були взяті для розрахунку пенсії державного службовця. Відповідно немає можливості визначити розмір пенсії державного службовця на виконання рішення суду (а.с.17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII.
Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Як встановлено рішенням суду від 21.12.2020, під час розгляду справи №300/2127/20, на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії держаного службовця (05.08.2020) позивач досяг пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ та мав понад 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців і мав страховий стаж понад 35 років, у зв'язку із чим ОСОБА_1 має право на переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 у справі №300/2127/20 набрало законної сили 03.03.2021 та відповідно до ч.ч.1, 2 ст.14, ч.ч.1, 2 ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає обов'язковому виконанню.
Згідно з частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Під час виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 у справі №300/2127/20 та вирішення питання переведення позивача з 05.08.2020 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" пенсійним органом не було взято до уваги довідки від 04.08.2020 №17 про заробітну плату позивача, з тих підстав, що у них зазначені складові заробітної плати посадової особи місцевого самоврядування, а не державного службовця.
У вказаному рішенні суду підтверджено, що позивач працював на посадах, які відносяться до посад державної служби.
За змістом пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (надалі також -Порядок №662), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби; розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 р. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" (надалі також - Постанова №1-3).
Позивач 05.08.2020 звернувся із заявою до відповідача з метою переведення з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". До вказаної заяви ОСОБА_1 була додана довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 04.08.2020 за №17, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 04.08.2020 за №17, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію займає посади державної служби від 04.08.2020 за №17, що сторонами не заперечується.
Так, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 04.08.2020 №17 видана ОСОБА_1 про те, що він працює (працював) в Надвірнянській районній раді на посаді керуючий справами, в якій зазначено, що заробітна плата станом на серпень 2020 року складається із: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років 40% (а.с.12).
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 04.08.2020 №17 вказані надбавки, премії та інші виплати за період з 01.05.2016 по 31.07.2020, а саме: надбавка за інтенсивність праці, надбавка за виконання особливо важливої роботи, надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, виплати за додаткове навантаження, премія місячна, інша виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) (а.с.13).
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію займає посади державної служби від 04.08.2020 №17 зазначено розміри середніх надбавок, премій та інших виплат за липень 2020 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а саме: надбавка за інтенсивність праці, надбавка за виконання особливо важливої роботи, надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, виплати за додаткове навантаження, премія місячна, інша виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю (а.с.15).
Вищезазначені довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, а також дані про розмір надбавки за інтенсивність праці, надбавки за виконання особливо важливої роботи, надбавки за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, виплати за додаткове навантаження, премію, інша виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць), які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Також у вказаних довідках від 04.08.2020 №17 зазначено, що довідки видані на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату, в тому числі за 2016-2020 роки та за липень 2020 року.
Отже, додані позивачем до заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" довідки про складові заробітної плати від 04.08.2020 №17 складені відповідно до Постанови №1-3 та відповідають затвердженій формі.
З огляду на наведене, суд доходить висновку, що довідки про складові заробітної плати позивача від 04.08.2020 №17 є документами, які підтверджують нарахований заробіток в органах місцевого самоврядування, стаж роботи в яких зараховується до державної служби та, відповідно, підтверджують заробітну плату позивача як державного службовця, а відтак, зазначені довідки мають бути враховані відповідачем для визначення ОСОБА_1 розміру пенсії як державному службовцю.
Пенсійним органом не наведено жодного аргументу на підтвердження невідповідності виданих 04.08.2020 Надвірнянською районною радою довідок №17 вимогам встановленого зразка, зокрема формі, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, не зазначено в чому саме полягає така невідповідність, а також у відповідача відсутні зауваження щодо наведених в них складових заробітної плати.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн. Доказів понесення інших судових витрат суду не надано.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітної плати зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії від 04.08.2020 №17, виданих Надвірнянською районною радою.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) при переведенні з 05.08.2020 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 в справі №300/2127/20, обчислити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 04.08.2020 №17, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 04.08.2020 №17, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію займає посади державної служби від 04.08.2020 за №17.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.