28 жовтня 2022 року Справа № 280/4773/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, провулок Тихий, 7 ЄДРПОУ 07835529) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить визнати дії Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки стосовно невидачі ОСОБА_1 військового квитка Збройних Сил України та зобов'язати Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити та видати ОСОБА_1 військовий квиток Збройних Сил України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 24.02.2022 є військовослужбовцем ВЧ НОМЕР_2 Збройних Сил України, що підтверджується довідкою Форми-5 від 03.03.2022р. №3 за підписом командира ВЧ НОМЕР_2 , підполковника ОСОБА_2 . 06 липня 2022 року він у відповідності із Порядком видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, що затверджено Наказом Міністерства оборони Украйни 10.04.2017 № 206 та Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 травня 2017 року за № 582/30450, у письмовому вигляді звернувся до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для отримання мною військового квитка. Проте станом на день подання даної позовної заяви відповіді він не отримав. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 16.08.2022 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
06.09.2022 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх.№34600), в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, ІНФОРМАЦІЯ_1 не призивався, будь-яких документів, що підтверджують факт його призову чи прийому на військову службу до ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходило, в зв'язку з чим ОСОБА_1 до теперішнього часу продовжує перебувати на військовому обліку призовників, військово-обліковим документом яких є посвідчення про приписку до призовної дільниці, а не військовий квиток. За таких обставин, законна видача військового квитка ОСОБА_1 можлива виключно в порядку, визначеному вищенаведеними положеннями абзацу 10 пункту 2.24 Розділу II Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170, тобто у разі надходження від командира військової частини, де проходить службу позивач, відповідного запиту та певних документів до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого дислокується військова частина. На звернення позивача про видачу військового квитка листами від 25.07.2022 № 1524 та від 01.08.2022 №1675 Запорізьким ОТЦК та СП було роз'яснено порядок його видачі та наведено всі заходи, необхідні для цього, згідно положень чинного законодавства, але позивачем це не було взято до уваги. Просить у задоволенні позову відмовити.
26.09.2022 позивачем надано відповідь на відзив (вх. №37082).
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини четвертої статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 24.02.2022 є військовослужбовцем ВЧ НОМЕР_2 Збройних Сил України. З 05.03.2022 - призначено на посаду сапера інженерно-сареного взводу, ВОС - 166662А із зарахуванням до списків особового складу та на всі види забезпечення (наказ №40 віід 05.03.2022 по стройовій частині).
18.06.2022 призначено на посаду стрільця першого стрілецького відділення першого стрілецького взводу четвертої стрілецької роти 110 Окремої бригади терторіаальної оборони Регіонального управління Сил Теритоіральної Оборони «СХІД» (наказ №132 від 18.06.2022 по стройовій частині).
19.06.2022 призначено на посаду стрільця-помічника гранатометника другого гранатометного відділення взводу вогневої підтримки роти вогневої підтримки 111 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_3 Окремої бригади терторіальної оборони Регіонального упралвння Сил Територіальної Оборони «Схід» (наказ №133 від 19.06.2022 по стройовій частині).
Судом встановлено, що з 24.02.2022 командиром ВЧ НОМЕР_4 не подано до центру комплектування та соціальної підтримки (Запорізький районний) витягу з наказу про прийняття на військову службу призовників та ійськовозобовязаних для виключення їх з війського обліку та не подано документів до Шевченківського районного теритоірального центру комплектування та соціальної підтримки м. Запоріжжя документів для оформлення військового квитка. Вважає, що має право на безпосереднє вирішення вказаного питання відповідачем.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо невидачі військового квитка позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з ч.2 ст.1 Закону №2232 військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 3 ст.1 Закону №2232 передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік усіх призовників і військовозобов'язаних ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально- первинний та персональний.
Статтею 37 Закону, визначено, взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього 1. Взяттю на військовий облік призовників та військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників: приписані до призовних дільниць; які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць; 2) на військовий облік військовозобов'язаних: звільнені з військової служби в запас; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно- територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; виключені з військового обліку Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу; які досягли граничного (27-річного) віку під час перебування на військовому обліку призовників.
Так, Указом Президента України від 30.12.2016 року за № 582/2016 затверджено Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення, військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовий квиток) є документом, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов'язаного) та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.
Відповідно до п.3 Положення, військові квитки видаються:
районними (міськими) військовими комісаріатами під час призову або прийняття громадян на військову службу, зарахування в запас, поновлення військового квитка у разі його втрати або пошкодження, зарахування до військового навчального закладу, звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров'я;
відповідним підрозділом Центрального управління або регіональним органом Служби безпеки України після звільнення військовослужбовця з військової служби у Службі безпеки України у запас цієї Служби (якщо раніше військовий квиток не видавався), поновлення військового квитка у разі його втрати або пошкодження;
відповідними підрозділами Служби зовнішньої розвідки України після звільнення військовослужбовця з військової служби у Службі зовнішньої розвідки України у запас цієї Служби (якщо раніше військовий квиток не видавався), поновлення військового квитка у разі його втрати або пошкодження.
Як слідує з матеріалів справи, позивач був мобілізований на підставі Указу Презиента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та набранням чинності Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №69/2022, мобілізованої дерективи Головокомандувача Збойних Сил України від 24.02.2022 №32/321/501/13т.
Відповідно до п.6 Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу затвердженого наказом Міністра оборони України № 206 від 10.04.2017, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 травня 2017 року за № 582/30450, (далі - Порядок №206) видача військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу, які прийняті на військову службу за контрактом або зараховані до вищих військових навчальних закладів (далі - ВВНЗ), проводиться Р(М)ВК за місцезнаходженням військових частин (ВВНЗ) на підставі запиту командування військової частини (ВВНЗ), до якого додаються витяги з наказів про зарахування до списків військових частин (ВВНЗ).
Згідно п. 7 Порядку видача військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу, які прийняті на військову службу за контрактом або зараховані до вищих військових навчальних закладів (далі - ВВНЗ), проводиться Р(М)ВК за місцезнаходженням військових частин (ВВНЗ) на підставі запиту командування військової частини (ВВНЗ), до якого додаються витяги з наказів про зарахування до списків військових частин (ВВНЗ).
Таким чином, судом встановлено, що війскові квитки військовослужбовцям рядового складу, які прийняті на військову службу за контрактом проводиться Р(М)ВК за місцезнаходженням військових частин на підставі запиту командування військової частини, до якого додаються витяги з наказів про зарахування до списків військових частин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - Порядок №921).
Цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), військовими комісаріатами, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до п. 66 Порядку №921 командири військових частин інших військових формувань, а також керівники підприємств, установ та організацій, які перебувають у підпорядкуванні інших військових формувань, надсилають у семиденний строк до районних (міських) військових комісаріатів витяги з наказів про прийняття на військову службу призовників і військовозобов'язаних для виключення їх з військового обліку, вилучені військово-облікові документи, а також список таких осіб (додаток 25).
Відповідно до пункту 70-72 Порядку №921 керівники органів, зазначених у пункті 67 цього Порядку, командири військових частин інших військових формувань повідомляють у семиденний строк відповідним районним (міським) військовим комісаріатам про звільнення військовозобов'язаних із служби, яким повертають під розписку особисті військово-облікові документи та видають довідки (додаток 26).
Так, листом від 01.08.2022 №1675 Обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки повідомлено позивача, що станом на 01.08.2022 до Шевченківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки міста Запріжжя не надходив запит від військової частини НОМЕР_2 щодо оформлення та видачі військовго квитка військовослужбовцю ОСОБА_1 . Поряд з цим повідомлено, що заявник перебуває на військовому обліку призовників в Запорізькому районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та підлягає виключенню з військового обліку призовників Відповідно до вимог пункту 66 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і вйськовозобовязаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 до Запорізького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надходили документи від військової частини НОМЕР_2 щодо виключення заявника з військового обліку призовників. Враховуючи викладене, рекомендовано звернутися до командування Військової частини НОМЕР_2 з метою видачі нового військового квитка та надання документів до Запорізького РТЦК та СП для виключення з військового обліку призовників.
Таким чином, як слідує з матеріалів справи, органом, що уповноважений був видати військовий квиток позивачу, є Шевченківський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Запоріжжя на підставі запиту військової частини, де позивач проходить службу. Іншого порядку видачі військового квитка не передбачено.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не розглядається.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (69063, м. Запоріжжя, провулок Тихий, 7 ЄДРПОУ 07835529) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28.10.2022.
Суддя О.О.Артоуз