Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 жовтня 2022 року Справа№200/18984/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бєломєстнова О.Ю.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
22.12.2021 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (код ЄДРПОУ: 03197428, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14), у якій просить:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 з 01.06.2020 року виплати соціальної допомоги як матері одиначці;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради поновити ОСОБА_1 з 01.06.2020 року виплату соціальної допомоги як матері одиначці, з виплатою недоотриманих сум з 01.06.2020 року по 31.10.2021 року.
В обґрунтування позову зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Костянтинівської міської ради як отримувач соціальної допомоги. До 31.05.2020 року вона отримувала соціальну допомогу як мати одиначка на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 01.06.2020 року виплата вищезазначених соціальних виплат їй була припинена. Згідно відповіді відповідача, виплата їй була припинена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №632. Вважає дії відповідача щодо припинення їй соціальних виплат незаконними, оскільки відповідно до Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року строки звернення щодо призначення допомоги продовжуються на час карантину, встановлено КМУ. Наразі, цей карантин продовжує діяти, тому виплати не можуть бути припиненні.
Ухвалою суду від 28.12.2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк - 10 днів з моменту отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 24.06.2022 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 31.10.2022 визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду та поновлено пропущений строк звернення з позовом до адміністративного суду.
Відповідач відзив на адміністративний позов у встановлений строк не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.
З 31.01.2022 року по 28.02.2022 року суддя перебував у відпустці. Після її завершення у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні згідно з Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, рішенням Ради суддів України №9 від 24.02.2022, наказом голови Донецького окружного адміністративного суду №14/І-г від 26.02.2022 про запровадження особливого режиму роботи суду, у встановлений КАС України строк рішення по справі не було прийнято. Справу розглянуто у розумний строк після виникнення можливості для цього.
Дослідивши подані позивачем документи суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), є громадянкою України, місце проживання: АДРЕСА_1 .
Позивач знаходиться на обліку в Управлінні соціального захисту населення Костянтинівської міської ради та до 31.05.2020 року отримувала допомогу одиноким матерям на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом від 05.10.2020 року УСЗН Костянтинівської міської ради повідомило позивача, що допомогу на дітей одиноким матерям їй призначено на період з 01.12.2019 року по 31.05.2020 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632 “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги” встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Також, постановою змінено алгоритм розрахунку розміру цих видів допомог.
Згідно п. 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, для розгляду питання про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям необхідно звернутися до управління та за наявності паспорта та облікової картки платника податку надати необхідні документи:
- заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг встановленого зразку;
- декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням допомоги встановленого зразка.
Подання таких документів позивачкою судом не встановлено.
Отже, спірним питанням у даній справі є правомірність не здійснення відповідачем виплат ОСОБА_1 державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.06.2020 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного висновку.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі - Закон № 2811-XII). Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до частини 1 статті 1 цього Закону громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.
Частиною 4 статті 1 Закону №2811-ХІІ визначено, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, у п.36 якого визначено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Судом встановлено, що за заявою позивачки від грудня 2019 року їй була призначена допомога на дітей одиноким матерям по 31.05.2020 року, тобто на шість календарних місяців.
Отже, з 01.06.2020 року у ОСОБА_1 вже були відсутні підстави для отримання вищезазначеної допомоги.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 «Про питання державної соціальної допомоги», яка є спеціальним правовим актом у спірних правовідносинах, встановлено окремий порядок виплат для осіб, які потребують соціального захисту, у тому числі допомоги на дітей одиноким матерям, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Зазначеною постановою КМ України передбачено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, строк виплати державної соціальної допомоги (у тому числі допомоги на дітей одиноким матерям), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).
Враховуючи продовження дії карантину, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для припинення позивачці виплати допомоги на дітей одиноким матерям з 01.06.2020 року.
Щодо посилання відповідача на постанову КМУ № 632 від 22.07.2020 року слід зазначити, що нею визначений порядок призначення і виплати, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям з 01.07.2020 року.
Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи це, наведена постанова не підлягає застосуванню, оскільки не може регулювати спірні правовідносини, що склалися до набрання нею чинності.
Крім того, на момент прийняття постанови КМУ № 632 від 22.07.2020 року статтю 18-2 Закону № 2811-XII доповнено частиною третьою згідно із Законом № 646-IX від 02.06.2020, за приписами якої для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Отже, з 01.07.2020 порядок виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково регулюється порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України для державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Постановою КМУ № 211 від 11.03.2020 року «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12 березня 2020 року на території України встановлено карантин.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» № 540-ІХ від 30 березня 2020 року статтю 15 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" доповнено пунктом 1-2 такого змісту:
"1-2. Установити, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів".
Таким чином, в силу положень ст. 58 Конституції України, Закону України № 540-ІХ від 30 березня 2020 року Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради не мало підстав для застосування до позивачки постанови КМУ № 632 від 22.07.2020 року.
Аналізуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що застосування відповідачем встановленого постановою КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 “Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми” 6-ти місячного строку для виплат позивачці спірної допомоги мало відбуватися з урахуванням постанови КМУ від 08.04.2020 року № 264 «Про питання державної соціальної допомоги». Після 01.07.2020 року - з урахуванням Закону № 2811-XII (з доповненням частини третьої згідно із Законом № 646-IX від 02.06.2020) та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» № 540-ІХ від 30 березня 2020 року.
Надаючи правову оцінку обраному позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. TheUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Суд вважає, що достатнім, необхідним, ефективним та повним способом захисту є визнання незаконними дій відповідача щодо припинення з 01.06.2020 року виплати позивачці допомоги на дітей одиноким матерям; зобов'язання відповідача поновити позивачу виплату допомогу на дітей одиноким матерям з виплатою недоотриманих з 01.06.2020 року сум.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., який повинен бути стягнутий на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо припинення з 01.06.2020 року виплати ОСОБА_1 допомоги на дітей одиноким матерям.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (код ЄДРПОУ: 03197428, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14) поновити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) виплату допомоги як матері одиначки з виплатою недоотриманих з 01.06.2020 року сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (код ЄДРПОУ: 03197428, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 31 жовтня 2022 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Бєломєстнов О.Ю.