Ухвала від 31.10.2022 по справі 200/4492/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про поновлення строку звернення до суду

31 жовтня 2022 року Справа №200/4492/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

06 жовтня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий на адресу суду 19 вересня 2022 року, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 25 жовтня 2022 року, позивач просив:

- визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 16 серпня 2021 року № 208 та від 21 вересня 2022 року № 33361 «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 », якими позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 14 липня 2021 року № 33/25-1820 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 грудня 2019 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 14 липня 2021 року № 33/25-1820 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про розмір грошового забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2 500,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2 000,00 грн, надбавка за стаж служби (40%) - 1 800,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (44,91% від грошового забезпечення) - 2 829,33 грн, премія (в середньому розмірі за прирівняною посадою 62,58% від грошового забезпечення) - 5 713,11 грн, в загальній сумі - 14 842,46 грн.

11 жовтня 2022 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені належним чином в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія Російської Федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про поновлення строку звернення до суду.

Розглядаючи заяву позивача по суті, суд виходить з такого.

Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС установлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Верховний Суд у постанові від 18 листопада 2020 року у справі № 380/5202/20 зазначив наступне:

«16. У Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і дію принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).

Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

Застосовуючи строки у зазначеній сфері, потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист. Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб'єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльність суб'єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист. Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист, зокрема, - статтями 55 та 124.

Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.

Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких правовідносин є правовідносини, що виникають у сфері реалізації прав громадян на соціальних захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати тощо).

Важливо, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.

Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, якщо інше прямо не передбачено законом.

17. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017)».

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач оскаржує рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 16 серпня 2021 року № 208 «Про відмову в перерахунку пенсії».

Наявні у справі письмові докази свідчать про таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 01 жовтня 1995 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 01 січня 2007 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що підтверджено пенсійним посвідченням № НОМЕР_3 , виданим ГУ МВС України в Донецькій області 10 лютого 2007 року.

14 липня 2021 року державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» (далі - ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області») видала довідку № 33/25-1820 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року.

Згідно з цією довідкою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 листопада 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського - старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) становив:

посадовий оклад - 2 500,00 грн;

оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2 000,00 грн;

надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 40%) - 1 800,00 грн;

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 44,91%) - 2 829,33 грн;

премія (відсотків грошового забезпечення 62,58%) - 5 713,11 грн;

усього - 14 842,46 грн.

Довідка оформлена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке набрало чинності 19 листопада 2019 року, та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.

Разом з листом від 23 липня 2021 року № 33/25-1960 ДУ «ТМО МВС України в Донецькій області» надіслала до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

08 вересня 2022 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 14 липня 2021 року № 33/25-1820.

Докази надання пенсійним органом відповіді ОСОБА_1 за наслідками розгляду цієї заяви суду не надані.

17 вересня 2022 року представник позивача - адвокат Овчаренко О.О. звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з адвокатським запитом, в якому просив повідомити про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 08 вересня 2022 року про перерахунок пенсії згідно з довідкою ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 14 липня 2021 року № 33/25-1820 та надати копію прийнятого рішення.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача разом з листом від 21 вересня 2022 року № 0500-1503-8/56836 ГУ ПФУ в Донецькій області надіслало рішення від 16 серпня 2021 року № 208 «Про відмову в перерахунку пенсії».

Як свідчить зміст вказаного рішення, 16 серпня 2021 року ГУ ПФУ в Донецькій області за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 (вх. № 11104/8 від 10 серпня 2021 року), довідки від 14 липня 2021 року № 33/25-1820, яка надійшла від ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» прийняло рішення № 208 «Про відмову в перерахунку пенсії».

Цим рішенням позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно з довідкою № 33/25-1820 у зв'язку з відсутністю підстав, визначених ст. 63 Закону № 2262.

Пенсійний орган покликався на те, що на час виникнення спірних правовідносин повідомлення щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходили.

При цьому заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 10 серпня 2021 року суду не надана, в заяві про поновлення строку звернення до суду від 10 жовтня 2022 року представник позивача - адвокат Овчаренко О.О. наголошував, що з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 14 липня 2021 року № 33/25-1820 позивач звертався до ГУ ПФУ в Донецькій області лише один раз, а саме - 08 вересня 2022 року.

Належні та допустимі докази, які б свідчили, що пенсійний орган надсилав (вручав) позивачу рішення від 16 серпня 2021 року № 208 до вересня 2022 року суду не надані.

26 вересня 2022 року представник позивача - адвокат Овчаренко О.О. звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з адвокатським запитом, в якому просив повідомити про результат розгляду заяви ОСОБА_1 від 08 вересня 2022 року про перерахунок пенсії згідно з довідкою ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 17 липня 2021 року № 33/25-1820, надавши йому копію прийнятого рішення; просив повідомити, на підставі якого звернення ОСОБА_1 прийнято рішення від 16 серпня 2021 року № 213; просив повідомити, чи звертався в 2021 році ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії згідно з довідкою від 14 липня 2021 року № 33/25-1820, якщо так, то надати копію заяви (звернення) та повідомити, чи направлялося рішення від 16 серпня 2021 року № 213 ОСОБА_1 , якщо ні, зазначити причину.

У відповідь на адвокатський запит ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 29 вересня 2022 року повідомило, що на заяву ОСОБА_1 від 10 серпня 2021 року вх. № 11104/8 засобами поштового зав'язку відповідач направив відповідь 28 вересня 2021 року (вих. № 1504-8/77027.

ГУ ПФУ в Донецькій області вказувало на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 року № 263 «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану» на період дії воєнного стану Міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронно-комунікаційних систем публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також додаткових заходів, зокрема, зупиняти, обмежувати роботу інформаційно-комунікаційних та електронних реєстрів.

В умовах воєнного стану для мінімізації ризиків щодо розголошення інформації (персональних даних) пенсіонера, доступ до електронних пенсійних справ обмежено.

У зв'язку з цим відповідач стверджував, що наразі у нього відсутня технічна можливість надати засвідчену належним чином копію запитуваної заяви.

Крім того, разом з листом від 29 вересня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області надіслало представнику позивача рішення про відмову в перерахунку пенсії, прийняте за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 08 вересня 2022 року.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

На спірні правовідносини поширюється шестимісячний строк звернення до суду, встановлений абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС, який сплинув в червні 2022 року.

До суду з цим позовом ОСОБА_1 звернувся 19 вересня 2022 року, про що свідчать дані онлайн-сервісу АТ «Укрпошта» «Трекінг» (номер відправлення 2103201613281), тобто з пропуском шестимісячного строку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС.

Вирішуючи питання щодо можливості поновлення позивачу строку звернення до адміністративного суду, суд виходить з того, що сам по собі цей інститут має на меті полегшення надання учасниками процесу доказів, підвищує їх достовірність, а також забезпечує правову визначеність учасників спірних правовідносин. Обмеження строку реалізації права на судовий захист покликане передусім дисциплінувати учасників адміністративних правовідносин.

Поряд із цим, право особи на судовий захист гарантується ст. 55 Конституції України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому має пріоритетне значення під час здійснення правосуддя, зокрема, при вирішенні судом питання щодо надання можливості його реалізації особою, якій воно надано.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, зокрема з п. п. 22-23 рішення від 28 березня 2006 року у справі «Мельник проти України» право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги; однак право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність; ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями. Правила регулювання строків подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту.

В п. 30 рішення від 25 жовтня 2007 року у справі «Балацький проти України» йдеться, що неможливо припустити, щоб п. 1 ст. 6 Конвенції детально описував процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не гарантував сторонам, що спір щодо їх прав та обов'язків буде остаточно вирішено.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначає ст. 123 КАС.

Поновлення процесуальних строків регламентує ст. 121 КАС.

Так, згідно з ч. 1 ст. 121 КАС суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Суд зазначає, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введений в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжений з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжений з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжений з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб; Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжений з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Зазначені вище Укази Президента України затверджені законами України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ та від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ.

Суд погоджується з доводами позивача, наведеними в заяві про поновлення строку звернення до суду, а також враховує, що з 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на час звернення позивача до суду з цим позовом триває.

З огляду на викладене з метою забезпечення доступу позивача до правосуддя строк звернення до адміністративного суду підлягає поновленню, а заява позивача - задоволенню.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

1. Заяву позивача - ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до адміністративного суду - задовольнити.

2. Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 16 серпня 2021 року № 208 «Про відмову в перерахунку пенсії».

3. Ухвала постановлена і підписана суддею 31 жовтня 2022 року.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.

Суддя Т.О. Кравченко